Μπρους Λη - Ο Θρύλος (Bruce Lee)

stayros είπε:
Ωραιες αφισες Jackie... :thumbup: ...Σε ευχαριστουμε που τις "εσωσες". ;)
Βεβαια μην ξεχναμε και τον ρολο του ως Kato στο Green Hornet του 1966. :)

[edit] dead picture [edit]
Κι εγω ευχαριστω που σας αρεσαν! Ναι, δε ξεχναμε και το Green hornet, ναι μεν ηταν τηλεοπτικη σειρα και οχι κινηματογραφικη ταινια αλλα μετα το θανατο του Bruce Lee και τη δημοτικοτητα του να εχει κυριαρχήσει σε ολοκληρο το κόσμο, η εταιρια παραγωγης που εκανε τη σειρα ένωσε μερικά επεισοδια και τα εκανε ταινια υπο το τιτλο "Fury of the dragon"..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
Ωραιες αφισες Jackie... :thumbup: ...Σε ευχαριστουμε που τις "εσωσες". ;)
Βεβαια μην ξεχναμε και τον ρολο του ως Kato στο Green Hornet του 1966. :)

[edit] dead picture [edit]
Θα μου λυσει καποιος μια απορια;

Εκεινα τα καπελα,γιατι δεν βγαινουν ποτε απο το κεφαλι;.... :D

Ακομα και με τα γυαλια ηλιου,βλεπει καθαρα ο Bruse;...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πριν λιγο καιρο μου ηρθε απο Ιαπωνία βινύλιο με το soundtrack της ταινιας του Bruce Lee "Way of the dragon".. Δίπλα μια σπάνια βιντεοκασσέτα απο τη κλασσική ανολοκλήρωτη ταινια του, το "Παιχνίδι θανάτου" (Προσφατη αγορά κι αυτη απο παλιο βιντεοκλάμπ)..

DSCN1351.jpg
 
Η φρενίτιδα των θρυλικών ταινιών του Bruce Lee καλα κρατεί μιας και αυτη τη περίοδο επαναπροβάλλονται στους κινηματογράφους της Ιαπωνίας μαζι με μερικές αλλες του Jackie Chan! Ενδεικτικά αναφέρω μερικές: "Way of the dragon" (1972) "Game of death" (1978) "Spartan X" (1984) "Project A" (1983)

Και η επετειακή-επική αφίσα:

Hong_Kong_film_2014.jpg
Hong_Kong_film_2014.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για ρίχτε μια ματιά και δείτε τι απίστευτα πράγματα πήρα πριν λιγες μέρες! Μετα απο αγώνα αρκετών ετών κατάφερα ν'αποκτήσω το αρκετά σπάνιο ελληνικό lobby card της θρυλικής ταινίας του Bruce Lee "Enter the dragon" μαζι με αρκετές ακομα ρετρό ελληνικές εκδόσεις βιντεοκασσετών οχι μονο του Bruce αλλα και του Jackie Chan.. Τρελαίνομαι!!! :headbang:

DSCN2069_1.jpg


DSCN2069_1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία η αφίσα!
 
Jackie dragon είπε:
Για ρίχτε μια ματιά και δείτε τι απίστευτα πράγματα πήρα πριν λιγες μέρες! Μετα απο αγώνα αρκετών ετών κατάφερα ν'αποκτήσω το αρκετά σπάνιο ελληνικό lobby card της θρυλικής ταινίας του Bruce Lee "Enter the dragon" μαζι με αρκετές ακομα ρετρό ελληνικές εκδόσεις βιντεοκασσετών οχι μονο του Bruce αλλα και του Jackie Chan.. Τρελαίνομαι!!! :headbang:

Πολύ καλές :)

Ιδίως τα The big boss και Project A, τα θυμάμαι με αυτά τα εξώφυλλα στα video clubs.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σημερα προμηθεύτηκα το παρακατω υπερ ρετρό βιβλίο απο τις εκδόσεις "πάνθηρ" χρονολογίας 1975, οπως λεει κι ο τίτλος του αναφέρεται κυρίως στη τελευταία περίοδο της ζωης του Bruce Lee με πολλες αγνωστες λεπτομέρειες ενω τα κειμενα ειναι σε πολυτονικό..

DSCN2172.jpg


DSCN2172.jpg
 
Η αυθεντική ελληνική διαφημιστική κάρτα (επανέκδοση της ταινίας απο τα τέλη των 70's) για τη πασίγνωστη ταινία του Bruce Lee "Way of the dragon" :

Way.jpg
 
Jackie ωραία πράγματα έχεις μαζέψει. :thumbup: . Να ρωτήσω κάτι. Θυμάμαι στο βίντεοκλαμπ που νοικιάζαμε κασσέτες έβλεπα πάντα μια του Λη που είχε σαν τίτλο κάτι με το θάνατό του. Σου λέει κάτι;

Υ.Γ. Δεν έχω δει καμία ταινία του παρά μόνο του Τζάκι Τσαν.
 
johnny19818 είπε:
Jackie ωραία πράγματα έχεις μαζέψει. :thumbup: . Να ρωτήσω κάτι. Θυμάμαι στο βίντεοκλαμπ που νοικιάζαμε κασσέτες έβλεπα πάντα μια του Λη που είχε σαν τίτλο κάτι με το θάνατό του. Σου λέει κάτι;
Υ.Γ. Δεν έχω δει καμία ταινία του παρά μόνο του Τζάκι Τσαν.
Δυστυχως η συγκεκριμένη αφίσα/κάρτα δεν ειναι δική μου! (Αν ηταν θα το ειχα αναφέρει οπως κανω σε διαφορα ποστ απο ρετρο-αγορές) Η ταινια που λες ειναι λογικά το "Παιχνίδι θανάτου" (Game of death) η οποια ειχε ολοκληρωθει μονο κατα 40% το καλοκαίρι του 1972.. H ταινία ολοκληρώθηκε 6 χρονια μετα το θάνατο του Bruce, με εντελώς διαφορετικό σενάριο και "σωσία" του Bruce Lee.. Θυμαμαι που ειχα διαβάσει σε βιογραφία του οτι το καιρό που ετοίμαζε τη συγκεκριμένη ταινία ο παραγωγός Lo Wei (που εκανε τη σκηνοθεσια στις 2 πρωτες ταινιες του Lee) του ειχε πει πως ειναι κακός οιωνός ο τίτλος "Παιχνίδι θανάτου" επειδη ο θάνατος ειναι παντα συνεπής στο ραντεβού του.. Ο πρωταρχικός τιτλος ηταν "Ο τίγρης με το κίτρινο πρόσωπο" (Yellow faced tiger) αλλα απορρίφθηκε επειδη εκεινη τη χρονια υπηρχε αλλη ταινία με παρόμοια ονομασία..
 
Εννοούσα αυτά στο ποστ 25 :D . Ο τίτλος enter the dragon πως ήρθε στην Ελλάδα, με τι όνομα; Το παιχνίδι θανάτου δυστυχώς δε μου λέει κάτι.
 
ο ελληνικός τίτλος του enter the dragon (1973), είναι " ο κίτρινος πράκτωρ του Χόνγκ Κόνγκ "
 
Χμμμ, ότι να'ναι δηλαδή πάλι.
 
johnny19818 είπε:
Εννοούσα αυτά στο ποστ 25 :D . Ο τίτλος enter the dragon πως ήρθε στην Ελλάδα, με τι όνομα; Το παιχνίδι θανάτου δυστυχώς δε μου λέει κάτι.
Ναι αυτα οντως ειναι δικα μου στο ποστ 25 οπως και το αναφέρω αλλωστε.. Τους τιτλους σε ξενες ταινιες παντα τους αλλαζαν οι έλληνες διανομείς και εβαζαν πιο αβανταδόρικες ονομασίες για να τραβά και να εξάπτει το ενδιαφέρον! Φανταστείτε ποσο ξενέρωτο θα ηταν να μετέφραζαν κατα γράμμα ολες τις ξενες ταινιες, ετσι π.χ. το "Enter the dragon" θα το ειχαν ως "Είσοδος στο Δράκο" που πιο πολυ για ταινία μυστηρίου/θρίλερ θα εκανε παρα για φιλμ πολεμικών τεχνών.. Οσο για το "Παιχνίδι θανάτου" επειδη στην Ελλάδα κυκλοφορησε με 3 διαφορετικά εξώφυλλα σε VHS ισως αν τα δεις να θυμηθεις καλυτερα πιο απ'ολα μπορει να ηταν:

654.jpg

542.jpg

543.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι ένα ροζ εξώφυλλο. Σε μπέρδεψα τελείως;
 
Όχι, αυτό μου φαίνεται πολύ μοντέρνο. Μιλάω πάντα για VHS.
 
johnny19818 είπε:
Όχι, αυτό μου φαίνεται πολύ μοντέρνο. Μιλάω πάντα για VHS.
Κι αυτο VHS ειναι, κυκλοφορησε απο την Οdeon το 2003 και ηταν απο τις τελευταίες εκδόσεις για βίντεο! (Μετα η σειρα ταινιων του Bruce Lee απ'αυτη την εταιρια κυκλοφορησε και σε dvd με τα ιδια ακριβως εξωφυλλα των VHS) Αν εχουν περασει πανω απο 15 χρονια απο τοτε που ειδες εκεινη τη κασέτα τοτε λογικά θα ηταν ταινια απο "κλώνο" του Bruce Lee (Bruce Le, Bruce Li, Bruce Lai)
 
Πίσω
Μπλουζα