Νεοκλασσικά σπίτια (ή έστω, ότι απέμεινε)

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.461
Αντιδράσεις
1.057
Ξεκινάω με αυτό το σπίτι, που εντόπισα σουλατσάρωντας στο Μικρολίμανο.

picture.php


Τι πανέμορφο που θα ήταν, όταν βρισκόταν ακόμα στις δόξες του ...

picture.php


Πάμε και ένα ακόμα, που εντόπισα στο Νέο Φάληρο.

picture.php


Άραγε, πόσα να έχουν δει αυτά τα αγάλματα και τι ιστορίες έχουν να μας πουν ;

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτα τα σπιτια εχουν τοση προσοχη σε λεπτομερειες, τοση αρχοντια που δεν την συναντας πια. Ουτε σε σπιτια εκατομμυριων...
 
Άμα πάρω τη μηχανή και αρχίσω να τραβάω, θα τελειώσω όλες τις κάρτες μνήμης...

Η Πάτρα, έχει ένα σκασμό (μη σου πω και δύο) νεοκλασσικά...
 
Το ίδιο και το προάστειό μου, μάλιστα τα περισσότερα είναι σε εξαιρετική κατάσταση.
 
DINO είπε:
Άμα πάρω τη μηχανή και αρχίσω να τραβάω, θα τελειώσω όλες τις κάρτες μνήμης...Η Πάτρα, έχει ένα σκασμό (μη σου πω και δύο) νεοκλασσικά...
Αυτό είναι απειλή ή υπόσχεση ; :D
 
Χεχεχε... Ποτέ δεν απειλώ... Δεν είναι της ιδιοσυγκρασίας μου... :D
 
Regarding the first house, it's a pity that there are these graffiti on the wall... :(
 
exetlaios είπε:
Ξεκινάω με αυτό το σπίτι, που εντόπισα σουλατσάρωντας στο Μικρολίμανο.
picture.php


Τι πανέμορφο που θα ήταν, όταν βρισκόταν ακόμα στις δόξες του ...

picture.php
Ἀπὸ τὴ μία ὁ πολιτισμὸς τῶν ψηλοτάβανων σπιτιῶν, τοῦ φιλότιμου καὶ τῆς ἀρχοντιᾶς μιᾶς ἄλλης, φτωχῆς Ἑλλάδας, μιᾶς Ψωροκώσταινας. Ἀπὸ τὴν ἄλλη, ὁ πολιτισμὸς τῶν νεοελλήνων φραγκογκιαούρηδων. Ἡ σύγκριση πονᾶ ποὺ νὰ πάρει, γιατὶ ζήσαμε τὸ τότε ἢ τουλάχιστον τὸν ἔντονο ἀπόηχο τοῦ τότε.
 
Γιὰ νὰ ἐλαφρύνουμε τὸ θέμα, ἂς δοῦμε μερικὲς φωτογραφίες ἀπὸ ὑπέροχα κτήρια. Κάποια εἶναι νεοκλασικά, κάποια ὄχι. Κάποια εἶναι δημόσια κτήρια, ἀρχοντικὰ ἢ πρώην μέγαρα μεγαλουσιάνων, κάποια εἶναι λαϊκά σπίτια. Ὅλα τους πάντως (Τάσος) εἶναι πανέμορφα.

Τὸ πρῶτο εἶναι ἕνα νεοκλασικὸ (μᾶλλον ρομαντικοῦ ρυθμοῦ θὰ τὸ χαρακτήριζα) στὴν γωνία τῶν ὁδῶν Μητσαίων & Καβαλλότι, στοῦ Μακρυγιάννη.

Ἀκολουθεῖ τὸ ἱστορικὸ κτίριο τοῦ Χαροκόπειου Πανεπιστήμιου στὴν Καλλιθέα. Τὸ μόνο ἐκπαιδευτικὸ Ἴδρυμα (ΑΕΙ) στὴν Ἑλλάδα, τουλάχιστον ἀνάμεσα στὰ πολλὰ ποὺ ἔχω δεῖ ἀπὸ κοντά, ποὺ λάμπει. Οὔτε γραψίματα καὶ graffity στοὺς τοίχους, οὔτε ἄλλες ἀθλιότητες. Καὶ τὰ πατώματα πεντακάθαρα. Εὖγε.

