Μπρέντον Τσαίης: Το δάσος του ονείρου (Brendon Chase)

joe

RetroMasteR
Joined
28 Απρ 2008
Μηνύματα
1.441
Αντιδράσεις
262
Μπρέντον Τσαίης: Το δάσος του ονείρου (Brendon Chase, 1980-81), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Πέμπτη 13/1/1983


Λοιπον σπαω το κεφαλι μου για αυτο και ωαχνω σε ολο το internet με 600αρι πεντιουμ, μα αυτο δεν ειναι πουθενα γιαυτο θα παω σε μεντιουμ.

Ο λογος περι μιας μινι σειρας που πρεπει να πρωτοπροβληθηκε αρχες 80 (80-82). Επαιζε αν θυμαμαι καλα την ιδια εποχη με Το μυστηριο του χρυσου πιθηκου.

Η υποθεση αφορουσε δυο αγορια αν θυμαμαι καλα τον Μπρετ και τον Τζερρυ. Ο ενας φορουσε γυαλακια. Η εποχη πρεπει να ειναι αρχες του 20 αιωνα. Θυμαμαι πολυ αποσπασματικα διαφορες σκηνες. Τα δυο αγορια το σκανε απο το σπιτι οπου εμεναν με μια στριμμενη θεια με κοτσο και καλα αριστοκρατισσα. Θυμαμαι μια σκηνη κυνηγιου αλα αγγλικο στυλ με τα σκυλια και τους ιππεις καθως και ενα μεγαλο ελαφι που φανηκε στο δασος. Θυμαμαι επισης τον ενα πιτσιρικα που εριξε με μια σφεντονα στον κωλο καποιου. Ολα αυτα ειναι πολυ αμυδρα, εκει ειδα πρωτη φορα σφεντονα, κυνηγι με σκυλια, ακουσα την εννοια ''το σκαω'' και την λεξη φακιδες αν δεν κανω λαθος.

Εγω το ελεγα Μπρεντοντζερυ αλλα μαλλον πιο πιθανο ειναι το Μπρετ και τζερυ. Η σειρα ηταν μεταγλωτισμενη.

Εχει κανεις ιδεα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα εχεις ψιλομπερδεψει λιγο. Τα αγορια δε λεγονταν 'Μπρετ' και 'Τζερι' - αυτο ακουγεται περισσοτερο σαν ο τιτλος της σειρας, που ηταν

'Μπρεντον Τσειζ, το δασος του ονειρου'.

Τα αγορια λεγονταν Ρομπιν και Τζων. Λιγο αργοτερα ενωνεται μαζι τους και ο μικροτερος, ο Χαρολντ.

Ψαξε για 'Brendon Chase' στο internet, θα βρεις αρκετες λεπτομερειες.

Καλα να περνας,

Δημητρης
 
Καλεεεεεεε μου αααααανθρωπεεεεεε!!!

Αυτο ειναι! Πωπω γιαυτο δεν το βρισκα ετσι που τα ειχα κανει στο μυαλο μου. Αλλα η σειρα ειναι του 81 αρα 82 να επαιξε εδω ημουν 4 χρονων και ουτε (εχω κερδισει χρονο). Ειχα μερικα επεισοδια σε μια βιντεοκασσετα η οποια τα επαιξε οταν ημουν 10.

Το εβλεπε κανενας αλλος?
 
Εγω ειχα ολη μου την εβδομαδα ρυθμισμενη τα απογευματα μετα το σχολειο :

Δευτερα Μπρεντον Τσειζ,

Τριτη-Πεμπτη Δον Κιχωτη και

Τεταρτη-Παρασκευη Ντ'Αρτακαν.

Αξεχαστες εποχες...

Δημητρης
 
Eδώ μπορεί να παρακολουθήσει κάποιος όλη τη σειρά (στα αγγλικά).

[edit] yt link σε κανάλι που έχει full episodes [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα