[Νικολαϊδη] Τσίγκινα στρατιωτικά οχήματα Νικολαίδη Jeep M32 με πολυβόλο

donkix2000

Retro Member
Joined
9 Ιουλ 2008
Μηνύματα
113
Αντιδράσεις
13
Αν και δέν είναι της γενιά μου δέν θα μπορούσα να μήν μοιραστώ μαζί σας κάποια απο τα πιό όμορφα παιχνίδια τη συλλογής μου που σίγουρα θα ταξιδέψουν πολλούς σε άλλες εποχές.

Είναι κομμάτια απο την γνωστή σειρά στρατιωτικών οχήματων του κατασκευαστή Νικολαΐδη,παιχνίδια χειροποίητα που πουλούσαν σε πανηγύρια και γιορτές.Ελπίζω να σας αρέσουν και να γίνουν αφορμή κάποιοι παλιότεροι συλλέκτες με περισσότερες γνώσεις να μας δώσουν πληροφορίες για την περίοδο που ουσιαστικά γεννιέται η Ελληνική οικοτεχνία παιχνιδιών.

Jeep M32 με πολυβόλο

28673.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πωπωωω, ειναι πολυ ομορφο!!!
 
Jeep M32 με Ραντάρ

28683.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Jeep M32 πράσινο με κουκούλα

28695.jpg

τράβηξα μερικές πιό κοντινές φωτογραφίες απο την λιθογραφία του κουτιού η οποία είναι πραγματικά πολύ χαρακτηριστική

28696.jpg28697.jpg

Μήπως κάποιος αναγνωρίζει το τοπίο?

Αναρωτιέμαι αν έχει να κάνει με την προέλευση του κατασκευαστή την όμορφη Θεσσαλονίκη μας ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μ αρεσει που μπροστά είναι οι τσίγγινοι στρατιώτες και πίσω οι πλαστικοί..!! χχα

Αν και δen έχω ασχοληθεί καθόλου με τα τσίγγινα, πρέπει να ειναι δυσεύρετα έτσι???? ΕΥΓΕ...!! Όμορφα κομμάτια...!! ;)

ΥΓ Τώρα πρόσεξα ότι ειναι και κουρδιστά και ότι στα κουτιά αναγράφουν και το είδος-Πολυβόλο,ραντάρ κ.λ.π-...!!!!!!Ακόμη κι εγω ο άσχετος τα θαύμασα...!!! :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Jeep M32 κόκκινο με κουκούλα

28710.jpg



Υπάρχουν ακόμα 4-5 πολύ όμορφα μοντέλα όπως αντιαρματικά και φορτηγά, αν ενδιαφέρουν θα τα ανεβάσω κι αυτα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ όμορφα donkix2000. Τι διαστάσεων είναι? Υπάρχει περίπτωση αυτό που έχω στην παρακάτω φώτο 17547.jpg να είναι της ίδιας σειράς?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καμπια καλημερα σου

Τα Jeep M32 που είδες είναι περίπου 19 εκ. μηκος αλλά υπάρχουν και αλλα οχήματα μεγαλυτερα.

Δέν ξερω να σου απαντήσω για το τάνκ που μας δείχνεις αλλά δέν μοιάζει καθόλου με το τανκ του Νικολαίδη που έχω δεί :)
 
Πολύ μεγαλύτερα σε μέγεθος από το τανκ που έχω.

Ευχαριστώ donkix2000 :) . Περιμένουμε φωτογραφίες και από τα υπόλοιπα της σειράς.
 
Deutz Αντιαρματικό όχημα 3/4 Νο.5

28740.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νοσοκομειακό

Απο τα πιό όμορφα οχήματα

28865.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι κυριολεκτικά ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ!!!

Πω.... Αυτά πρέπει να είναι της δεκαετίας του '50!
 
τα ίδια οχήματα υπάρχουν και με μεταλλικές ρόδες οπότε αυτά πρέπει να είναι μεταγενέστερα κ μάλλον του '60α

Άν και δεν το λές ταχυβόλο.... :)

28872.jpg



!!!!ΑΤΛΑΣ!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τζέιμς Εκστρατίας Νο.3

28915.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απιστευτο υλικο και πολυ περιποιημενες φωτογραφησεις! Αυτα τα παιχνιδια απο τσιγκο ειναι πραγματικα δυσευρετα και μοναδικα. Σε ευχαριστουμε πολυ Donkix2000 για τον χρονο που αφιερωσες να τα φωτογραφησεις ενα ενα απο ολες τις οψεις. Νομιζα οτι ημουν σε μουσειο παιχνιδιου! :)
 
Φορτηγό 3/4 Νο.4

28939.jpg



είναι το τελευταίο όχημα μου και ελπίζω να προσθέσω σύντομα και ένα πανέμορφο τανκ της ιδιας σειράς
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναστασία χαίρομαι που σου αρέσουν τα οχήματα :)

Δυσεύρετα ή όχι σίγουρα είναι όμορφα.

Για τέλος οι σφραγίδες του κατασσκευαστή των κουτιών των οχημάτων "Μανασσής-Πόππης Φραγκίνης 2-Θεσσαλονίκη"και πώς άλλαξαν στο πέρασμα των ετών

28941.jpg28942.jpg28943.jpg28944.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΟΥΑΟΥ!!! Τι ωραια και ομορφα αυτοκηνιτα!!! Θα'θελα πολυ να βρω κατι τετειο... Μηποσ ειπαρχει στην αγορα? Μπα... που ειναι ολα αυτα πανεμορφα ελληνικα παιχνιδια?!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα