Να πάρω τη μαιμού??

Joined
29 Αύγ 2007
Μηνύματα
287
Αντιδράσεις
21
Θελω πολυ να αποκτησω το iphone 3G που εδω και λιγες μερες κυκλοφορει στην αγορα απο τη vodafone. Φυσικα δεν εχω λεφτα να το πάρω... :D :D Ειναι πανακριβο. Ετσι καταλαβαινετε τη χαρα μου μολις πληροφορηθηκα οτι κυκλοφορει και "κλωνος" του στην αγορα εναντι 177 ευρω. (Μπορω να το βρω και με 140) Οριστε λοιπον το Hiphone... :D

hiphone.jpg


*Network system: GSM 900/1800/1900MHz *Style: iPhone,Dual SIM card and one standby,Promoting unlock touch sliding, rocking desktop switch

*3.2 "HD1080P TFT /320*240 touch screen, Camera: 1.3M Pixels, bluetooth, tri-band

*packing with 512MB TF card

*Networking: WAP 2.0, GPRS: CLASS 10

*64 polyphonic, Support MP3 player, Video, MPEG-4, u disk, camera, MMS,SMS,game, alarm clock, calculator, etc.

*support FR、EFR2-3hs; Standby Time:48-120hs

* Language:Chinese, English, Italian, Arabic, French,German,Vietnam abdThai

Main saling point:several points touch,wave to change song,dual sim card one standby,bluetooth,camera

* 3.2" Large Screen

* Touch Screen PDA ,Flown Touch screen

* 2.0 Megapixel Camera with Auto Focus (1.3 Effective)

* MP3 Player

* MP4 Player

* Video Recorder

* Multi-function SmartPhone

* WAP, GPRS, SMS, MMS, Voice Mail

* Bluetooth

* Dual sim support

* Support up to 2GB External Memory

* 512MB Memory included

General Information

* Support Service Area: worldwide

* Tri-Band: GSM GPRS 900 / 1800/1900 MHz

* Provider & SIM card: Work for any SIM Card & any Tele Company, SIM Card Unlocked

* Cellular enhancement protocol: GSM, GPRS (provided from your country Telecom)

* Bluetooth: 2.0 High Speed Transfer

* Memory: Built in 512MB, Expandable to 2GB Max (T-flash)

* Language: English, French etc.

Digital Camera .... Multi-Function

* Image Resolution: 2.0 Mega Pixels

* Zoom: Yes, Depends on Image Size

* Image Size: 1280x960, 640x480, 320x240

* Image Quality: High, Normal, Low

* Effect Setting: Normal, Grayscale, Sepia, Sepia Green, Sepia Blue, Color Invert, Gray Invert, Blackboard, Whiteboard, Copper Carving, Blue Carving, Embossment, Contrast, Sketch

* White Balance: Auto, Daylight, Tungsten, Fluorescent, Cloud, Incandescence

* Exposure Compensation: +/- 2.0 EV (1.0EV / step)

* Scene Mode: Auto, Night

* Delay Timer: 5 sec, 10 sec, 15 sec, Off

* Frame: Frame 1, Frame 2, Off

* Usage of Photo: Wallpaper, Screen Saver, Power On Display, Power Off Display, PhoneBook, Bluetooth

* Encode Format: Mpeg 4, H.263

* Video Quality: High, Fine, Normal, Low

Video Recorder .... Multi-Function

* Encode Format: Mpeg 4, H.263

* Video Quality: High, Fine, Normal, Low

* Effect Setting: Normal, Grayscale, Sepia, Sepia Green, Sepia Blue, Color Invert, Gray Invert, Blackboard, Whiteboard, Copper Carving, Blue Carving, Embossment, Contrast, Sketch

* White Balance: Auto, Daylight, Tungsten, Fluorescent, Cloud, Incandescence

* Exposure Compensation: +/- 2.0 EV (1.0EV / step)

* Record Audio: On, Off

* Usage of Video: PhoneBook, Screen Saver, Power On Display, Power Off Display, Bluetooth

