Μπορεί κάποιος να σαρώσει τις διαφημίσεις παιχνιδιών ThunderCats;

Dr. SLUMP

RetroMasteR
Joined
6 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
143
Με προβληματίζει λιγάκι το που θα έπρεπε να τοποθετηθεί αυτή η ανάρτηση, αλλά πιστεύω πως αφού οι διαφημίσεις εμπεριέχονταν αποκλειστικά σε comics, ταιριάζει εδώ.

Σήμερα το πρωί έψαχνα απεγνωσμένα (χωρίς αποτέλεσμα και με κίνδυνο αλλεργικού σοκ από σκόνη) στο Μοναστηράκι κάποια τεύχη Μίκυ Μάους τα οποία πίσω από το εξώφυλλο ή στο οπισθόφυλλο έχουν τις διαφημίσεις των παιχνιδιών ThunderCats.

Μέχρι στιγμής έχω καταφέρει να διασώσω ολόκληρο το (γνωστό) αρχείο διαφημίσεων Masters of the Universe σε πολύ υψηλή ανάλυση και με διορθώσεις φθοράς στο Photoshop καθώς και το αυτοκόλλητο του fan club από τα τζάμια εγκαταλελειμμένου παιχνιδάδικου (μου λείπει μόνο υλικό από Ελληνικούς καταλόγους και δώρα του club).

Σκοπός μου είναι να διατηρήσω όσο το δυνατόν καλύτερα αυτό το ανεκτίμητο Ελληνικό υλικό, αφού κανείς άλλος δεν το έχει κάνει και ο χρόνος είναι ο χειρότερος εχθρός μιας τέτοιας προσπάθειας. Τα αρχεία μου θα δημοσιευθούν στις εγκυκλοπαίδειες των He-Man.org και ThunderCatsLair.org (φυσικά θα εμπλουτίσω και το αρχείο του retromaniax) ώστε να μείνουν αναλλοίωτα για πολλές γενιές. Με λίγα λόγια, είμαι πολέμιος του χρονοντούλαπου.

Θα ήθελα λοιπόν, αν είναι δυνατόν, κάποιος φίλος από εδώ να κάνει ένα scan σε αυτές τις διαφημίσεις, οι οποίες απ΄όσο γνωρίζω ήταν δύο και διήρκεσαν για μια μικρή περίοδο στην κυκλοφορία του Μίκυ Μάους και πιθανότατα του Ποπάυ στα τέλη της δεκαετίας του 80.
 
Κατ'αρχήν, συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου αυτή!

Τώρα, όλα τα Μίκυ Μάους που έχω, έχουν πολύ Masters Of The Universe και Barbie διαφημίσεις....

Θα ρίξω και μια ματιά σε κανά Μπλέκ, μη τυχόν και βρω κάτι...
 
Εγω βρε παιδια δεν θυμάμαι να ειχαν διαφημίσεις των παιχνιδιων Θαντερκατς τα κομικς... Ειχαν;
 
Ειχαν ειχαν,θυμαμαι το lair's τους και σιγουρα το σπαθι του liono.
 
Yep! Μπλέκ is the answer!

Enjoy:

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Τρεις διαφημίσεις σε ένα μόνο τεύχος!!!
 
Φανταστικά! Λύθηκε το μυστήριο, αφού από τα χέρια μου πέρασαν πάνω από 300 τεύχη Μίκυ Μάους, ενώ ήμουν σίγουρος ότι τις είχα δει μικρός. Ήμουν και αναγνώστης του Μπλεκ, αλλά δεν πέρασε από το μυαλό μου.

Σε ποιο τεύχος είναι περίπου ώστε να τις εντοπίσω και να κάνω τα "μαγικά" μου; Όλο μου το υλικό σαρώνεται με επαγγελματικό scanner και σε επίπεδο που διακρίνονται καθαρά τα dots (ανάλυση τουλάχιστον 8MPixel).

Θυμάμαι επίσης ότι υπήρχε μια ακόμα που διαφήμιζε τις ίδιες τις φιγούρες και έγραφε "Ο Lion-O, ο OMENS με το σπαθί του και οι υπόλοιποι φίλοι τους"... μικρός προσπαθούσα να καταλάβω ποιος είναι αυτός ο Omens :D καθώς και μία με το Cats Lair.

Οι λεζάντες είναι σχεδόν τόσο κακομεταφρασμένες όσο αυτή:

[edit] Dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπλέκ


Τεύχος 426



17 Φλεβάρη 1988


Αν δε βρεις κάτι, πες μου να στο στείλω και μου το ξαναστέλνεις ( μη χαλάσω τη συλλογή :) )
 
dr_slump είπε:
Φανταστικά! Λύθηκε το μυστήριο, αφού από τα χέρια μου πέρασαν πάνω από 300 τεύχη Μίκυ Μάους, ενώ ήμουν σίγουρος ότι τις είχα δει μικρός. Ήμουν και αναγνώστης του Μπλεκ, αλλά δεν πέρασε από το μυαλό μου.
Σε ποιο τεύχος είναι περίπου ώστε να τις εντοπίσω και να κάνω τα "μαγικά" μου; Όλο μου το υλικό σαρώνεται με επαγγελματικό scanner και σε επίπεδο που διακρίνονται καθαρά τα dots (ανάλυση τουλάχιστον 8MPixel).

Θυμάμαι επίσης ότι υπήρχε μια ακόμα που διαφήμιζε τις ίδιες τις φιγούρες και έγραφε "Ο Lion-O, ο OMENS με το σπαθί του και οι υπόλοιποι φίλοι τους"... μικρός προσπαθούσα να καταλάβω ποιος είναι αυτός ο Omens :D καθώς και μία με το Cats Lair.

Οι λεζάντες είναι σχεδόν τόσο κακομεταφρασμένες όσο αυτή:

249384_2019322718735_1113903473_32434908_7494450_n.jpg
"Μισές γυναίκες και μισές αγριόγατες!"8) :eek:

Ααααχαχαχαχα!!! Έλεος... Αυτό δηλαδή από τι μπορεί να το μετέφρασαν έτσι; :p
 
Θα το ψάξω Μοναστηράκι μέσα στην εβδομάδα γιατί φεύγω στις 20 για Αγγλία (και το καλό scanner είναι εκεί). Ευχαριστώ πάρα πολύ xD /emoticons/laugh@2x.png 2x" width="20" height="20" />

Μιας και έχεις συλλογή, τι άλλα παιχνίδια πάνω-κάτω διαφημίζονταν στο Μπλεκ; Άλλες των ThunderCats αλλά και γενικά...
 
Πίσω
Μπλουζα