Να μοιραστώ μαζί σας τα αποκτήματα ...

cyberknight

RetroActive
Joined
1 Mαϊ 2009
Μηνύματα
220
Αντιδράσεις
8
Μια και εδώ μόνο βρίσκω και άλλους με την ίδια "τρέλα" με εμένα :D είπα να μοιραστώ μαζί σας τα νέα αποκτήματα μου. Έχουμε και λέμε :

ZX Spectrum 128+ :



Ξέρω, ξέρω λίγο κουνημένη αλλά εδώ έχω μόνο το κινητό για φώτο. Δυστηχώς ακόμα περιμένω μεμβράνη γιατι το πληκτρολόγιο γιόκ !

Τέλος επιτέλους τον απέκτησα ... Sinclair QL :



Αυτόν τον ήθελα καιρό και είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος που τον βρήκα επιτέλους.
 
Ειναι κουκλια και τα δυο,απο τα πιο ομορφα spectrum με κορυφη τον +3.

Ελπιζω να τα κανεις λειτουργικα.
 
Ευχαριστώ φίλε μου. Ο QL είναι ήδη έτοιμος και με floppy 3 1/2" interface και 512kb expansion. Ο 128 τώρα (που τον θεωρώ προσωπικά τον πιο όμορφο 8bit) θα αναγεννηθεί σύντομα ... ελπίζω.
 
Αααα... τι ωραία Amiga πάνω από το Spectrum!

Πλάκα κάνω.. :D Να σου ζήσουν!
 
Χε, χε και απορούσα δεν θα πεί κανείς τίποτα για την 1200 στην φώτο :) . Ευχαριστώ.
 
Απίστευτα!!!!!!!!! Ένα Σπεκτρουμάκι σαν το δικό σου βρήκα εχτές σε κάδο ανακύκλωσης και το μηχανάκι δεν έχει ούτε γρατζουνιά!!!!!!!!!!

Εύγε νέε μας!
 
Σε κάδο ανακύκλωσης !!!!????!! Βλασφημία . Ελπίζω να είναι Ο.Κ.
 
Ομορφα!

Σκετη γλυκα και η Amiga και τα spectrumia!!!
 
cyberknight είπε:
Σε κάδο ανακύκλωσης !!!!????!! Βλασφημία . Ελπίζω να είναι Ο.Κ.
Η μεμβράνη προφανώς είναι off. Η πλακέτα δεν έχει ίχνος σκόνης ή οξείδωσης, ήταν σε μεμβράνη τυλιγμένο και το εξωτερικό περίβλημα σαν να το έβγαλες από το κουτί.

Δεν έχω καλώδια αλλά θα πάρω τη τρίτη που μας έρχεται μια και τότε θα ξεκουνηθώ να πάω Αθήνα κέντρο (να φανταστείς ότι θέλω 11 λεπτά να φτάσω μια και μένω δίπλα από το σταθμό του μετρό στο Νομισματοκοπείο αλλά βαριέμαι............ )

[OFF-ON TOPIC]

Ο 9V μετασχηματιστής τι πολικότητα έχει ρε παιδιά; :)

[/OFF-ON TOPIC]
 
Θυμάμαι να αναφέρεται πάνω απο μιά φορά ότι η πολικότητα είναι αντίστροφη, αλλά μην σε πάρω και στο λαιμό μου.
 
Πολύ όμορφα αποκτήματα! Με γειές!!!!! :D
 
Πίσω
Μπλουζα