Μπόζο ο κλόουν (1973 ΥΕΝΕΔ)

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
435
Απογεύματα στα μέσα της δεκαετίας του '70 πρίν τον Μπαρμπαμυτούση υπήρχε εκπομπή με έναν κλόουν τον Μπόζο. Μετά βγήκαν και τα ομόνυμα γαριδάκια. Συνήθως μετά την εκπομπή έβγαιναν να τραγουδήσουν ένα, δύο τραγούδια ή η Τάμμη ή η Βίκη Λέναδρος (πολύ μικρή τότε).
 
O γνωστός Κατσουλίνος έκανε το Μπόζο;;; :)

Αν και το βλέπαμε φανατικά (και αυτό) δεν το θυμάμαι καθόλου... :(
 
Ειχα ενα τεραστιο σκυλο-κουκλο που οι γονεις μου τον συστησαν ως Μποζο. Δεν εχω ιδεα που ηξεραν το ονομα και γιατι τον ονομασαν ετσι :Ρ

Πολυ αργοτερα εμαθα οτι εβγαινε και σαν κομικ. Νομιζω απο τις εκδοσεις που εβγαινε ο Πινοκιο
 
krios είπε:
Απογεύματα στα μέσα της δεκαετίας του '70 πρίν τον Μπαρμπαμυτούση υπήρχε εκπομπή με έναν κλόουν τον Μπόζο. Μετά βγήκαν και τα ομόνυμα γαριδάκια. Συνήθως μετά την εκπομπή έβγαιναν να τραγουδήσουν ένα, δύο τραγούδια ή η Τάμμη ή η Βίκη Λέναδρος (πολύ μικρή τότε).
Συγγνώμη που ξεθάβω το θέμα αλλά το βρήκα εντελώς συμπτωματικά, ( κάτι άλλο έψαχνα για ένα παιδικό πάρτυ) και μου θύμισε πολλά.

Όντως υπήρχε ένας ηθοποιός που έπαιζε τον κλόουν Μπόζο, η εκπομπή προβαλόταν στη ΥΕΝΕΔ ( αν θυμάμαι καλά και το κανάλι), και ήταν σε ζωντανή αναμετάδοση ( τότε έτσι τις γύριζαν καθώς δεν είχαν χώρο). Στην συγκεκριμένη εκπομπή ήταν παρόντα και παιδάκια με τους γονείς τους.

Εκείνο που είναι ιδιαίτερο στην περίπτωση αυτή, είναι ότι ο ηθοποιός που έκανε τον κλόουν πέθανε από ανακοπή καρδιάς κατά την διάρκεια της εκπομπής. Τότε όλοι είχαν νομίσει ότι έκανε κάποιο αστείο και για αυτό έπεσε κάτω και το κοινό γέλαγε και χειροκροτούσε. Μετά φαίνεται έπεσε σύρμα και κάποιοι παρουσιάστηκαν, προφανώς μέλη του συνεργείου, τον σήκωσαν και τον έβγαλαν έξω. Αργότερα μάθαμε ότι πέθανε κατά την μεταφορά του στο νοσοκομείο.Τότε στα αλήθεια είχαν στενοχωρηθεί πολλοί από αυτό. Θυμάμαι ότι το σχολίαζαν για κάμποσο καιρό και στις εφημερίδες.

Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ το όνομα του ηθοποιού.Ήταν γύρω στο 1973 ή 74. Μπορεί όμως και να κάνω λάθος για την ημερομηνία.
 
  1. ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟς Ο ΜΠΟΖΟ ΗΤΑΝ Ο ΜΑΝΩΛΗΣ ΔΕΣΤΟΥΝΗΣ ΚΑΙ Ο ΒΟΗΘΟς ΤΟΥ ΠΟΥ ΟΝΤΩς ΠΕΘΑΝΕ ΗΤΑΝ Ο ΦΙΛΗΜΩΝ ΜΕΘΥΜΑΚΗΣ
 
Ενδιαφέρουσα πληροφορία :)

Θα σε παρακαλούσα μόνο να γράφεις με μικρά γράμματα γιατί τα κεφαλαία δηλώνουν οτι φωνάζεις και επιπλέον είναι κουραστικά στο διάβασμα. :D

Καλώς όρισες στην παρέα μας
 
mpampis είπε:
  1. ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟς Ο ΜΠΟΖΟ ΗΤΑΝ Ο ΜΑΝΩΛΗΣ ΔΕΣΤΟΥΝΗΣ ΚΑΙ Ο ΒΟΗΘΟς ΤΟΥ ΠΟΥ ΟΝΤΩς ΠΕΘΑΝΕ ΗΤΑΝ Ο ΦΙΛΗΜΩΝ ΜΕΘΥΜΑΚΗΣ
Ο Φιλήμων Μεθυμάκης πέθανε ξαφνικά από εγκεφαλικό επεισόδιο σε ηλικία 53 ετών και κηδεύτηκε στις 21/2/1978. Αναφέρεται και σε αυτό το νήμα

