Μπύρα Lowenbrau

foutix

RetroNuts
Joined
5 Αύγ 2012
Μηνύματα
1.765
Αντιδράσεις
1.221
Κυκλοφορεί στην ελλαδα ακόμα;
 
Μέχρι πρόσφατα τη θυμάμαι να υπάρχει στα Lidl. Από τις χειρότερες μπύρες που έχω πιεί.
 
Χμμμ... Έβλεπα κάποιες παλιές διαφημίσεις και την θυμήθηκα. Ψάχνοντας λίγο στο δίκτυο διαπιστωσα αφενός την σχέση με την εζα όσο και την ιστορία της στην Γερμανια.

Μετράει κάποιους αιώνες ζωής πάντως.
 
δεν εχω πιει τετοια μπυρα

και οι σχετικες διαφημισεις

1981

 
Μπράβο ρε Μπέττυ! Από το 1383 λοιπόν η μπυρίτσα. Αν υπάρχει στο προαναφερθέν σουπερ μάρκετ θα ήθελα να την δοκιμάσω. Η άλλη, η Henniger? κυκλοφορεί? Μέσα 80 θυμάμαι οτι εκτός της αμστελ όλες οι άλλες ήταν "εξωτικές"
 
foutix είπε:
Μπράβο ρε Μπέττυ! Από το 1383 λοιπόν η μπυρίτσα. Αν υπάρχει στο προαναφερθέν σουπερ μάρκετ θα ήθελα να την δοκιμάσω. Η άλλη, η Henniger? κυκλοφορεί? Μέσα 80 θυμάμαι οτι εκτός της αμστελ όλες οι άλλες ήταν "εξωτικές"
Βεβαια κυκλοφορει η μπυρα henninger

η συσκευασια



image.jpg
 
Φυσικά και υπάρχει η Lowenbrau. Δραστηριοποιείται κυρίως στο βαρέλι (που είναι απίθανη), αλλά τα κουτάκια της υπάρχουν και σε σούπερ-μάρκετ μεγάλων αλυσίδων. To σήμα και οι εγκατατάσεις της στην Αταλάντη έχουν περάσει στην "ΕΖΑ" (Ελληνική Zυθοποιία Αταλάντης), που είναι η μετονομασία της Lowenbrau Hellas.

Σχετικοί σύνδεσμοι :

http://old.beer.gr/brewery/200-eza

http://www.beeroskopio.com/2014/06/part-3.html

Επίσης να ξέρετε ότι η τοποθεσία της Αταλάντης δεν είναι τυχαία, αφού το νερό εκεί, που είναι υπεύθυνο σχεδόν κατά 100% για τη γεύση της μπύρας, είναι εξαιρετικής ποιότητας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης να ξέρετε ότι η τοποθεσία της Αταλάντης δεν είναι τυχαία, αφού το νερό εκεί, που είναι υπεύθυνο σχεδόν κατά 100% για τη γεύση της μπύρας, είναι εξαιρετικής ποιότητας.

Το εργοστασιο της Löwenbräu εκει ειχε φαει 2 'ρουκετες απο την 17Ν το 1991 επειδη ηταν λεει γερμανικων συμφεροντων.
 
Πρέπει να κυκλοφορεί ακόμη, γιατί είχα πάρει πρόσφατα και νομίζω ήταν στο ίδιο μπλε κουτάκι που ήταν παλιά... βέβαια το πρόσφατα μπορεί να είναι και δεκ 90, αλλά μπορεί να είναι και πριν 1-2 χρόνια, αν και νομίζω το 2ο.
Γενικώς από 2000 και μετά, όλα είναι σαν να έγιναν την ίδια μέρα... εντελώς αδιάφορα χρόνια.

Βρήκα και μια διαφήμιση:
 
Δεν νομίζω να κυκλοφορεί,πλέον, στην Ελλάδα.
Έντυπη διαφήμιση του 1981,της μπύρας και της BMW.
 

Συνημμένα

  • 81lowenbrau01.jpg
    81lowenbrau01.jpg
    391,7 KB · Προβολές: 6
Δεν νομίζω να κυκλοφορεί,πλέον, στην Ελλάδα.
Έντυπη διαφήμιση του 1981,της μπύρας και της BMW.

Κυκλοφορεί στην Ελλάδα! Στην αλυσίδα με τα σούπερ μάρκετ που έχει τα δύο πρώτα γράμματα του ΑλφαΒήτου.. :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κυκλοφορεί στην Ελλάδα! Στην αλυσίδα με τα σούπερ μάρκετ που έχει τα δύο πρώτα γράμματα του ΑλφαΒήτου.. :biglaugh:
Μπα, δε στέριωσε ούτε εκεί. Πλέον θεωρείται, όπως λέει πιο πάνω ο @foutix , "εξωτική" και τη βρίσκεις στην καλύτερη περίπτωση σε κάποια μπυραρία (βαρέλι) αλλιώς στο διαδίκτυο. Έχω καιρό να πιω τη συγκεκριμένη και πράγματι σε κουτάκι δε λέει πολλά (βασικά καμία δε λέει σε κουτί). Σε εμάς εδώ κυκλοφορούσε η κλασική (αυτή που ονομάζουν original) με την μπλε ετικέτα. Είναι άλλωστε αυτή που κατεξοχήν εξάγουν σε όλο τον κόσμο. Στο Μόναχο είχα την τύχη να δοκιμάσω στή δική τους μπυραρία τόσο την original όσο και την σκούρα lager (dunkel) η οποία ήταν πολύ ενδιαφέρουσα. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι πλέον στα μεγάλα σουπερ μάρκετ βρίσκεις ότι μπορείς να φανταστείς από μπύρες (και μάλιστα πολλές ελληνικές από μικρές ζυθοποιίες) όμως κάποιες τις οποίες θυμόμαστε από παιδιά, όπως η εν λόγω (ή η Carlsberg, ας πούμε), είναι πλέον δυσεύρετες .
 
Σωστή bajar μου. Κάποιες κλασικές για την παιδική μας ηλικία μπύρες δεν υπάρχουν πλέον εύκολα. Παρεμπιπτόντως, η Carlsberg βαρέλι την βρίσκεις σε μαγαζιά και είναι μια χαρά ωραία.
 
Πίσω
Μπλουζα