Συνεχίζουμε μ' ἕνα κτήριο ἐπὶ τῶν ὁδῶν Ἑρμοῦ & Ἁγίας Σοφίας στὴν Θεσσαλονίκη. Ἕνα κτήριο φορτωμένο μὲ πολλὰ βυζαντινὰ καὶ εὐρωπαϊκὰ στοιχεῖα, κυρίως ρωμανικά. Ἡ μαρτυριάρα πινακίδα μᾶς λέει ὅτι κάποτε τὸ κτήριο ἦταν τὸ «καφὲ-Ἑρμῆς».

Ἀνηφορίζουμε. Ὁδὸς Θεοφίλου, στὶς παρυφὲς τῆς Ἄνω Πόλης. Καὶ οἱ δύο κατοικίες εὐτυχῶς… κατοικοῦνται. Ἡ μία, τὸ κλασικὸ μακεδονίτικο ἀρχοντικὸ μὲ τὶς ξυλοπλίνθινες τοιχοποιΐες (τσατμάδες) καὶ τὰ ἔρκερ (στεγασμένοι ἐξῶστες, σαχνισιὰ) ἀντιστέκεται ἀκόμα στὸν χρόνο. Καὶ στὰ δύο σπίτια οἱ ὀρδὲς τῶν Λογγοβάρδων (φραγκογκιαούρηδες) ἀπότισαν τιμὴ μὲ τὸ παραπάνω (καμένο στυλιάρι ποὺ θένε μερικοὶ…).

Λίγα μέτρα πιὸ πάνω, στὴν ἀρχὴ τῆς ὁδοῦ Ἐπιμενίδου, βρίσκεται ἕνα χαριτωμένο μερακλήδικο μακεδονίτικο σπίτι σὲ ἀπαλὴ ἀπόχρωση τοῦ ρόζ ποὺ συνδυάζεται ὡραῖα μὲ τὸ σκοῦρο καφὲ τῶν κουφωμάτων.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά η Ερμούπολη της Συρου από όπου είμαι έχει τα πιο πολλά νεοκλασσικά στην Ελλάδα. Δεν ειναι ολα σε καλή κατάσταση αλλά ο νόμος τα προστατευει και έτσι δεν κτιζονται πλεον εκτρώματα σε αντίθεση με τα χωριά της Συρου που βλέπεις καρακιτς βιλάρες με πισίνες και τριώροφα σομον-υπερπαραγωγές. Θα ανεβάσω φωτος. Ακόμα και στο πολυπαθο Ηράκλειο Κρητης που μένω έχουν σωθεί κάποια αρχοντικά αν και εδώ έχουν διαλύσει το συμπαν-κατέστρεψαν τουρκικα,βενετσιάνικα και νεοκλασσικά για να φτιάξουν πολυκατοικιες. Οτι έκαναν οι Βενετσιάνοι οι Τουρκοι το σεβάστηκαν μετα ήρθαν οι δικοι μας και ισοπέδωσαν τα πάντα. Υπηρχε μια βυζαντινη εκκλησία και η μάνα του σουλτάνου για να μην τη πειράξει έκτισε δίπλα μετά η χουντα τη γκρέμισε για να περάσει ο δρόμος... Πάντως στο θέμα των νεοκλασσικών μια κακή αναπαλαίωση είναι το ιδιο σα να τα αφήνεις στη μοιρα τους-στη Συρο έχουμε πηξει στην φω τοιχογραφια και στο φτηνιαρικο μάρμαρο.
 
Και επειδή οι φωτογραφίες μου είναι συνήθως κακιασμένες και σας πληγώνω να και μια ιστορία με χαπι εντ. Υπέροχο νεοκλασσικό από τη συνοικία Βαπόρια της Ερμούπολης το οποιο πλεον ανακαινίστηκε πληρως και λειτουργεί ως δημοτικό κτίριο. Γυριζα από βουτιά στα Αστέρια, το είδα ανοιχτό, μπήκα και ο ενθουσιώδης μηχανκός οχι μονο με αφησε να φωτογραφίσω αλλά μου μίλησε και για την διαδιακασία ανακαίνισης! Ηταν εξαίρετος κύριος με πάθος και σεβασμό στην αποστολή του. Οι φωτο ειναι πριν απο 4 χρόνια. Πλεον έγινε κόσμημα. Για να μην γκρινιάζουμε συνεχως.

