Ντοκουμέντο κατά των Υπερηρωϊκών Κόμικς

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Toν Μαη του 1989 εσταλη στην Μαμουθ Κομικς η παρακατω κοινοποιηση απο 120 πολιτες,κηδεμονες και ΧΟ με τα επωνυμα τους τα οποια δημοσιευθηκαν στο περιοδικο,(οχι στο φορουμ βεβαιως).

Ενδιαφεροντα τα οσα διαβαζουμε.

 


Προβολή συνημμένου 144568

Προβολή συνημμένου 144569

H απαντηση του περιοδικου!


Προβολή συνημμένου 144570

Το οπισθοφυλλο που αναφερεται η επιστολη γιατι κανουμε ολοκληρωμενο ρεπορταζ στο Retromaniax!




Προβολή συνημμένου 144571
 
Εξαιρετικο ντοκουμεντο!

Αυτο τους μαρανε τοτε...με αυτα ασχολουντο, γι αυτο τραβαμε οτι τραβαμε σημερα.

Σκοταδισμος. Και το λεω εγω που δεν με λες και προοδευτικο σε καμια περιπτωση...
 
Περαν οτι διαβασα την πρωτη επιστολη μετα πονου..ματιων, στο δευτερο, στην απαντηση δηλαδη μου βγηκαν τα ματια εξω τελειως, δακρυσα απο τον πονο και την προσπαθεια να διαβασω αυτη τη θολουρα...

Καλα, για τις αποψεις και τον τροπο γραφης που ουτε 6χρονο μιλαει ετσι, δε θα μιλησω..Η απολυτη τρέλα!! Δεν αξιζει καν σχολιασμος..
 
Το παραπανω ειναι (πριν καν σταλθουν στο περιοδικο) φωτοαντιγραφο απο την τυπογραφημενη επιστολη που πηγε σε ολα τα ΜΜΕ και μετα αυτο το φωτοαντιγραφο με την τεχνολογια της εποχης παλι εσταλθη και τυπωθηκε στο περιοδικο παλι με την τεχνολογια της εποχης και παλι μετα απο 25 χρονια σκαναριστηκε για να φτασει να την διαβασουμε εμεις.


Η ποιοτητα της επιστολης χαθηκε καπου στο δρομο.


 


Εdit:



Οπως γραφει και το ιδιο το περιοδικο χαρακτηριστικα στο Νο9
"Φωτοτυπια, δεν διαβαζετε!!"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με το που είδα τον τίτλο ήξερα ότι έχει να κάνει με θρησκόληπτους. Σιγά το κατόρθωμα θα μου πείτε, και ποιος δεν το κατάλαβε.
 
Και οι ανησυχούντες είχαν τόσο εμβριθώς μελετήσει τα φρικαλέα αυτά έντυπα που ούτε τους τίτλους τους δεν ήξεραν. "Tunter cats"? "Spainter"? Δεν μιλάω για τα άπειρα ορθογραφικά λάθη των ελληνικών τους διότι μπορεί να ήταν από αβλεψία. Αλλά τους τίτλους των σατανικών περιοδικών έπρεπε να τους έχουν σωστά.

Πάντως διαπιστώνω ότι το "Τέρατα και σημεία των σκοτεινών δυνάμεων" στο οποίο έχω αναφερθεί αλλού ήταν best seller στους θρησκόληπτους κύκλους.
 
εχει κι αλλου πορτοκαλιες

και μαλιστα στον 21ο αιωνα ...

Prior to the 2008 Summer Olympics, the PRC administration announced that "wronged spirits and violent ghosts, monsters, demons, and other inhuman portrayals" were banned from audio visual content. 


https://en.wikipedia.org/wiki/Censorship_in_China#cite_note-horror-54



China's Ghost Movie Ban Imperils 'Crimson Peak'

The second-biggest film market is off-limits for movies that "promote cults or superstition."

