Να και ο δικός μου 7800

elefas

Retro Member
Joined
14 Αύγ 2007
Μηνύματα
213
Αντιδράσεις
45
Μετά το κατανυκτικό διάβασμα του...

attachment.php


το οποίο αποτέλεσε τροφή για το μυαλό, ένιωσα την ακαταμάχητη έλξη και ανάγκη να θρέψω και την ...ψυχή. Τι καλύτερο από το να προσφέρω στέγη σε έναν αταράκο 7800 που τράβηξε τόσα το μακρυνό 1987, δεν εκτιμήθηκε, δεν αγαπήθηκε, δεν γνώρισε την δόξα που του άξιζε. Μια ματιά στο ebay και το konsolenkost, μερικά κλικς, ένα ξαλάφρωμα των 100 ευρώ και πλέον ο 7800 κάνει παρέα στο lynx. Ξέρω είναι αρκετά τα λεφτά, είναι όμως στο κουτί του, με 2 χειριστήρια και σε πάρα πολύ καλή κατάσταση για τα χρόνια του. Σας τον παρουσιάζω λοιπόν στις παρακάτω φωτογραφίες!

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Καλορίζικος λοιπόν :) και καλόπαικτο.
 
Καλοριζικο και καλοπαικτο το ρετρομασινι!!!! :thumbup:

Η αισθηση να ανοιγεις κουτατα παλια πραγματα ειναι πραγματικα μοναδικη!!!! :wub:

Ε ρε ετσι και το δει μια ψυχη....θα χουμε λιποθυμικα επεισοδια!!!:biglaugh:

Ονοματα δε λεμε...αλλα ειναι γνωστος ΑTARIan.... :D
 
Φχαριστώ, φχαριστώ!

Όντως το άνοιγμα είναι μυστικιστική ιεροτελεστία!!!
 
Καλορίζικο!! :worship:

Και το βιβλίο φαίνεται αρκετα καλό!

stayros είπε:
Καλοριζικο και καλοπαικτο το ρετρομασινι!!!! :thumbup:
Η αισθηση να ανοιγεις κουτατα παλια πραγματα ειναι πραγματικα μοναδικη!!!! :wub:

Ε ρε ετσι και το δει μια ψυχη....θα χουμε λιποθυμικα επεισοδια!!!:biglaugh:

Ονοματα δε λεμε...αλλα ειναι γνωστος ΑTARIan.... :D
:fafoutis:
 
Kαλοπαικτος ο Atar-ακος!Οντως η αισθηση να ανοιγεις κουτατα παλια πραγματα ειναι μοναδικη!
 
Πανέμορφο! Δεν ξέρω αν ζήλεψα το μηχανάκι, την αποσυσκευασία, τη χαρά να το συνδέσεις πάλι και να παίξεις!.....

Υπέροχο, όπως και να 'χει!
 
Ευχαριστώ για τα καλά σας σχόλια και εύχομαι όσοι δεν έχετε να αποκτήσετε σύντομα έναν!!!

Στα θετικά, μου άρεσαν τα χειριστήρια, η ιδέα με το βιδωτό μοχλουδάκι είναι πολύ έξυπνη. Μακάρι να την εφάρμοζαν και στις υπόλοιπες κονσόλες.

Αρνητικό ότι έχει μόνο rf έξοδο...χρειάζεται A/V μόντα επειγόντως αλλά από ότι βλέπω στο ίντερνετ θέλει λίγο δουλίτσα. Μόλις βρω χρόνο ίσως το τολμήσω.

Για άλλα παιχνίδια τι προτείνετε οι ειδικοί καθώς μόνο με asteroids δεν λέει; Το πιο άρτιο τεχνικά παιχνίδι ποιο ήταν;
 
Σύμφωνα με το Retro Gamer, τα καλύτερα παιχνίδια του 7800, είναι:

* Pole Position II


* Pac-Man collection (homebrew)



* Joust



* Galaga



* Desert Falcon



* Alien Brigade



* Food Fight



* Dark Chambers



* Centipede



* Space Invaders (homebrew)


Δες και τη γνώμη του IGN: Atari 7800 Top Ten
 
Kαλοριζικος φιλε και ευχομαι να τον λιωσεις απο το πολυ παιξιμο και οχι να το βαλεις σε ενα ραφη η σε καμια βιτρινα και να τον κοιτας μονο.
 
@DINO thanks για τη λίστα, το midnight mutants το γνωρίζει κανεις; Μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον, αξίζει να το ψάξω;

@Fotis_kfor ευχαριστω!

@metalcandyman αυτό είναι ευχή, όχι αστεία! :D
 
Το Midnight Mutants, φαίνεται πως είναι αρκετά διασκεδαστικό!

Επίσης είναι και αποκλειστικό του 7800!
 
Καλά παιχνίδια φίλε...

Εγώ πάντως αν στα παιδικά μου χρόνια αποκτούσα ένα τέτοιο ή παρόμοιο μηχάνημα θα ένοιωθα οτι ήμουν απευθείας στον παράδεισο, τόσο εξωπραγματικά μου φάνταζαν όλα αυτά τότε που ούτε καν μου περνούσε η σκέψη να τα ζητήσω απ' τους γονείς μου...
 
Και εδω το ιδιο,που να σκεφτεις να ζητησεις τοτε τετοιες πολυτελειες,το CPC που πηρα το πηρα λογω πρεπει να υπαρχει ενα computer σπιτι για τους γνωστους εκπαιδευτικους και καλα λογους τοτε και το 2600 δωρο απο Παππουδες και γιαγιαδες.


Παλι καλα να λεω.
 
Καλά αυτό εννοείται, αν τα χαμε στα νιάτα μας.... Εξάλλου είμαι σίγουρος πως πολλοί από εμάς συλλέγουμε αυτά τα μηχανήματα από καημό που δεν τα απολαύσαμε όταν ήταν η εποχή τους.
 
elefas είπε:
Εξάλλου είμαι σίγουρος πως πολλοί από εμάς συλλέγουμε αυτά τα μηχανήματα από καημό που δεν τα απολαύσαμε όταν ήταν η εποχή τους.
:thumbup: Έτσι ακριβώς, παιδικό απωθημένο... ::)
 
Όντως οι ρετροσυλλέκτες έχουμε πολλά παιδικά απωθημένα από μηχανήματα που δεν τα είχαμε στην κατοχή μας :)

Ας είναι καλά το ebay ;)
 
Φαντασικός Elefa. Να τον χαρείς παίζοντας, κοιτόντας τον ή χαιδεύοντας τον. Με κάνεις να ζηλεύω - θέλω και εγώ ένα.

Φανταστικό και το βιβλίο [h=1]Atari Inc. – Business Is Fun[/h]http://atarihq.com/book/

Δίνει μια πολυ καλή εικόνα της βιομηχανίας των ηλεκτρονικών παιχνιδιών τη δεκαετία του 70 - τότε που η λέξη Atari ήταν συνώνυμη του όρου Ηλεκτρονικά παιχνίδια.
 
Καλορίζικος. Φαίνεται οτι είναι σε άριστη κατάσταση. Έχω το 2600 απο τις αρχές το 80 και θυμάμαι οτι όταν βγήκε το 7800 μου έτρεχαν τα σάλια. :) Αλλα δυστυχώς δεν κατάφερα τότε να το αγοράσω. Ποτέ δεν είναι αργά όμως.....

Όσο για το κόστος που ανέφερες : Τα συναισθήματα δεν κοστολογούνται :)
 
Πίσω
Μπλουζα