Μπλούζες με μωρά

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.733
Γυρω στο 1997 επικρατουσε μια μοδα οπου σχεδον ολες οι κοπελες φορουσαν t-shirt που απεικονιζαν ενα καθιστο χαμογελαστο μωρο. Τα ιδια τα μπλουζακια ηταν λιτα και αδιαφορα κατα τα αλλα.

Οσο για τα μωρα δεν τα ειχα προσεξει ιδιαιτερα πολυ, αν και ειχαν ολα την ιδια σταση και εκφραση. Υπηρχε ομως μια ποικιλια ειχε να κανει στα ρουχα και τα μαλλια τους.

Βεβαια οσο ξαφνικα και σιωπηλα εμφανιστηκαν, ετσι και εξαφανιστηκαν. Τα επομενα χρονια δεν τα εβλεπα τοσο συχνα, και οταν τα εβλεπα ηταν ηδη ξεθωριασμενα... προφανως τα φορουσαν πλεον ως προχειρα παλια ρουχα για να πεταχτουν στο μαναβη απεναντι :)

Ποτε δεν εμαθα απο που ξεκινησε αυτη η μοδα, αν ηταν ελληνικη η διεθνης, ποιος την πλασαρε, αν ειχε ονομα, και γιατι ολες οι κοπελες ειχαν κολησει με αυτες τις κατα τα αλλα αδιαφορες και φτηνες μπλουζες. Μπορω να φανταστω ομως οτι εφοσον τα μωρα ηταν διαφορετικα, το καθε κοριτσακι θα εψαχνε να βρει ποιο της αρεσει η της ταιριαζει πιο πολυ ::)

Αν καποια δεσποινις ηταν μερος αυτης της μοδας πριν 10 χρονια, θα με υποχρεωνε αν περιγραψει την εμπειρια της!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακομα καμια απαντηση; δεν πιστευω οτι οτι καμια κοπελα της παρεας δε φορεσε η δε θυμαται τις μπλουζες με μωρα;; :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τις θυμαμαι αυτες τις μπλουζες, οπως ειπες εξαφανιστηκαν οσο γρηγορα εμφανιστηκαν.
 
Πού τις θυμήθηκες αυτές καλε;;;

Αν και δεν ήμουν αγοροκότισο στο δημοτικό- όταν έβλεπα συμμαθήτριές μου να τις φοράνε κάτι παθαινα!
vomit-smiley-002.gif
 
Οι μπλούζες με μωρα, ηταν πραγματι πολυ της μοδας, μια περιοδο.

Ήταν θυμαμαι καλοκαιρινες με κοντο μανικι, και τις φορουσες με οτι ηθελες (τζιν ή οτι αλλο).

Προσωπικα δεν φορεσα ποτε! Πιστευα οτι δεν θα μου πηγαιναν. Τις πρωτοφορεσαν θυμαμαι οι δημοφιλεις κοπελες του σχολειου, και μετα ακολουθησαν και οι υπολοιπες.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν πως οποια φοραγε την συγκεκριμενη μπλούζα αυτόματα επαιρνε και ενα μπεμπε υφος και στιλ (νιαζιαρικο ή κοτσιδακια στα μαλλια)

Παιζει επισης να πηγαινε μαζι και το γλιφιτζουρι που ηταν επισης μια μοδα καποτε. Πιθανον να ηταν μαζι με την μπλουζα.

(δηλ. φανταστειτε κοπελα με μπλουζακι-μωρο, να κρατα γλυφιτζουρι και ενα γενικοτερο κοριτσιστικο-μπεμπε στιλ.. ολα τα λεφτα.. :p )
 
Το αντίστοιχο για τα αγόρια ήταν ο πειρατής με ένα σκουλαρίκι κανονικό
 
Χμ δεν το χα προσεξει ποτε μου αυτο (αλλωστε κοιταζω κυριως τις κοπελες :Ρ)
 
Είχα μπλούζα με πειρατή,γι'αυτό το λέω!
 
Θυμάμαι πως λίγο πριν εξαφανιστεί αυτή η μόδα, αυτές τις μπλούζες τις φορούσαν και κάποιοι άντρες οι οποίοι είτε θα ήταν αρκετά γυμνασμένοι ή δεν θα ήταν και τόσο "φανατικοί άντρες".

Τον πειρατή με το σκουλαρίκι ούτε καν που τον θυμάμαι!
 
Μακαρι να βρισκοταν καμια φωτογραφια παντως
 
Ναι! Ειχα και εγω την μπλουζα με τον πειρατη!...! Θελω foto!
 
Δεν τις θυμαμαι, ουτε ειχα φορεσει ποτε. Εχετε καμια φωτογραφια?
 
Κάπου πρέπει να είχα και εγώ μία, με ένα μωρό με μπαντάνα στο κεφάλι, το μεσαίο δάχτυλο σηκωμένο και τη γλώσα έξω κοροϊδευτικά...

Πρέπει να έγραφε και "Born to be wild" αν θυμάμαι καλά... :D
 
ΒΡηκα αυτο στο φειςμπουκ

app_full_proxy.php
 
Θυμάμαι τις μπλούζες αυτές. Ήταν μόδα που δεν κράτησε πολύ. Πάντως δεν μου άρεσαν και πολύ αυτά τα μπλουζάκια και δεν τα φόρεσα.
 
Πώς δεν τις θυμάμαι; Τα άτακτα αγοράκια [edit] ..... [edit] Φυσικά σημασία δεν δίναμε στις αντιδράσεις και τα χαστούκια των κοριτσιών:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τις θυμάμαι τις μπλούζες αυτές. Δεν μου άρεσαν καθόλου.
 
Πολυ ηλιθειες αυτες οι μπλουζες και ευτυχως ηταν μια μοδα που περασε γρηγορα.Μεχρι και πριν 6 χρονια μια κοπελα που ημασταν μαζι ειχε πανω απο 10 τετοιες στην ντουλαπα της που της φορουσε συνεχεια το καλοκαιρι και με γυρνουσαν τα μυαλα.
 
metalcandyman είπε:
Πολυ ηλιθειες αυτες οι μπλουζες και ευτυχως ηταν μια μοδα που περασε γρηγορα.Μεχρι και πριν 6 χρονια μια κοπελα που ημασταν μαζι ειχε πανω απο 10 τετοιες στην ντουλαπα της που της φορουσε συνεχεια το καλοκαιρι και με γυρνουσαν τα μυαλα.
Αυτό από μόνο του είναι λόγος χωρισμού :p .
 
Πίσω
Μπλουζα