That's because Chinese authorities do not allow any movies that "promote cults or superstition" to be screened in theaters -- and that includes any movie that depicts ghosts and ghouls as if they were real.

http://www.huffingtonpost.com/entry/china-ghost-movies-crimson-peak_562a7b0ae4b0ec0a38946d11
Αν πεταξουμε απολυτα δικαιολογημενα το 99% της επιστολης (που ξεπερναει σε υπερβολη τα ορια της γραφικοτητας κινειται στην σφαιρα του σουρεαλισμου) καποιες φορες τουλαχιστον για το θεμα της βιας δεν εχουν και τοσο αδικο .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να κάνω και εγώ λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου, με κίνδυνο να πέσουν να με φάνε ζωντανό. Σίγουρα στην σημερινή εποχή που τα παιδιά βλέπουν στο ίντερνετ αμέτρητες σκληρές ( και κυρίως αληθινές ) σκηνές, όλα αυτά με τα " σατανικά " και επικίνδυνα κόμικς να φαίνονται το λιγότερα γραφικά. Στα 80ς όμως πολλά παιδιά μεγάλωναν ακόμα με κλασσικά παραμυθάκια και πολύ αθώα παιδικά με ήρωες ζωάκια κλπ. Όταν ξαφνικά αρχίσει ένας κατακλυσμός από περιοδικά με τύπους που είχαν περίεργες φάτσες και αφάνιζαν τον μισό πληθυσμό της γης σε κάθε τεύχος , είναι λογικό να ξάφνιασαν τους απλοϊκούς γονείς . Μην κρίνουμε κάθε εποχή με τα σημερινά δεδομένα και αρχίζουμε τους αφορισμούς από την ανάποδη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην πυρά.. Οι γονείς!! :p
 
RIO είπε:
Για να κάνω και εγώ λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου, με κίνδυνο να πέσουν να με φάνε ζωντανό. Σίγουρα στην σημερινή εποχή που τα παιδιά βλέπουν στο ίντερνετ αμέτρητες σκληρές ( και κυρίως αληθινές ) σκηνές, όλα αυτά με τα " σατανικά " και επικίνδυνα κόμικς να φαίνονται το λιγότερα γραφικά. Στα 80ς όμως πολλά παιδιά μεγάλωναν ακόμα με κλασσικά παραμυθάκια και πολύ αθώα παιδικά με ήρωες ζωάκια κλπ. Όταν ξαφνικά αρχίσει ένας κατακλυσμός από περιοδικά με τύπους που είχαν περίεργες φάτσες και αφάνιζαν τον μισό πληθυσμό της γης σε κάθε τεύχος , είναι λογικό να ξάφνιασαν τους απλοϊκούς γονείς . Μην κρίνουμε κάθε εποχή με τα σημερινά δεδομένα και αρχίζουμε τους αφορισμούς από την ανάποδη.
Ειναι λιγο περιεργο το οτι παραπανω ειναι απο το 1989 μιας και οι Σουπερηρωες της Μαρβελ ειχαν εμφανιστει μεσω Καμπανά και τα "Περιοδικα της Σκληρης γενιας " απο τα 70ς.


Εγω υποθετω οτι καποιοι "σκληροπυρηνικοι" συνταξαν την επιστολη και οι 122 υπογραφες απο τους πολιτες μαζευτηκαν εξω απο την εκκλησια μετα απο μια κυριακατικη λειτουργια.



Και βεβαιως εν ετει 2015 οι SPIDER-HUMAN (λολ), Χ-ΜΕΝ,THOR και Fantastic 4 που αναφερονται πλεον εχουν ξεφυγει απο τα κομικς και ειναι και σε ταινιες και σειρες στην TV.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικό ντοκουμέντο!!! :bow:

Που πας και τα βρίσκεις...
 
Πολύ ευγενικός ο αρθογράφος του περιοδικού.
 
ειλικρινα τσαντιζομαι με κατι τετοιους και καλα καλους χριστιανους ειναι οι ιδιοι που στο γυμνασιο μας υποχρεωσαν να δουμε εκεινο το τραγικο ντοκυμαντερ για τον σατανισμο που οπως ελεγαν περναει η ροκ μουσικη οι ιδιοι που για χρονια κυνηγουσαν περιοδικα οπως το metal hammer και το Metal invader οι ιδιοι που κανανε ολοκληρη εκπομπη οταν βγηκε το atmosfear και τελικα καταφεραν την απαγορευση του παιχνιδιου και οι ιδιοι που οτιδηποτε δεν μπορουν να εξηγησουν ταυτοχρονα το βγαζουν και κακο πραγματικα λυπαμαι τα παιδια τους και χαιρομαι ειλικρινα που εγω δεν μεγαλωσα ετσι
 
