Νέο παιχνίδι για το ORIC: Speed ball από τον [raxiss]

iss

RetroNoob
Joined
20 Φεβ 2021
Μηνύματα
10
Αντιδράσεις
32
Γεια σας αγαπητοί Έλληνες θαυμαστές του Oric!

Το νέο παιχνίδι παζλ Speed ball μόλις βγήκε :



Βρείτε το παιχνίδι στο συνημμένο αρχείο DSK.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε το φόρουμ στη διεύθυνση : Defence-force.

Στην υγειά σας!

Χρησιμοποιήστε τη λειτουργία Google για μετάφραση. Συγγνώμη αν κάτι δεν είναι πραγματικά ελληνικό! ;)
 

Συνημμένα

  • speedball-v100.dsk.zip
    67,2 KB · Προβολές: 3
Τελευταία επεξεργασία:
ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΑ

Γεια σας αγαπητοί Έλληνες θαυμαστές του Oric!

Το νέο παιχνίδι παζλ Speed ball μόλις βγήκε :


Βρείτε το παιχνίδι στο συνημμένο αρχείο DSK.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε το φόρουμ στη διεύθυνση : Defence-force .

Στην υγειά σας!

Χρησιμοποιήστε τη λειτουργία Google για μετάφραση. Συγγνώμη αν κάτι δεν είναι πραγματικά ελληνικό! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και απο ενα οχι και τοσο ενδιαφερον παιχνιδι, ας παμε τωρα να δουμε ενα παρα πολυ καλο.

Πρόκειται για το παιχνιδι Speed Ball απο την ομαδα Raxiss, που πιο πρόσφατα ειχαμε δει με το εξαιρετικο IJK-egoist joystick interface για Oric.

Ειναι ενα απλο στην σύλληψη puzzle game, οπου σε καθε μια απο τις 40 πιστες πρεπει να μαζέψουμε ολους τους ποντους και να δραπετεύσουμε αποφεύγοντας ολα τα καρφια και πλασματα που μπορουν να μας βλάψουν. Ο χαρακτήρας μας εχει περιορισμένη κινητικότητα και εφόσον ξεκινησει προς καποια κατεύθυνση δεν σταματαει ή στριβει πριν συναντήσει καποιο φυσικο εμποδιο. Αυτο σημαινει οτι πρεπει να προσχεδιάσουμε στρατηγικά ολες μας τις κινήσεις και να τις εκτελέσουμε χωρις καθυστερήσεις και δισταγμούς.

Πριν δουμε φωτογραφίες απο το παιχνιδι να δουμε και καποια διαδικαστικά. Το παιχνιδι ειναι συμβατο μονο με Oric Atmos. Αν προσπαθησουμε να το τρεξουμε σε Oric-1 καμια φορα δεν φορτωνει η αρχικη οθονη, δεν λειτουργουν οι οθονες πληροφοριων και επαναπροσδιορισμου πληκτρων και αν και ξεκιναει το παιχνιδι καμια φορα κρασαρει σε τυχαιες φασεις.

Μεγαλυτερο ομως προβλημα ειναι οτι δεν φαινεται να ειναι συμβατο με τον Cumana Reborn controller και floppy emulator. Αν δοκιμασω να το φορτωσω απευθειας σαν dsk παγωνει η συσκευη. Αν το μετατρεψω σε HFE δεν κολλαει, αλλα δεν φορτωνει. Παντως δεν ειχα κανενα προβλημα με το παραδοσιακο Cumulus.

Ας δουμε λοιπον μερικες φωτογραφιες απο το παιχνιδι.



Η αρχικη οθονη.



Το κεντρικο menu.



Η οθονη πληροφοριων.



Διαφορες πιστες.







Αυτη η πιστα ειναι screen capture απο τον Oricutron emulator στα windows. Τι μου θυμιζει, τι μου θυμιζει... :D



Προσωπικά το παιχνιδι μου αρεσε πολυ και δεν εχω ιδιαίτερα παράπονα απο το gameplay. Θα σας παρει λιγο να εξοικειωθείτε με τα γραφικα και την διαταξη της οθονης, αλλα δεν ειναι τιποτα πολύ κουραστικό. Δεν υπαρχει μουσικη στο παιχνιδι και ακούγονται μονο ελαχιστοι ηχοι. Το πιο περιεργο για τους δημιουργους του IJK-egoist, δεν υπαρχει υποστήριξη για joystick! o_O

Το μεγαλυτερο μου παραπονο ειναι οτι δεν υπαρχει καποια προβλεψη να μπορουμε να ξεκιναμε απο οποια πιστα θελουμε, γιατι ειναι πολυ ευκολο να χασει κανεις σε μια πιστα που δεν εχει ξαναδει και να πρεπει να ξαναπαιξει ολες τις προηγούμενες πιστες για να ξαναφτασει εκει που ηταν. :banghead:

Αυτη η ελλειψη αναγκάζει τους παικτες (εκτος αυτους που ειναι σε επίπεδο @Metalcandyman) να καταφύγουν στον emulator με τα save states. Δεν εχω κανένα προβλημα με save states, αλλα δεν ειμαι και ο φανατικότερος του emulation.

Το Speed Ball ειναι ενα παρα πολυ καλο παιχνιδι. Με ελαχιστες βελτιώσεις, θα μπορουσε να γινει εξαιρετικό. :clap:
 
Τελευταία επεξεργασία:
@freaktmp : Σας ευχαριστούμε πολύ για την καταπληκτική κριτική!
Όλα τα προβλήματα σημειώνονται και θα κυκλοφορήσουμε τη νέα διορθωμένη έκδοση το συντομότερο!
 
Πίσω
Μπλουζα