Νέα ελληνική εγκυκλοπαίδεια

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
Παρακολουθώντας την ταινια "Δεν πουλαω την καρδια μου" (1966) εντοπισα σε περιπτερο ενα περιοδικο; βιβλιο; που γραφει "Νεα ελληνικη εγκυκλοπαιδεια".Προκειται για καποιο τευχος;γνωριζετε κατι παραπανω;Ηταν συνηθισμενο φαινομενο να πωλειται η εγκυκλοπαιδεια στα περιπτερα;

attachment.php
 
Nαι,Κατερινα ηταν πολυ συνηθισμενο και υπηρχε μεχρι τα 90s.Οσες εγκυκλοπαιδειες εχω αγοραστηκαν ετσι.Επαιρνες τα τευχη και οταν συμπληρωνες τον τομο ή τους τομους πηγαινες στον εκδοτικο οικο και στα εδινε δεμενα.
 
angel_grig είπε:
Nαι,Κατερινα ηταν πολυ συνηθισμενο και υπηρχε μεχρι τα 90s.Οσες εγκυκλοπαιδειες εχω αγοραστηκαν ετσι.Επαιρνες τα τευχη και οταν συμπληρωνες τον τομο ή τους τομους πηγαινες στον εκδοτικο οικο και στα εδινε δεμενα.
ευχαριστω πολυ Γρηγορη για την πληροφορια! δεν το ηξερα #) εμεις μια μονο εγκυκλοπαιδεια εχουμε στο σπιτι κι αυτη αγοραστηκε με τα κουπονια εφημεριδας

δηλαδη ειναι τευχος της εγκυκλοπαιδειας αυτο που βλεπουμε στο στιγμιοτυπο :thanx2:
 
angel_grig είπε:
Nαι,Κατερινα ηταν πολυ συνηθισμενο και υπηρχε μεχρι τα 90s.Οσες εγκυκλοπαιδειες εχω αγοραστηκαν ετσι.Επαιρνες τα τευχη και οταν συμπληρωνες τον τομο ή τους τομους πηγαινες στον εκδοτικο οικο και στα εδινε δεμενα.
Στο βιβλίο Hellads βρήκα μια διαφήμιση της Πάπυρος-Λαρούς που δινόταν σε τεύχη, από το 1962-1963.

Ερώτηση: όταν συμπλήρωνες τα τεύχη και πήγαινες στον εκδοτικό, για να πάρεις το δεμένο τόμο πλήρωνες επιπλέον ή απλά "εξαργύρωνες" τον τόμο με τα τεύχη;

Ρωτάω γιατί την ίδια τακτική την ακολουθούσε η εφημερίδα Τα Νέα, με διάφορες εγκυκλοπαίδειες που έδινε σε τεύχη την περασμένη δεκαετία, αλλά για να πάρεις το δεμένο τόμο, εκτός του να προσκομίσεις το συγκεκριμένο αριθμό τευχών του τόμου, έπρεπε να πληρώσεις ένα ποσό επιπλέον.
 
Hταν αναλογα με τον εκδοτικο οικο.Σε αλλους εδινες και σε αλλους οχι...Συνηθως υπηρχε μια επιβαρυνση
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ήταν μόνο εγκυκλοπαίδειες. Έτσι είχαμε πάρει την 13άτομη (και χοντροί τόμοι!) "Ιστορία του πολιτισμού" του Will Durant και άλλες πολύτομες εκδόσεις. Για επιβάρυνση δεν θυμάμαι. Τότε εγώ μόνο διάβαζα, άλλος πλήρωνε :)
 
λετε το τευχος που βλεπουμε στην ταινια να ειναι απ την ομωνυμη εγκυκλοπαιδεια του Χαρη Πατση;

εδω διαβασα οτι η 1η εκδοση ηταν του 1966 (ιδια χρονολογια μ αυτη της ταινιας) και φαινεται και σ αυτο το εξωφυλλο η υδρογειος,δεν ξερω αν ειναι κατι που χαρακτηριζει την εγκυκλοπαιδεια Χαρη Πατση

xarh_patsh_1_09e9e_thumb.jpg
 
αλλο ενα τευχος απο μια ελληνικη εγκυκλοπαιδεια,εντοπιστηκε στην ταινια "κλεμμενη αγαπη" (1966),η συγκεκριμενη ειναι του Χαρη Πατση

attachment.php


klem.JPG
 
στην ταινια "ψυχραιμια Ναπολεων" (πανω αριστερα)νομιζω οτι φαινεται μια εγκυκλοπαιδεια που εχει στο εξωφυλλο της την υδρογειο σφαιρα

30.JPG

τι λετε;
 
Πίσω
Μπλουζα