Μaster System II σύνδεση σε tv...

paranoia

RetroN00b
Joined
5 Ιουλ 2009
Μηνύματα
6
Αντιδράσεις
0
Παιδιά καλησπέρα καταρχάς και μπράβογια το φόρουμ σας.

Έχω ένα master system II, κομπλέ (φορτιστή,χειριστήρια, παιχνίδια) το μόνο που μου λείπει είναι εκείνος ο αντάπτορας που το συνδέεις στην tv (χαμμένος εδώ και χρόνια).

Υπάρχει κάποιος τρόπος λοιπόν να το συνδέσω χρησιμοποιώντας απλά καλώδια rca ή κάποιος άλλος;
 
Χρειαζεσαι ενα απλο ομοαξονικο καλωδιο ακριβως, αυτο που χρησιμοποιουμε για τη κεραια της TV, που η ακρη της συσκευης θα ειναι RCA. Αν εχεις ηδη απλο καλωδιο και βαριεσαι να το μονταρεις μονος σου, υπαρχουν ανταπτορες στα μαγαζια ηλεκτρονικων του κεντρου.
 
Αυτό το έχω ακούσει φίλε μου.

Δηλαδή αν πάω σε ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά είδη και ζητήσω ένα ομοαξονικό καλώδιο κεραίας σε rca θα υπάρχει κάτι τέτοιο;

Αν είναι εύκολο μπορείς να μου δίξεις μια εικόνα του, γιατί στο google δεν βλέπω να υπάρχει κάτι τέτοιο, εκτός και αν το ψάχνω λάθος!!

Ευχαριστώ.
 
αυτο που εχεις ειναι προεκταση... εσυ θες αρσενικο σε αρσενικο. ;)
 
Πολύ ωραία. Ελπίζω να καταφέρω να βρω όμως....

Και κάτι τελευταίο... Η μία άκρη αυτού του καλωδίου πάει στο master system, η αλλη θα πηγαίνει σε scart (rca) ή στην κεραία της τηλεόρασης από πίσω;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στην κεραια φιλε. βγαζεις την κεραια σου και κοτσαρεις αυτο ή αγοραζεις, μιας και θα πας εκει, ενα διπλο με διακοπτη ;)
 
Ανακεφαλαιωνοντας, πας Κατουμα,Φανο ή σε οποιοδηοπτε καταστηαμα ηλεκτρονικων και τους λες οτι θελεις ενα καλωδιο κεραιας το οποιο απο την "θηλυκη μερια" θελεις με ανταπτορα να βγαζει αρσενικο RCA. To αλλο ακρο φυσικα θα μπαινει στο RF της TV σου.

Mε λιγα λογια θες να φτιαξεις αυτο:

!BVmrf2wB2k~%24(KGrHgoOKi0EjlLmV1mnBKTS13o5e!~~_1.JPG
 
Ωραία. Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας. Θα το πάρω κάποια στιγμή τις επόμενες μέρες και θα σας ενημερώσω....
 
Παιδια το πηρα τελικά το καλώδιο, δεν το είχε αλλά το έφτιαξαν στο κατάστημα που πήγα.

Σύνδεσα τη μεριά του rca στο master system και το αρσενικο της κεραιας του καλωδίου κατευθειαν στην τηλεόραση.

Τίποτα όμως δεν έγινε.... Τι μπορεί να παίζει;
 
Κάνε scan τα καναλια στην τηλεοραση σου και θα το βρεις στη συχνότητα 36...
 
Πίσω
Μπλουζα