MP4 Player .... Multi-Function

* Format:MP4, 3PG

* Full Screen Viewing: Yes

MP3 Player .... Multi-Function

* Display: Song Name, Time & Status

* Player Settings: Play List, Repeat, Shuffle, Background Play

* Display Settings: Skin, Lyrics Display

* Sound Effects: Equalizer, Play Speed, Audio 3D Effect

SmartPhone .... Multi-Function

* Standby Time: Up to 150 hours

* Talk Time: Up to 180-300 mins

* Telephone Memory: 300 records

* Data Services:SMS, MMS, GPRS, Email

* Ring Tone: 64 polyphonic, MP3

* Incoming Call Display: Caller Picture, Caller Video, Ring Tone

* Function during Phone Call: Speaker, Mute, Call Hold, Sound Recording, Background Sound (Motorcycle, Sidewalk, Restaurant, Pub, ...)

* PhoneBook Information: Name, Number, Home Number, Company Name, Email Address, Office Number, Fax Number, Birthday date, Picture Display, Video Display, Ring Tone, Caller Group

* Security Setup: SIM Lock, Phone Lock, Keypad Lock, Black List, Filter List

* Ring Type: Ring, Vibration Only, Ring & Vibration, Vibration then Ring

* Display Screen: 3.2" Touch Screen TFT Display, 260K High Resolution Color

* Input Device: Touch Screen, Screen Keypad, Stylus (Built-in Character Recognize Pack)

* To Do List: with Alert setting

* Voice Recorder: WAV, AMR format for selection

* Useful Tool: Calendar, To Do List, Alarm, World Clock, Calculator, Unit Converter, Currency Converter, Health, Pedometer

Entertainment .... Multi-Function

* Game: Built-in games

* Melody Compose: Compose your own ring melody with 10 type built-in instrument

* Drawing: Support Pen Size, Pen Color & Background Color Setting

Ξερω οτι δεν υπάρχει συγκριση αλλα το αυθεντικο ειναι πανακριβο. Εχει κανεις το"κλωνο". Ειστε ευχαριστημενοι η ειναι μαπα?? Θενκς.
 
Ηiphone ?????? :eek:

Ωραίοι οι μαϊμουδιάρηδες...! :rofl:

Δεν έχω ιδέα απ' αυτά για να σου απαντήσω,αλλά όλο και κάποιος θα έχει φαντάζομαι!

Αν και γενικά,οι "μαϊμούδες" είναι ρίσκο,όπως και να το κάνουμε...
 
Πάρτο ξερά !

Να υποστηρίξουμε όσους προσπαθούν σκληρά.
 
Ξερετε αν εχει πιστοποιητικο CE? Απο ακτινοβολια πως τα παει? Κινεζικο ειναι?
 
Dr Malcolm Betruger είπε:
Ξερετε αν εχει πιστοποιητικο CE? Απο ακτινοβολια πως τα παει? Κινεζικο ειναι?
Μαϊμού είναι και θες πιστοποιητικό CE? :precry:

Χίλια τοις εκατό κινέζικο είναι..υπάρχει πληθώρα απομιμήσεων για τα περισσότερα κινητά...

Για το πόσο καλά λειτουργούν θα σε γελάσω...σίγουρα όμως δεν πλησιάζουν την απόδοση των αυθεντικών κινητών...
 
Ευκαιρία να μάθεις Αραβικά και ταυλανδέζικα :D

Επίσης με το χρόνο αποτελεί αυτοσχέδια βόμβα (θυμήσου το made-in-china ατμοσίδερο που είχε εκραγεί και είχε γίνει βούκινο πανελληνίως) αρκεί να μη σε καλέσουν τη στιγμή της έκρηξης. :D :D

Εγώ δε θα έπαιρνα μαϊμούδες κινητά, τηλεοράσεις, φούρνους μικροκυμάτων, κουζίνες κλπ κλπ ΜΕ ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ. Είμαι της άποψης "Δεν έχω; Δεν παίρνω!" (εξαιρούνται τα vintage MAC που εκεί πουλάμε και το παιδί μας :D )
 
Το εχει ενας γνωστος. Ειναι υπερβολικα made in China, δεν θα το πολυεμπιστευομουν στη θεση σου.