 
Αντιγραφή από την Αμερική ήταν :( ... αλλά ο δικός μας Μπόζο ήταν πιό ωραίος! Και φυσικά τον βλέπαμε ασπρόμαυρο. Το σόου ήταν πολύ πιο λιτό από το αμερικάνικο ακόμα φυσικότερα! Η στολή ήταν ίδια αλλά στο κεφάλι του κλόουν υπήρχε λιγότερο τραβηγμένη μαλλούρα... Αντλώντας πληροφορίες από τα προγράμματα Ραδιοτηλεόρασης που έχουν ανέβει στο φόρουμ, το κανάλι μετάδοσης ήταν η ΥΕΝΕΔ, η ημέρα το Σάββατο και η ώρα συνήθως 7.00 απογευματινή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΚΑΝΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑ8ΟΣ Ο Ι8ΟΠΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΜΑΝΟΛΙΣ ΓΑΣΤΟΥΝΙΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟ ΟΤΙ ΖΙ Ο ΑΝ8ΡΟΠΟΣ
 
Βρήκα σε αυτό το μέρος μια σπάνια φωτογραφία που απεικονίζει το Μπόζο και έχει πληροφορίες για την τηλεοπτική του παρουσία. Συνεπώς ο τίτλος μπορεί να συμπληρωθεί (1973) και να διορθωθεί το Μανώλης Γαστούνης με το Δεστούνης στο προηγούμενο πόστ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων τη διαχείρηση.

http://cosmopoliti.com/rememb-ert-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%AC/
 
ΕΚπληκτικό!

Μυθική φιγούρα ο Μπόζο (και λίγο τρομακτικη, όπως κάθε κλόουν που σέβεται τον εαυτό του)... :biglaugh:

Nice find, Εύη! :thumbup:
 
mpampis είπε:
  1. ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟς Ο ΜΠΟΖΟ ΗΤΑΝ Ο ΜΑΝΩΛΗΣ ΔΕΣΤΟΥΝΗΣ ΚΑΙ Ο ΒΟΗΘΟς ΤΟΥ ΠΟΥ ΟΝΤΩς ΠΕΘΑΝΕ ΗΤΑΝ Ο ΦΙΛΗΜΩΝ ΜΕΘΥΜΑΚΗΣ
Σωστός ο Μπάμπης. Ορίστε και το αφιέρωμα της Ραδιοτηλεόρασης:

img687.jpg

img688.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
ΕΚπληκτικό!
Μυθική φιγούρα ο Μπόζο (και λίγο τρομακτικη, όπως κάθε κλόουν που σέβεται τον εαυτό του)... :biglaugh:

Nice find, Εύη! :thumbup:
Ντινάκη μου σε ευχαριστώ. Αλλά τι να πούμε και για σένα που είχες ξετρυπώσει την συσκευασία από τα γαριδάκια!!!!!!!!!!!!!
 
Χεχεχεχε...

Σε λίγο καιρό πιστεύω οτι θα σου έχω ένα πιο καθαρό scan, από δική μου πηγή... ;)

@nick: Πολύ καλό το αφιέρωμα! :thumbup:
 
Πολύ καλό εύρημα!!! :worship:

Περιττό να ανεβάσω δικό μου scan, παρ'όλα αυτά:

attachment.php
 
@ Dino :flower: :flower: :flower:
 
Ξερουμε ποσον καιρο διηρκεσε η εκπομπη;

Σαν να τη θυμαμαι πολυ αχνα μεσα στις πρωτες αναμνησεις της ζωης μου, αλλα τα γαριδακια "Μποζο" τα θυμαμαι στην εντελεια!

Πολυ ωραια φιγουρα παντως, αλλα επειδη εχω δει κατι σκηνες απο το "It" του Στηβεν Κινγκ, λιγακι με ταραξε... :)
 
τυχαια "επεσα" πανω στο βιντεο

[video=youtube;AjViE81AK-k]

και ανακαλυψα οτι το καναλι αυτο ανηκει στον ηθοποιο Μανωλη ΔεστουνηΕπισης υπαρχει και το μπλογκ http://manosdestounis.blogspot.gr/
 
Ηταν απο αυτα που δεν χανονταν στη δικη μου παιδικη ηλικια, μαζι με το συνεταιρο του τον Κουκι. Οποτε ακουω τη φωνη του Δεστουνη, το μυαλο μου λεει Μποζο. Δεν εχω ακουσει για προβλημα υγειας η χειροτερα, οποτε του ευχομαι να ειναι κσλα.

Ηταν λιγο μετα τον μπαρμπα Μυτουση και λιγο πριν η ταυτοχρονα με τον Κατσουλινο. Ωστοσο το ενδιαφερον μου εκλεβαν παντα οι Κεραυνοι (Thunderbirds) και το Στινγκρει, οπου ολα τα παιδακια, οπως ο μπαμπας μου, καθηλωνομασταν στην ασπρομαυρη οθονη. Ο Μποζο εχανε ποντους απο την ιδια την ΥΕΝΕΔ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα