Νταντά Αμέσου Δράσεως (The Nanny)

Smike

RetroWannaBe
Joined
19 Μάρ 2008
Μηνύματα
53
Αντιδράσεις
23
Νταντά Αμέσου Δράσεως (The Nanny, 1993-99), MEGA


Πρεμιέρα: ?


Πρόσφατα (27 Απριλίου) το MEGA έτσι στο άσχετο -για να γεμίσει κενό προγράμματος- μας έδειξε στις 06.00 τα ξημερώματα μια "ταινία" που λεγόταν: Νταντά Άμεσου Δράσεως: Και πάλι μαζί.

Τελικά δεν ήταν ταινία αλλά ένα reunion των συντελεστών της σειράς "Η Νταντά" όπου οι ηθοποιοί θυμήθηκαν σκηνές απ' τη σειρά!

Εγώ πάντως έχω ακόμη στα αυτιά μου την τσιριχτή φωνή της Fran Drescher να φωνάζει: "Mr Sheffield"

Τη θεωρώ μια απ' τις καλύτερες αμερικανικες σειρές. Κράτησε 6 σεζόν, 145 επεισόδια, από το 1993 μέχρι το 1999.

Στην Ελλάδα προβλήθηκε από το MEGA και αργότερα από το TV Μακεδονία.

Υπάρχει και η ελλνική εκδοχή της σειράς με την Μαρία Λεκάκη που πρέπει να κράτησε 2 σεζόν αν δεν κάνω λάθος και δεν ήταν καθόλου κακή! Αυτό οφείλεται στους Αμερικανούς που επέβλεπαν κάθε επεισόδιο πριν προβληθεί!

Προηγουμένως ο ΑΝΤ1 είχε κάνει μια αθλιότατη παραλλαγή της σειράς με την Μαριάννα Τουμασάτου και τον Μιχαλόπουλο. μπρρρρρρρρρρ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και μετά ήρθε η πανάθλια Ελληνική αντιγραφή αυτής της πολύ καλής σειράς.

Μιλάμε για τη χειρώτερη ερμηνία των ηθοποιών που συμμετείχαν (για να μη μιλήσω και για ηθοποιούς Γ κατηγορίας). Δε βλεπότανε λέμε...... ακόμα και για ηθοποιούς που συμπαθούσα κάπως όπως η γκαρσόνα Βού και η Ματίνα Μανταρινάκη, έχασα πάσα ιδέα... πιο κρυόπλαστο παίξιμο δεν έχω ξαναδεί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η αμερικανικη "Νταντα" βασιζοταν στην προσωπικοτητα της ηθοποιου που επαιζε την νταντα, καθως και σ'αυτον που επαιζε τον οικονομο του Mr Sheffield. Στην ελληνικη αντιγραφη, ακριβως επειδη πολλα στοιχεια της αμερικανικης ζαμπλουτης οικογενειας δεν μπορουν να γινουν ακριβως paste στην ελληνικη πραγματικοτητα, το αποτελεσμα δεν ηταν και το καλυτερο. Οσο για τους ελληνες ηθοποιους, ο καλυτερος θεωρω πως ηταν ο οικονομος του κ. Μπακοπουλου, Χρηστος Σιμαρδανης.
 
I support γκαρσόνα Βού all the way.

Tωρα που το σκεφτομαι και οι 2 ντανταδες (και η ντοπια και η εξ αλλοδαπης) ηταν κανονια.

Και αφου εριξα αρκετα το επιπεδο,συνεχιστε... :D
 
άμα είναι να πούμε για την Λεκάκη ο καλύτερος της τηλεοπτικός ρόλος ήταν στους Στάβλους της Εριέτας Ζαϊμη!!!!

Wally Προφανώς γι αυτό την επέλεξαν την γκαρσόνα βου... :) Κανονιέρισα!
 
Παντως ή Σεξουαλα Λεκάκη ήταν πολύ πιο όμορφη απο την αμερικάνιδα νταντα!
 
Smike είπε:
άμα είναι να πούμε για την Λεκάκη ο καλύτερος της τηλεοπτικός ρόλος ήταν στους Στάβλους της Εριέτας Ζαϊμη!!!!
θυμαμαι το χαρακτηριστικο "Κοπελιες" που ελεγε συνεχως... :D

Αλλα ως ηλιθια γκαρσονα "Β" ηταν απαιχτη :clap:
 
Καθημερινά (Δευτέρα με Παρασκευή), νομίζω στις 9 το βράδυ επαναπροβάλλεται απο το TV Μακεδονία η Αμερικάνικη σειρά.

Καθώς και η Ελληνική απο το Mega κατά τις 6 το απόγευμα.
 
Η αμερικανική σειρά προβάλλεται από το TV Μακεδονία και τις καθημερινές το πρωί, κάπου γύρω στις 7-7:30. Το γέλιο της Μις Φάιν είναι ό,τι πρέπει για να ανοίξει καλά-καλά το μάτι πριν φύγει κανείς για τη δουλειά!
 
όλα τα λεφτά οι ατάκες δηλητήριο μπάτλερ-Μπάμπκοκ, στην αμερικανική σειρα βεβαίως
 
Aπο τις καλυτερες ξένες κωμικές σειρες με ωραια πλασμένους χαρακτηρες και ιστορια... οσο για την ελληνικη εκδοχη ηταν αρκετά καλη με μια εξαιρεση και παραφωνια θα έλεγα... τα παιδιά που έπαιζαν τους ρολους δεν ειχαν αυτο το κάτι που ειχαν τα άλλα παιδιά που έπαιζαν στην ξενη σειρά...
 
Από την ξένη σειρά μου άρεσαν τα παιδάκια.

Η ελληνική σειρά ''Η νταντά'' η οποία βασίστηκε στην αμερικάνικη αντίστοιχη σειρά δεν μου άρεσε πολύ...
 
BETTY BOOP είπε:
Η ελληνική σειρά ''Η νταντά'' η οποία βασίστηκε στην αμερικάνικη αντίστοιχη σειρά δεν μου άρεσε πολύ...
Συμφωνώ με τα παραπάνω. Η original Νταντά πιο καλή και αυθεντική.
 
Μου άρεσε πολύ η σειρά, κυρίως για τις ατάκες του υπηρέτη. Πρόσφατα έπεσα σε ένα τριτοκλασσάτο θριλεράκι σε στυλ Wild things με πρωταγωνίστρια την ηθοποιό που έπαιζε το μικρό κορίτσι του Σέφιλντ την Μαντλίν Ζίμα
 
Πράγματι, η ξένη σειρά πλέον είναι κλασσική! :D

Και -παρ'όλο που έχει το "γέλιο κονσέρβα", το οποίο κατά κανόνα με εκνευρίζει- στην προκειμένη περίπτωση θα έλεγα ότι συνδράμει στο τελικό αποτέλεσμα, που είναι απλά ξεκαρδιστικό!

Δυστυχώς, δεν έχω δει όλα τα επεισόδια, αλλά πού θα μου πάει!.... ;)
 
προβαλλεται καθε σαββατοκυριακο στις 18:30 στο μακεδονια
 
και τώρα κάθε απόγευμα 20.00-21.00 στο Μακεδονία άρχισε να προβάλλεται ο 1ος κύκλος
 
Θρυλική σειρά και η εν λόγω, όποτε τύχει να προβληθεί σε επανάληψη, όπως τώρα καλή ώρα, θα την παρακολουθήσω και το διασκεδάζω ιδιαιτέρως. Όλο το καστ εξαιρετικό, χαρακτηριστική η νταντά με την εξίσου χαρακτηριστική ενρινη φωνή (θα με ενδιέφερε να μάθω αν όντως είναι αυτή η φωνή της ηθοποιού η αν την άλλαξε για τις ανάγκες του ρόλου), το αφεντικό η επιτομή του coolness, οι βιτριολικες ατάκες του μπάτλερ και της συζύγου του αφεντικού όλα τα λεφτά, γενικά, μια κορυφαία σειρά, άκρως διασκεδαστική.

Ασχολίαστη η μεταφορά της σειράς στα Ελληνικά, θα την έλεγα κακή, όχι ως μεταφορά τόσο, όσο ως τελικό αποτέλεσμα, ένα κακέκτυπο της αρχικής και από μόνη της, δε λέει και πολλά.
 
Πίσω
Μπλουζα