Ο rygar το εθεσε σωστα.
 
Αν και το κινητό ericsson που αγόρασα καινούργιο κόστιζε 80 ευρώ και το σκεφτόμουν μιάμιση εβδομάδα να το αγοράσω (θεωρώ τα κινητά πεταμένα λεφτά) δεν αγοράζω μαιμού και ειδικά από σχιστομάτιδες. Όλα χαλάνε πιο εύκολα. Αν ήθελα πχ και εγώ το iphone αν δεν είχα τα λεφτά να το αγοράσω γνήσιο απλά δεν θα το έπαιρνα. Αστο καλύτερα, μην πετάξεις 140 ευρώ.
 
Εκτός από αυτό ,υπάρχει και το iClone!!
 
Πάρε κανένα 360 και άσε τα μαϊμούδια ήσυχα!!!!
 
Μπα!!!! Το 360 είναι μαϊμού από μόνο του.

ΚΑΙΓΕΤΑΙ!!!!!!!

Δεν χρειάζεται κινέζους να το αντιγράψουν, γιατί χειρότερο δεν γίνεται!
 
Plink είπε:
Μαϊμού είναι και θες πιστοποιητικό CE? :precry: Χίλια τοις εκατό κινέζικο είναι..υπάρχει πληθώρα απομιμήσεων για τα περισσότερα κινητά...

Για το πόσο καλά λειτουργούν θα σε γελάσω...σίγουρα όμως δεν πλησιάζουν την απόδοση των αυθεντικών κινητών...

Rygar είπε:
Ευκαιρία να μάθεις Αραβικά και ταυλανδέζικα :D
Επίσης με το χρόνο αποτελεί αυτοσχέδια βόμβα (θυμήσου το made-in-china ατμοσίδερο που είχε εκραγεί και είχε γίνει βούκινο πανελληνίως) αρκεί να μη σε καλέσουν τη στιγμή της έκρηξης. :D :D

Εγώ δε θα έπαιρνα μαϊμούδες κινητά, τηλεοράσεις, φούρνους μικροκυμάτων, κουζίνες κλπ κλπ ΜΕ ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ. Είμαι της άποψης "Δεν έχω; Δεν παίρνω!" (εξαιρούνται τα vintage MAC που εκεί πουλάμε και το παιδί μας :D )
Εγώ γενικά θα φοβόμουν μην... ανατιναχτεί... :precry: :D

Και επειδή τέτοια πράγματα, όπως κινητά, φούρνοι μικροκυμάτων κλπ είναι λίγο επικίνδυνα... χωρίς να ξέρω το συγκεκριμένο, θα σου έλεγα όχι, να μην το πάρεις!
 
Έχω ακούσει πως τα Κινέζικα κινητά, έχουν μεγάλη ακτινοβολία από τα άλλα λόγω έλλειψης της πιστοποίησης CE.

Σου προτείνω να μην το πάρεις, γιατί δεν παίζουμε με την υγεία μας..
 
Χμμ απο τη στιγμη που ειναι επικινδυνο για την υγεια δεν θα το πάρω-ευχαριστω για τις απαντησεις.

Κατι τελευταιο βλεπω στο ebay οτι πωλειται το αυθεντικο iphone UNLOCKED. Τι σημαινει ξεκλειδωτο? Αυτο που πουλανε στη vodafone ειναι κλειδωμενο? Ποια η διαφορα?
 
unlocked δηλαδή συνδέεται σε όλα τα δίκτυα. Για την vodafone δεν γνωρίζω.
 
Ακομα προσπαθω να καταλαβω την τρελα που εχει το ελληνικο κοινο με τα κινητα. Οταν ηρθα στην ελλαδα το καλοκαιρι, ΒΑΡΕΘΗΚΑ να βλεπω διαφημισεις στην τηλεοραση, ραδιοφωνο και ταμπελες στους δρομους με ονομασιες κινητων και εξτρα, και δυνατοτητες, και και και... WTF δηλαδη!!

Προσωπικα παντως μου αρκει να χτυπαει και να κραταει η μπαταρια του.

Και για να μην ξεφευγω απο το thread, μακρυα απο μαιμουδες καθε φυσεως. Ως γνωστον πετανε τις μπανανοφλουδες κατω και ισως ο γειτονας να μην την πατησει, αλλα κανενας δεν εγγυαται οτι εμεις δεν προκειται να την πατησουμε. Χωρια σε περιπτωση που θα χρειαστει κατι (μικροεπισκευη η εξαρτημα) κανενα καταστημα δεν θα στο φτιαχνει προφασιζομενο οτι δεν το αγορασες απο εκει, η θα σου ζηταει ραβδο χρυσου για την επισκευη. Και για να θεσω ενα καλυτερο αντικειμενο συγκρισης, θα αγοραζες ποτε μαιμου ψυγειο η κουζινα η οτιδηποτε μπορουσε να συνδεθει σε ηλεκτρικη πηγη στο σπιτι σου? Ποσο μαλλον να κουβαλας overcharged μπαταρια λιθιου επανω σου. Προσωπικα επειδη ασχολουμαι με φακους με μπαταριες λιθιου, ανωνυμες μπαταριες με λανθανουσα φορτιση και unprotected αυτου του τυπου (γιατι σιγα μην εχουν προδιαγραφες και τμημα ποιοτικου ελεγχου), ουτε εχεις ιδεα τι μπορουν να κανουν οταν αποφασισουν να αποδημησουν κατω απο τους ηχους του Κορκολη με το "σκονη και θρυψαλα". Στην κυριολεξια.

Hope that helps..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Phil, έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες για την αγορά κινητού στην Ελλάδα. Κυκλοφορούν περισσότερα fashion victims και από show του Versace.

Προσωπικά χρησιμοποιώ συνειδητά και αμετανόητα το Nokia 6310i εδώ και 5 χρόνια. Γιατί απλούστατα κάνει όλα αυτά που χρειάζομαι από ένα κινητό και η μπαταρία του διαρκεί πολύ περισσότερο από κάθε άλλο μοντέλο που έχω δει. Όμως οι περισσότεροι φίλοι και γνωστοί όταν δουν τι κινητό έχω, με κοιτάζουν "κάπως" με ένα διφορούμενο ύφος που σημαίνει είτε "Ο κακομοίρης δεν έχει λεφτά να πάρει κανένα καλύτερο από την παντόφλα" είτε "Πω πω, τι αρχαιολογία. Δεν μπορεί καν να (insert useless feature here) και δεν έχει (insert another useless feature here)".

Όσο για τις μπαταρίες, θα διαφωνήσω μόνο στο ότι οι επώνυμες δεν είναι απαραίτητα καλύτερες και πιό σοβαρά ελεγμένες (θυμάσαι την ιστορία-σκάνδαλο με τις laptop μπαταρίες της $ony φαντάζομαι...που επηρέασε και πολλούς άλλους επώνυμους κατασκευαστές)

Αλλά όντως μια έκρηξη μπαταρίας επάνω σου δεν είναι και το πιο υγιεινό πράγμα που υπάρχει... :eek:
 
offtopic

Εγώ λογω φύσης της δουλειάς μου, δηλαδή σκληρή(ευτυχώς όχι συχνή) χρήση και ανοιχτό 24/7/365, εχω αλλάξει 5 κινητά τα τελευταία 3 χρόνια, όλα παροχή από τη δουλειά :D Το αιώνιο πρόβλημα μου είναι ότι δεν αντέχουν οι μπαταρίες :mad: και τα φορτίζω καθε 2-3 μερες.
 
Εγώ ειλικρινά,δε ξέρω καν ούτε ποιο μοντέλο είναι το κινητό μου αυτή τη στιγμή ! :D
 
Πίσω
Μπλουζα