Μυστική Κοιλάδα - Secret Valley (1980)

thamonas

RetroMaNiaC
Joined
13 Απρ 2007
Μηνύματα
697
Αντιδράσεις
44
παιδιά το θύμαστε αυτό??


Ήταν αυστραλιανή σειρά νομίζω όπως το Γυμνάσιο Ντεγκράσι...Γενικά οι Αυστραλοί κάνανε ποιοτικές σειρες που απευθύνταν σε παιδιά..Η μυστική κοιλάδα πάντως ήταν κορυφή! πρέπει να την έπαιζε Κυριακές
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φυσικά και το θυμάμαι!

Ειδικά το τραγούδι των τίτλων ήταν πολύ χαρακτηριστικό...

Αλλά μου φαίνεται πως το έχει πάρει κάπου το μάτι μου, ξανά εδώ μέσα...
 
Η μουσική είναι παρμένη από το αγαπημένο παραδοσιακό τραγούδι των Αυστραλών "Ματίλντα".

Το "Ντεγκράσι" ήταν καναδική σειρά.
 
Δεν την ειχα δει ποτε.

Ειχα την εντυπωση οτι ειχε σχεση με καποια αλλη Αυστραλεζικη σειρα, μια με ενα φυλακισμενο επιστημονα και κατι σαλαμνδρες που εψαχναν κατι παιδια
 
όντως Κυριακές απόγευμα έπαιζε..1η δημοτικού πήγαινα τότε και ήταν την τηλεοπτική χρονιά 1983-84
 
Ειχα την εντυπωση οτι ειχε σχεση με καποια αλλη Αυστραλεζικη σειρα, μια με ενα φυλακισμενο επιστημονα και κατι σαλαμνδρες που εψαχναν κατι παιδια
Ναι, σύμφωνα με τη Wikipedia, η σειρά Professor Poopsnagle's Steam Zeppelin για τον επιστήμονα και τα παιδιά που έψαχναν τις σαλαμάνδρες ήταν spin-off της σειράς Secret Valley.
 
Ευχαριστω πολυ :) θυμασαι τον τιτλο του Steam Zeppelin στα ελληνικα; Εχουμε ανοιξει θεμα για εκεινη τη σειρα;

Παντως ειναι εκπληκτικο που σχηματισα αυτη την εντυπωση (σωστη τελικα) μετα απο διαφορες αφηρημενες εικονες και αναφορες, που ουτε καν θυμαμαι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστω πολυ :) θυμασαι τον τιτλο του Steam Zeppelin στα ελληνικα; Εχουμε ανοιξει θεμα για εκεινη τη σειρα;
Nαι υπάρχει. Από εκείνο το thread έμαθα τον τίτλο της σειράς, την οποία ελάχιστα είχα δει μικρή. Σα να μου φαίνεται πως κάπου αναφέρει πως ο τίτλος στα ελληνικά ίσως να είναι Καθηγητής Poopsnagle αλλά προσωπικά δε γνωρίζω πως λεγόταν. Πριν πάντα το έψαχνα με κάτι με τη λέξη σαλαμάνδρα στον τίτλο.

https://www.retromaniax.gr/ips_21323/topic/2291-καθηγητής-poopsnaggle-professor-poopsnagles-steam-zeppelin-1986/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα