Μπύρες-ετικέτες-ποτηρια/προσωπική συλλογή

leykh

RetroActive
Joined
7 Ιαν 2010
Μηνύματα
323
Αντιδράσεις
32
Ζήλεψα με τα παιχνίδια και θα ήθελα να σας δείξω από την προσωπική μου συλλογή πως ήταν οι μπύρες και τα ποτήρια τους, και οι ετικέτες εκείνης της εποχής από μπύρες που ζυθοποιούνταν στην Ελλάδα.

[edit] Dead imageshack photo [edit]

 


[edit] Dead imageshack photo [edit]


συνεχίζεται...

Η μία μπύρα, η μεσαία από αριστερά ζυθοποιίθηκε 12/1979 και είναι ακόμη κλειστη με το περιεχόμενο της.Προσπάθησα να σας φωτογραφίσω τον πάτο με την ημερομηνία αλλά δεν τα κατάφερα να φαίνεται η ημερομηνία στην φωτογραφία.

[edit] Dead imageshack photo [edit]

Ποτήρια Henninger και Lowenbrau της δεκαετίας του 80.Οι συλλέκτες γνωρίζουμε την παλαιότητα του ποτηριού κυρίως απο την ετικέτα που χρησιμοποιείται ανα χρονιά.Απο τα χρώματα που χρησιμοποιούν στην ζωγραφιά ακόμα και την ίδια την ζωγραφιά.

Οι μπύρες δεν έχουν πάντα την ίδια ετικέτα όλα τους τα χρόνια....οπότε αλλάζει και το ποτήρι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ ομορφα!!!ο πατερας μου ειχε μαγαζι τη δεκαετεια του 70 και εχουμε κρατησει καποια ποτηρια fix...(διαφορετικα απο το δικο σου)
 
gomfaios είπε:
πολυ ομορφα!!!ο πατερας μου ειχε μαγαζι τη δεκαετεια του 70 και εχουμε κρατησει καποια ποτηρια fix...(διαφορετικα απο το δικο σου)
μπορω να έχω ένα????????????????? :D Τι συλλέγεις εσυ??? :cool:
 
Πολύ ενδιαφέροντα φαίνονται!Το ποτήρι με τη μπύρα Alfa το χρησιμοποιούν και σήμερα για τις μπύρες,και νομίζω έχω δει τελευταία τέτοιο με λογότυπο,τουλάχιστον σε διαφήμιση!
 
thebest20 είπε:
Πολύ ενδιαφέροντα φαίνονται!Το ποτήρι με τη μπύρα Alfa το χρησιμοποιούν και σήμερα για τις μπύρες,και νομίζω έχω δει τελευταία τέτοιο με λογότυπο,τουλάχιστον σε διαφήμιση!
το ποτήρι της Αλφα είναι από το 1960(!) και η αλφα πια δεν έχει καν το ίδιο λογότυπο...θα σου βάλω ποτήρι της σημερινό να δεις.
 
Ναι,οκ,εννοούσα ότι μόνο η μπύρα alfa έχει και ποτήρι με λογότυπο σήμερα!Το πολύ να έχει και η Amstel!
 
thebest20 είπε:
Ναι,οκ,εννοούσα ότι μόνο η μπύρα alfa έχει και ποτήρι με λογότυπο σήμερα!Το πολύ να έχει και η Amstel!
όλες οι μπύρες έχουν ποτήρια με λογότυπο :D ακόμα και απο μικροζυθοποιίες (Ελληνικές και ξένες) ;) τα ελληνικά τα έχω όλα.
 
Γερό ποτήρι η leykh!!! :D
 
DINO είπε:
Γερό ποτήρι η leykh!!! :D

:beer:

αυτά είναι τα ρετρό μου(τα ελληνικά) έχω περίπου 600 σύνολο :D θα σας κάνω και ποστ με τα ξένα γιατι σας έβαλα 2 μόνο :cool:
 
Ωραία συλλογή. Δείξε κι άλλα! :D

Το ποτήρι Henninger θεωρείται συλλεκτικό; Έχω ακριβώς 2 ίδια με το δικό σου.
 
Haros είπε:
Ωραία συλλογή. Δείξε κι άλλα! :D
Το ποτήρι Henninger θεωρείται συλλεκτικό; Έχω ακριβώς 2 ίδια με το δικό σου.
το συγκεκριμένο είναι κληρονομιά από παλιό καφενείο.Είναι σπάνιο.Και φυσικά συλλεκτικό!Δεν υπάρχουν πια αυτα. :D

Θα σας ποστάρω κι άλλα αλλά θέλω χρόνο να χωρίσω τα retro από τα υπόλοιπα και να τα φωτογραφίσω!είναι και 600 ποτήρια τα άτιμα!

Ξέχασα να σας πω πως οι ετικέτες είναι ΟΛΕΣ Fix.Το εργοστάσειο πια έκλεισε όπως ξέρετε το 1985.Οι ετικέτες είναι αχρησιμοποίητες(δεν έχουν κολληθεί σε μπουκάλι) και είναι ανεκτίμητης αξίας.Είναι δεκαετίας 70 & 80.
 
