Μπονάντσα (Bonanza)

Zippo

RetroActive
Joined
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
210
Αντιδράσεις
22
Μπονάντσα (Bonanza, 1959-73), ΕΙΡΤ / ΥΕΝΕΔ

Πρεμιέρα:

[edit] dead photo [edit]

Θυμαται κανεις το θρυλικό κωμικό γουέστερν με τις γροθιες και την χαρακτιριστική μουσική;

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα και βεβαια. Στη σειρα αυτη επαιζε και ο Michael Landon (Μικρο σπιτι στο λιβαδι)
 
Περιεργο δεν το βλεπατε;

Ενα ποστ μονο. :xm:

Iσως επειδη παει πισω στα 70ς.

Καθε Παρασκευη με την "Σφηνα" 2 επεισοδια.

Οχι δεν αγαπησανε ξαφνικα την ρετροτιβι οι εφημεριδες (βλεπε Combat) ,απλως ειναι φτηνα τα δικαιωματα.

Ποιο φτηνα απο ταινιες.
 
Μα ειναι 14 κυκλοι και στο συνολο 430 8) επεισοδια!!!
 
Προφανως δεν προκεται να τα δωσει ολα.

Καποια λιγα μεχρι να μειωθει το ενδιαφερον του κοσμου και παμε για αλλα.
 
Zippo είπε:
Zippo said:


Μπονάντσα (Bonanza, 1959-73), ΕΙΡΤ

Πρεμιέρα:

[edit] dead photo [edit]

Θυμαται κανεις το θρυλικό κωμικό γουέστερν με τις γροθιες και την χαρακτιριστική μουσική;



:eek: Δεν ξέρω γιατί ο χαρακτηρισμός "κωμικό". Κάθε άλλο. Μάλιστα, όταν πρωτοπήρα τηλεόραση το 1971, υπήρχε στην οθόνη κατα την προβολή της σειράς η ένδειξη: "ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ"!!

Όσον αφορά τη θρυλική μουσική, εδώ έχει ενδιαφέρον να ερευνήσει κάποιος το ιστορικό. Δεν είχε πάντως η σειρά πάντα την ίδια μουσική
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σας χαιρετώ όλoυς μια κια είναι το πρώτο μου post

Κι΄εγώ ήμουν από τους φανατικούς της Μπονάτσα και επίσης δεν θυμάμαι να είχε κωμικό χαρακτήρα πέρα από τον μεσαίο γιό του Καρτραϊτ τον Χος αν θυμάμαι καλά που μας έκανε να γελάμε που και που.
 
Απο το περιοδικο Μοντερνο Τραγουδι και Τηλεορασις (τ. 296 (Δεκεμβρης 1969).
 
ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Να υπενθυμίσω ότι υπήρχε και επιτραπέζιο παιχνίδι ΜΠΟΝΑΝΤΣΑ.
 
Υπάρχουν κάποια λίγα επεισόδια της Bonanza, 15-20 αν δεν κάνω λάθος, που είναι public domain, δηλαδή μπορεί να τα βάλει κανείς οπουδήποτε χωρίς να δώσει δεκάρα τσακιστή. Αυτό δεν ισχύει για τη μουσική των τίτλων η οποία έχει copyright, γι αυτό όταν βάζουν οι εφημερίδες/ περιοδικά αυτά τα επεισόδια τα βάζουν με άλλη μουσική από αυτή που κανονικά είχε η σειρά!
 
Αψογος krem13. Ποσα τετοια επιτραπεζια δεν κυκλοφορουσαν στις αρχες της δεκ. του 70!

grtt είπε:
Υπάρχουν κάποια λίγα επεισόδια της Bonanza, 15-20 αν δεν κάνω λάθος, που είναι public domain, δηλαδή μπορεί να τα βάλει κανείς οπουδήποτε χωρίς να δώσει δεκάρα τσακιστή. Αυτό δεν ισχύει για τη μουσική των τίτλων η οποία έχει copyright, γι αυτό όταν βάζουν οι εφημερίδες/ περιοδικά αυτά τα επεισόδια τα βάζουν με άλλη μουσική από αυτή που κανονικά είχε η σειρά!
Και εγω πρωτη φορα ακουσα τη μουσικη αυτων των επεισοδιων που προσφερονται και απο εφημεριδες ή προβαλλονται στην ΤΒ. Υπεθεσα οτι η σειρα ειχε αρχικα αλλη μουσικη διαφορετικη απο τη θρυλικη που αποστηθισαμε στα παιδικα μας χρονια. Αν ειναι ετσι οπως τα λες, η διευκρινηση σου ειναι πολυτιμη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από το μίνι αφιέρωμα του περιοδικού Ραδιοτηλεόραση στην σειρά

Bonanza 1 tsalk.jpg

Bonanza 2 tsalk.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες. Μακάρι να συνεχίσει η ραδιοτηλεόραση να κάνει αφιερώματα σε εληνικές και άλλες σειρές.
 
Εγώ έχω τη Bonanza σε δισκάκια view master!
 
Μπραβο και παλι Αλκη για το αφιερωμα απο τη Ραδιοτηλεοραση
 
[edit] Διάβασε σε παρακαλώ τους κανονισμούς του φόρουμ. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξεκιναει απο την αρχη η προβολη της σειρας στο καναλι OTE CINEMA 4 HD αυτη την εβδομαδα!
 
Έχει δει κανείς το χριστουγεννιάτικο επεισόδιο; Πολλούς από τους χαρακτήρες δεν τους γνωρίζω αλλά το επεισόδιο αυτό ήταν εξαιρετικό. Μοναδικό και δεν το είδα καν με ελληνικούς υπότιτλους. Ένα νεαρο παιδί, διάσημος πια τραγουδιστης έρχεται πισω εκεί στην βιρτζινια( όπου μένει ή οικογένεια του Τζο) μαζί με τον θείο του ( αδερφό της μακαριτισσας της μάνας του) ο οποίος είναι πολύ πονηρός και έχει μεγάλη αγάπη στο χρήμα. Μα μεγάλος κατεργάρης και απατεώνας.
Το παιδί αγαπά την πόλη του και είναι αγνό ενώ ο θείος του κάνει τον μάνατζερ με το αζημιωτο βέβαια! Τεσπα θέλουν να μαζέψουν για το ορφανοτροφείο της περιοχής λεφτα για τα παιδάκια και ο παραδοπιστος θείος παρισφρυει μέσα στον έρανο με σκοπό να παρει τα λεφτά από τις δωρεές και να φύγει....Να το σκάσει με 20.000 δολλάρια στο χέρι. Τα Χριστούγεννα όμως και ή αγάπη του ανηψιου του θα τον αλλάξουν ριζικά!
 

Συνημμένα

  • IMG_20200215_151024.png
    IMG_20200215_151024.png
    600,2 KB · Προβολές: 3
Πίσω
Μπλουζα