''Νεα'' Κονσολα Gamebox

Chahn

RetroActive
Joined
7 Νοέ 2010
Μηνύματα
382
Αντιδράσεις
4
Kυκλοφορησε προσφατα στην αγορα μια ενδιαφερουσα και φτηνη κονσολα για τους φιλους των ρετρο.

Προκειται για το Gamebox,το οποιο ειναι κινεζικης κατασκευης,εχει 2πιρινο 32bit επεξεργαστη(Jz4755 2x500mhz)128mb Ram και 2gb flash ram.

Eπισης εχει υποδοχη για micro sd καρτες,gameboy advance καρτες,4 υποδοχες για χειρηστηρια(τυπου usb,οχι ομως αληθινο usb)και εχει εξοδο mini usb(ακομα μη εκμεταλλευσιμη)και συνδεετεε σε οθονες μονο μεσω RCA.

Eιναι πολυ μικρο σε μεγεθος και εχει ελαχιστη καταναλωση(8watt)

Διαφημιζεται οτι παιζει mame,pgm,neogeo,megadrive,snes,cps1,2,3 roms,αρχεια ταινιων και μουσικης.

Ερχεται με ενα χειριστηριο τυπου dualshock,καλωδια rca,μετασχηματιστη,οδηγιες και 60 παιχνιδια ενσωματομενα στη μνημη του.

Προβολή συνημμένου 30249Προβολή συνημμένου 30250Προβολή συνημμένου 30252


Επειδη το αγορασα προσφατα εχω να πω τα εξης.

Tα ενσωματομενα του παιχνιδια αποτελουνται απο διαφορα cps1,neogeo,2 polygamemaster και 2 gameboyadvance,oλα αυτα σε ενα λιτο μενου με εικονες.Επισης εχει ενα demo της ταινιας Avatar.

Τα παιχνιδια φορτωνουν αμεσως και εξομοιωνονται σχεδον τελεια και τα περισσοτερα απο αυτα θα αρεσουν σε φιλους των 16bit arcades(Final fight,super sidekicks 3,street fighter 2,metal slug x κτλ)Το demo της ταινιας επισης παιζει τελεια χωρις το παραμικρο κοψιμο.

Απο κει και περα,αν πατε να βαλετε εξτρα roms μεσω της micro sd θυρας θα απογοητευτειτε,γιατι προς το παρον υποστηριζει μονο gameboy advance roms.

Oτιδηποτε αλλο απο αυτες που διαφημιζει,δεν τις υποστηριζει προς το παρον,ισως ομως μελλοντικα να εχει firmware updates ή θα βρεθει καποιος τροπος να σπαστει οπως εγινε με το Dingoo(oπου εχουν καποια κοινα).

Δοκιμασα προσωπικα gameboyadvance roms μεσο της micro sd και παιζουν τελεια,οπως δοκιμασα και ταινιες σε avi μορφη,παιζουν επισης τελεια χωρις ομως υποτιτλους.

Πιθανον να παιζει και mp3 αλλα δεν εβαλα ακομα.

Δυστηχως ενα αλλο μειων που εχει ειναι οτι οι υποδοχες χειρηστηριων μοιαζουν με usb αλλα δεν ειναι και ετσι αν συνδεσετε καποιο usb χειρηστηριο απλα δε θα αναγνωριστει(οπως και το δικο του δεν αναγνωριζεται σε pc).

Συνοψιζοντας,προκειτε για μια κονσολα που απευθηνετε σε κοσμο με πολυ χαμηλο budget και σε κοσμο που του αρεσουν τα emulators.Eχει 60 καλα arcade παιχνιδια στη μνημη και εχει τη δυνατοτητα προς το παρον να παιξει και ολα τα gameboyadvance(ειτε roms ειτε κανονικα carts μεσω της αλλης υποδοχης που εχει)

Επισης παιζει αρχεια video και ηχου.

50-50 κατα τη γνωμη μου αν θα απελευθερωθει σαν μηχανημα και θα μπορεσει να προσφερει παραπανω πραγματα οπως αυτα που διαφημιζει,αν και για τα ηδη υπαρχοντα και για τη τιμη του(γυρω στα 40ευρω)αξιζει,περναει πολυ ευχαριστα την ωρα μαζι του κανεις,ομως ολα αυτα παντα κατα τη γνωμη μου.

Θα το βρειτε στο internet :)
 
ΠΑΡΑ πολύ ενδιαφέρον μηχάνημα!
 
Καλό, η μάλλον υποσχόμενο! Αν έχει και υποστήριξη όπως το Dingoo θα μιλάμε για must buy!
 
ωραιο πραμα φαινεται να σαι καλα Chahn για την πληροφορια!

βεβαια προσωπικα μονο αν βγει αυτο το update που αναφερεις για να παιξει τα λοιπά ROMs θα το επαιρνα.
 
Πρέπει να σκαρφαλώνει και το δέντρο!! Δεν ξέρω καν αν έχει νόμιμη άδεια για τα παιχνίδια που εξομοιώνει!!
 
Τρελλή Κινεζιά ! LOL !
 
Θα ήτανε καλή φάση εαν δεν είχε τόσο κακό ήχο.

Γιατί έχουνε τόσο πρόβλημα σε αυτό ρε γαμώτο; Τόσα μα τόσα χρόνια πάντα ο ήχος δεν έπαιζε σωστά!
 
divined είπε:
Πρέπει να σκαρφαλώνει και το δέντρο!! Δεν ξέρω καν αν έχει νόμιμη άδεια για τα παιχνίδια που εξομοιώνει!!
Πλάκα κάνεις έτσι; Κινεζιά με νόμιμη άδεια; Απλά δεν υπάρχει! :)
 
Maddog είπε:
Πλάκα κάνεις έτσι; Κινεζιά με νόμιμη άδεια; Απλά δεν υπάρχει! :)
Καλά ήμουν σίγουρος ότι δεν είχα απλά είπα να το εκφράσω έτσι. Οι flamers είναι απρόβλεπτοι και καραδοκούν!!
 
Πίσω
Μπλουζα