Λευκη αν μας εγραφες ενα κομματι με εμπεριστατωμενες ημερομηνιες κυκλοφοριας ανα εταιρεια, φωτο ποτηριων/λογοτυπων/εττικετων να ησουν θεα
 
joe είπε:
Λευκη αν μας εγραφες ενα κομματι με εμπεριστατωμενες ημερομηνιες κυκλοφοριας ανα εταιρεια, φωτο ποτηριων/λογοτυπων/εττικετων να ησουν θεα
Στα ποτήρια είναι αδύνατον να γνωρίζεις ακριβώς ημερομηνία ή χρονολογία.Αυτό μου ζητάς όμως είναι πανευκολο να στο κάνω με τα μπουκάλια ,γιατί στον πάτο αναγράφεται ημερομηνία παρασκευης του προιόντος.Αυτό σας έφτιαχνα τώρα :D απλά είναι αδύνατον με την δική μου φωτογραφική να φαίνεται ο πάτος του μπουκαλιού να βλέπετε τις ημερομηνίες.
 
Tόσες μπύρες έχουν περάσει από τα στομάχια μας, λίγοι πιστεύω θα γνώριζαν ότι στον πάτο έχει ημερομηνία..!!!!!

Απίστευτο..!!!!!

Ερώτηση ίσως βλακώδης..!!! Για παράδειγμα , την μπύρα που έχετε κρατήσει σφραγισμένη από το 1979, αν ανοιχτει τώρα θα πίνετε κανονικά? Είναι σαν τα κρασιά σαν να λέμε??

Από εδώ και στο ε΄ξης, θα ρίχνουμε μια ματιά να σου βρούμε ποτήρια ..!!!! :)

Αξίζει πραγματικά η συλλογή σου..!!! :)

Μπράβο σας...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
 
makisimos είπε:
Tόσες μπύρες έχουν περάσει από τα στομάχια μας, λίγοι πιστεύω θα γνώριζαν ότι στον πάτο έχει ημερομηνία..!!!!!Απίστευτο..!!!!!

Ερώτηση ίσως βλακώδης..!!! Για παράδειγμα , την μπύρα που έχετε κρατήσει σφραγισμένη από το 1979, αν ανοιχτει τώρα θα πίνετε κανονικά? Είναι σαν τα κρασιά σαν να λέμε??

Από εδώ και στο ε΄ξης, θα ρίχνουμε μια ματιά να σου βρούμε ποτήρια ..!!!! :)

Αξίζει πραγματικά η συλλογή σου..!!! :)

Μπράβο σας...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

ευχαριστώ πολύ!Έχεις πμ! :D
 
makisimos είπε:
Tόσες μπύρες έχουν περάσει από τα στομάχια μας, λίγοι πιστεύω θα γνώριζαν ότι στον πάτο έχει ημερομηνία..!!!!!Απίστευτο..!!!!!

Ερώτηση ίσως βλακώδης..!!! Για παράδειγμα , την μπύρα που έχετε κρατήσει σφραγισμένη από το 1979, αν ανοιχτει τώρα θα πίνετε κανονικά? Είναι σαν τα κρασιά σαν να λέμε??

Από εδώ και στο ε΄ξης, θα ρίχνουμε μια ματιά να σου βρούμε ποτήρια ..!!!! :)

Αξίζει πραγματικά η συλλογή σου..!!! :)

Μπράβο σας...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
Και για να απαντήσω και στις ερωτήσεις σου.Η σφραγισμένη μπύρα του 79 φαντάζομαι αν την πιούμε θα πάμε στο νοσοκομείο για πλύση στομάχου..μέσα της επιπλέουν διάφορα.Η μπύρα δεν μοιάζει καθόλου με το κρασί και δεν επιδέχεται πεπαλαίωση στον βαθμό που επιδέχεται το κρασί.(στην πλειοψηφία της γιατί υπάρχουν και σε αυτό το ποτό εξαιρέσεις)καλό είναι πάντως, η ημερομηνία παραγωγής που αναγράφεται στο μπουκάλι,ναι είναι κοντά στην ημερομηνία αγοράς της.Και να μην την αγοράζουμε κοντά στην ημερομηνία λήξης της.
 
Ρε παιδες που βρισκει κανεις ποτηρια γενικοτερα..?? Εγω ο κακομοιρης ενα ποτηρι με λογοτυπο της Guinness θελω και δεν μπορω να βρω..Και δεν μιλαμε για ρετρο κλπ..Απλα ενα ποτηρι!
 
spirosp είπε:
Ρε παιδες που βρισκει κανεις ποτηρια γενικοτερα..?? Εγω ο κακομοιρης ενα ποτηρι με λογοτυπο της Guinness θελω και δεν μπορω να βρω..Και δεν μιλαμε για ρετρο κλπ..Απλα ενα ποτηρι!
Κάνε κρούση σε καμμία κάβα. Αλλιώς υπάρχουν όσα θέλεις στο ebay. Προσωπικά προτιμώ το ebay.de (πολύ καλύτερες τιμές σε σχέση με Αγγλία, πολύ λιγότερα ταχυδρομικά).
 
Σ ευχαριστω neueregel..Θα τσεκαρω στο ebay..Αλλα δεν ξερω τωρα απο τιμες τι παιζει..Εννοω ποια θεωρειται λογικη τιμη.Και επισης γιατι δεν βρισκω Guinness Μπουκαλι σε σουπερμαρκετ παρα μονο κουτι???Ελεος!
 
Καλημέρα.

Αν έχεις Καρφουρ κοντά σου ή βρεθείς πότέ, πήγαινε στο ράφι με τις μπύρες, έχουν συσκευασίες που δίνουν δώρο το ποτήρι. Δεν ξέρω αν την συγκεκριμένη περίοδο έχει της Γκίνες, αλλά ρίξε μια ματιά. Ειδικά σε περιόδους εορτών πολλές εταιρίες στις συσκευασίες βάζουν ποτήρια.
 
Πίσω
Μπλουζα