Νεο Megadrive

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.797
Αντιδράσεις
4.291
Περιμεναμε οτι κατι σκαρωνει η SEGA...

Τον Ιουλιο λοιπον κυκλοφορει το "νεο" Megadrive

pa.130144.3.jpg


* Plug & play on TV

* 20 built-in 16-bit SEGA licensed games

* Supports RedKid cartridge

* Plays original Mega Drive & Genesis games

* TV out connection

* TV format: NTSC

* Official product, containing games authorized by SEGA

List of built-in games:

Alien Storm

Alex Kidd in the Enchanted Castle

Altered Beast

Arrow Flash

Columns III

Crack Down

Decap Attack

Dr. Robotnik's Mean Bean Machine

Ecco

Ecco Jr.

ESWAT: City Under Siege

Flicky

Gain Ground

Golden Axe

Jewel Master

Kid Chameleon

Shadow Dancer

Shinobi III: Return of the Ninja Master

Sonic and Knuckles

Sonic Spinball

Μην ξεχναμε οτι εδω και καιρο κυκλοφορει κι αυτο (με 81 παιχνιδια) απο την Βραζιλιανικη TecToy

produto_md81.jpg


Πιο αισιοδοξος πλεον για την 9/9/9 :)
 
OK, δεν μου γεμίζει και το μάτι αλλά η τιμή του είναι ενδιαφέρουσα, ενώ στα θετικά του συνυπολογίζονται τόσο η υποστήριξη των cartridges όσο και το ότι είναι "official προϊόν" (υποθέτω ότι είναι εγκεκριμένη η κονσόλα, όχι ότι βγήκε από την ίδια την sega). Για την 9/9/09, δεν έχουμε τίποτα παραπάνω να κάνουμε από το να περιμένουμε, απλά εγώ παράγγειλα μικρό καλάθι. :D

Όσο για το δεύτερο μαραφέτι της TecToy πλέον υποστηρίζει 131 παιχνίδια. ;)
 
Αν κρινω απο το cart bay, ειναι πολυ μικρο σαν το πρωτο το Atari Flashback. To σχημα και εμενα δεν μου λεει τιποτα, αλλα το οτι θα υπαρχει αναμεσα στα παιχνιδια το Golden Axe και το Alex Kidd, αποτελουν απο μονα τους μαγνητη.

Βεβαια θα προτιμουσα να εβλεπα το κρυσταλλινο περηφανο ασημι σημα της Sega επανω και οχι 3rd party χαζοονομασιες. ΑΤ GAMES.. τι ονομα ειναι αυτο? Και ουτε ενα logo της προκοπης δεν εχουν.. αλλα την βλακεια την εκαναν ηδη στο σχημα.. αν ειναι ενα Megadrive Flashback, θα προτιμουσα μια μικρογραφια της πρωτης Megadrive και οχι αυτον τον μαϊμουδο..
 
Σαν royterακι adsl είναι. :D Ενδιαφέρον πάντως, αν το δούμε και εδώ στην Ελλάδα βέβαια.
 
Παιδιά εμένα δε μου γεμίζει το μάτι καθόλου όμως.... μου θυμίζει τους κλώνους του SNES της κακιάς ώρας...
 
Ρε σεις έλεος, αντί να κάνετε τεμενάδες που θα κυκλοφορήσει κάτι τέτοιο γρινιάζετε κι από πάνω.

Μα πόσο παλιοχαρακτήρες μπορεί να είστε; :D :D :D :D

Χώρια την πλάκα τώρα, εν έτει 2008 η τεχνολογία επιτρέπει υπέροχες μικροσκοπικές κονσολίτσες "αντίγραφα" του παρελθόντος.

Η φωτό μάλλον δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Μένει να δούμε το τελικό προϊόν. Αλλά και το logo μπορεί να αλλαχτεί από εμάς τους ίδιους. Εδώ θα κολλήσουμε;

9/9/09. BELIEVE...... :cool: :cool:
 
H βλακεια του θεματος ειναι οτι υπαρχει και αλλο παρομοιο, το οποιο εφτιαξε με hack ενας τυπος ενα cartridge port..

Και ειναι κατα πολυ μικροτερο απο εκεινο.. και περιλαμβανει και το Sonic 2 αναμεσα σε αλλα.

http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/B00066LG60/ref=sr_11_1?%5Fencoding=UTF8&v=glance

http://www.racketboy.com/retro/2006/01/more-pictures-of-megadrive-genesis.html

So.. whats the freakin' point? Για τα extra παιχνιδια? Η το διπλο?

Να ηταν κατι επισημο, με κουτι της Sega, υποστηριξη Sega, χαρτουρα Sega, εγγυηση Sega, οπως εγινε με το Flashback (που ναι μεν ηταν nes-in-a-chip αλλα οχι κινεζοεκτρωμα) & Flashback2 (που ηταν ολα τα λεφτα σε hardware), να πω μαλιστα..

Χωρις πλακα, τα κινεζοφτιαγμενα αυτα πραγματα ειναι για κλωτσια στον τοιχο κυριολεκτικα.. γεμισε ο τοπος και τα σιχαθηκαμε..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι με τις "ευλογιες" της SEGA.Κατι ειναι κι αυτο...

Nεκταριε τα 131 παιχνιδια ειναι στο TecToy "MasterSystem"
 
Όπως και νάχει το πράμα, τα νέα είναι καλά και απο την Sega και απο την Tectoy. Το λευκό MD είναι πανέμορφο, αλλα απ'ότι βλέπω στους τίτλους που περιλαμβάνει , λείπουν αρκετοί τρανταχτοί.