DSC03678.JPG

DSC03677.JPG

DSC03671.JPG

DSC03667.JPG

DSC03666.JPG
 
..απ την παλια πολη του Ναυπλιου θα βαλει κανεις?

παντως για την αθηνα και πειραια,μη μου λετε για Νεοκλασσικα και διατηρητεα...

ειμαι οριζοντιως και καθετως αντιθετος!

ακομα και στην Πλακα,θα προτιμουσα να μην υπαρχει ουτε ενα σπιτι και να ηταν στο φως η αρχαιολογικοι θησαυροι που βρισκονται απο κατω..
 
Ανοίγει και είναι γεμάτο φωτογραφίες της Παλιάς Πόλης, ενώ έχει και μια 3d αναπαράστασή της.

Μερικές ακόμη φωτογραφίες της υπάρχουν και εδώ.

Όσον αφορά τα αρχαία κάτω από την Αθήνα (που είδα να αναφέρονται παραπάνω), θα έπρεπε να γκρεμιστεί ολόκληρο το λεκανοπέδιο για να αποκαλυφθούν.... Όχι πως κάτι τέτοιο θα ήτανε απαραίτητα κακό. :p Ούτε πρόκειται για την μοναδική πόλη σ' αυτή τη χώρα που κρύβει αμέτρητους αρχαιολογικούς θησαυρούς στα θεμέλιά της.

Εγώ πάντως θλίβομαι όταν βλέπω την εγκατάλειψη αυτών των κτηρίων. Πριν μερικά χρόνια είχα κάνει αρκετές βόλτες πεζή στην περιοχή του Ν. Φαλήρου, πίσω από το πάλαι ποτέ Ακταίον. Ξαφνιάστηκα πολύ δυσάρεστα με 2-3 υπέροχα οικήματα που ήταν πλήρως εγκαταλελειμένα. Ένα από αυτά, μάλιστα, πρέπει να είχε μια επιγραφή ότι ανήκε στην Φρειδερίκη, αν θυμάμαι καλά. Και ομολογώ πως αγανάκτησα που ενώ υποτίθεται πως την "βασιλική" περιουσία την πήρε το ελληνικό κράτος (δλδ όλοι εμείς!), παρ' όλ' αυτά δεν την αξιοποίησε ποτέ κανείς αλλά προτιμήσανε οι "ιθύνοντες" να την αφήσουνε να ρημάξει.

Αξιοποίηση; άγνωστη λέξη προφανώς σ' αυτή τη χώρα, ε;
 
Πώς θά'θελα να πετύχω πουθενά τα σχέδια αυτών των σπιτιών. Εμμονή μου γίνονται κατά καιρούς.
 
Όσοι αρέσκεστε σε σχέδια νεοκλασικών-από αρχιτεκτονικό ή άλλο ενδιαφέρον- επισκεφτείτε με πρώτη ευκαιρία τη Σύρο, και το Ιστορικό της Αρχείο, αριστερά του περίφημου Δημαρχείου. Εκεί, όσο κι αν σας φαίνεται απίστευτο, μπορείτε να πιάσετε στα χέρια σας τα σχέδια του Τσίλλερ για το Δημαρχείο, από το 1830 : γενικά σχέδια και λεπτομέρειες ! Επίσης θα δείτε σχέδια πολλών άλλων νεοκλασικών της Ερμούπολης τα οποία γκρεμίστηκαν ή τροποποιήθηκαν στο πέρασμα του χρόνου, χάνοντας την αρχική τους μορφή.
 
Τι να λέμε τώρα αυτά είναι κοσμήματα!! Όχι τα σημερινά κουτιά από μπετό!!
 
Πίσω
Μπλουζα