Όσο για το πρώτο κατασκεύασμα, είναι μικρό και παίρνει cartridges οπότε μάλλον θα αποτελέσει την επόμενη αγορά μου ;)

Αν κάποιο απο τα δύο είναι flashable τότε πάμε με κλειστά μάτια :cool:
 
Άλλωστε και η τιμή του είναι πραγματικό "σκότωμα" για αυτά που προσφέρει.....
 
Απλα θα χρειαζεσαι NTSC carts για να βαζεις, ρε συ Pooky.. Απο εκει χτυπαει οτι ειναι αρπαχτη, ενω με λιγη προσοχη σε λεπτομερειες και σχεδιασμο θα ηταν μια πολυ καλη κυκλοφορια.

Θα σας πω λεπτομερειες οταν κυκλοφορησει εδω..
 
Wally είπε:
Nεκταριε τα 131 παιχνιδια ειναι στο TecToy "MasterSystem"
Σωστός... :) ΟΚ, βάλε ένα και από αυτό... :D

Βασικά αστειεύομαι καθώς όλα αυτά τα βρίσκω λίγο, πως να το πω, περιττά ίσως;

Όταν με ένα xx ποσό (διψήφιο σε όλες τι περιπτώσεις) παίρνεις ένα υπέροχο μηχάνημα που παίζει σχεδόν τα πάντα... κάτσε να δεις πως το λένε - πως το λένε... wally μήπως μπορείς να βοηθήσεις; ;) :D

Αυτό που θα μου έκανε κλικ εμένα, θα ήταν μία νέα κονσόλα, έστω και περιορισμένων δυνατοτήτων σε σύγκριση με τις νέες φυσικά - αναβίωση ίσως της παλιάς και όχι κακέτυπα τρίτων, που είναι κάτι σαν την "τρομερή" κονσόλα του Μπομπ Σφουγγαράκι. :shake:
 
Χμ, παιζει mega drive και genesis, αρα ειναι region free.

Μακαρι να βασιζεται πανω στο hardware του genesis / mega drive, και να μην ειναι εξομειωση σε ενα τσιπακι, ωστε να υπαρχει 100% συμβατοτητα. Θα με ενδιαφερε πολυ να το παρω, οπου και λογικα θα το παρω :)
 
δεν με εντυπωσιάζουν αυτές η αρπαχτές.. το megadrive είναι ένα και μοναδικό όλα τα άλλα είναι φλούδες
 
Getta Robo είπε:
Χμ, παιζει mega drive και genesis, αρα ειναι region free.
Region free μην το ελπιζεις.. στα χαρακτηριστικα αναφερει Megadrive (Japanese) και Genesis (USA). Δεν λεει τιποτα για PAL εκδοση η support.

Amigos είπε:
δεν με εντυπωσιάζουν αυτές η αρπαχτές.. το megadrive είναι ένα και μοναδικό όλα τα άλλα είναι φλούδες
Απλα το βλεπω εντελως χαζο απο την στιγμη που με τα ιδια λεφτα μπορει να αποκτηθει γνησιο Megadrive/Genesis 1 η 2 η 3.
 
εγω λέω η sega να κόψει της μαϊμουδιες και να βγάλει κανένα dreamcast2 να δούμε καμία άσπρη μέρα
 
Πες τα ρε μεγάλε. Το περιμένω πώς και πώς!!!!!!!!
 
Εμενα το μονο που μου αρεσει γενικα στις νεες μετενσαρκωσεις ειναι η συνηθως υψηλοτερη ποιοτητα απεικονισης και νεοι τροποι video διασυνδεσης
 
phil_vr, τα Ιαπωνικα μηχανηματα παιζουν μια τεραστια πληθωρα Ευρωπαικων παιχνιδιων. Εχω Ιαπωνικο mega drive και το εχω δοκιμασει. Απο εκει και περα, 25€ για ενα ολοκαινουργιο, region free, με δυο χειρηστηρια μηχανημα δεν ειναι καθολου ασχημη τιμη. Σιγουρα λιγοτερο ελκυστικο απο ενα κανονικο mega drive, αλλα χρησιμο για οσους θα ηθελαν μια καλη αναβιωση του μηχανηματος.

Υγ. Τα μηχανηματα της tectoy, αν και ειναι πολυ καλης ποιοτητας, δεν περνουν κασετες, μιας και ολα τα παιχνιδια ειναι στη μνημη, οπως και επισης εκτος Βραζιλιας ειναι πανακριβο...
 
Συμφωνώ απόλυτα με τον Getta Robo, πάρα πολλά παιχνίδια του Megadrive/Genesis είναι region free και ας γράφει ότι θέλει το κουτί.

Ένας πολύ καλός τρόπος να "προβλέψεις" τι cart θα λειτουργήσει σε hardware από άλλο region για το οποίο θεωρητικά δεν είναι κατάλληλο, είναι να χρησιμοποιήσεις το Goodgen και να δεις την ονοματολογία των παιχνιδιών.

Ότι γράφει (W) είναι region free. Ανάλογα, τα (UE), (JE), (JU) νομίζω ότι καταλαβαίνετε σε τι αντιστοιχούν.

Πχ το After Burner II (UE) [!] τρέχει χάρμα και σε PAL Megadrive και σε US Genesis. Μάλιστα το συγκεκριμένο το έχω τρέξει και σε Nomad.

Αναλόγως, το Sonic The Hedgehog (W) (REV01) [!] τρέχει σε όλα ενώ πχ το Alien Soldier (E) [!] απαιτεί Ευρωπαικό Megadrive.

Γενικά μιλώντας, όσο παλιότερο είναι το παιχνίδι, τόσο πιθανότερο είναι να λειτουργεί σε περισσότερα από ένα regions.
 
Πίσω
Μπλουζα