Χμμ...δεν μου κάνει καμία εντύπωση αυτό το έντυπο, είναι σαν να ακούω τους γονείς μου :) Ένα δείγμα από τα πολλά στα οποία αρκετοί, ειδικά θρήσκοι γονείς, έβλεπαν παντού σκοτεινές δυνάμεις και δαίμονες. Έτσι είχαν κάνει και με ένα από τα αγαπημένα μου επιτραπέζια της εποχής, το Hero Quest, το οποίο είχε σηκώσει μεγάλες αντιδράσεις, με μουσικές όπως το μέταλ που αναφέρθηκε πιο πάνω, και με χίλια άλλα. Για όσους μεγαλώσαμε σε αυστηρό θρησκευτικό περιβάλλον, όλα αυτά ήταν εντελώς συνηθισμένα. Εγώ βρίσκω όλες τις απαγορεύσεις ηλίθιες για τον απλούστατο λόγο ότι κάνουν πιο ποθητό το απαγορευμένο αντικείμενο, αυτή είναι η ανθρώπινη φύση, ενώ αν έχεις ελευθερία το ενδιαφέρον αυτόματα μειώνεται.

Και όπως ανέφερε ο Ελέφαντας, στο συγκεκριμένο ούτε τους τίτλους γράψανε σωστά, κι αυτό ήταν πάλι συνηθισμένο για θρήσκους, γιατί απαξίωναν τόσο πολύ αυτά που θεωρούσαν κακά, που το τελευταίο πράγμα που είχε σημασία ήταν το πως γράφονται.
 
Εγώ νομίζω ότι τέτοιες κινήσεις είναι περισσότερο για εσωτερική κατανάλωση, και αυτό είναι φανερό από το ότι οι πολλοί από τους αποδέκτες της επιστολής είναι εκκλησιαστικοί και παραεκκλησιαστικοί παράγοντες, ο βασικός δε είναι η Ιερά Σύνοδος (πράγμα που δεν ξέρω αν εκκλησιαστικώς είναι σωστό καθώς εφόσον η επιστολή συντάχθηκε στην Κόρινθο, ιεραρχικά θα έπρεπε να ενημερωθεί πρώτα ο επίσκοπος Κορίνθου και εν συνεχεία ο επίσκοπος αν το κρίνει σκόπιμο να την προωθήσει στην Ι.Σ.). Πέρα από το όντως ενοχλητικό οπισθόφυλλο και μόνο το ότι θα αποκαλέσεις το Σπάιντερ Μαν Σπάιντερ Χιούμαν ποιος από τους αναγνώστες του θα σε πάρει στα σοβαρά (για να μην πούμε για το ποιος έφηβος-αγόρι αφού αυτά κυρίως διάβαζαν τέτοιου είδους κόμιξ- θα αποτραπεί από το να διαβάσει ένα κόμιξ γιατί περιέχει σεξ-το πού το είδαν είναι άλλο θέμα-).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
perlastar είπε:
Χμμ...δεν μου κάνει καμία εντύπωση αυτό το έντυπο, είναι σαν να ακούω τους γονείς μου :) Ένα δείγμα από τα πολλά στα οποία αρκετοί, ειδικά θρήσκοι γονείς, έβλεπαν παντού σκοτεινές δυνάμεις και δαίμονες.
Το να είναι οι γονείς μιας οικογένειας θρήσκοι και να επιβάλλουν τέτοιες απαγορεύσεις στα παιδιά τους είναι κάτι με το οποίο προσωπικά διαφωνώ αλλά είναι κατανοητό και κατά κάποιο τρόπο μέσα στα "δικαιώματα" των γονέων να μεγαλώνουν τα παιδιά τους με τον τρόπο που θεωρούν σωστό, εντός λογικών ορίων φυσικά. Αλλά εδώ μιλάμε για μια Γκεστάπο του αναγνωστικού υλικού η οποία απαιτούσε από το κράτος να επιβάλει γενική απαγόρευση επειδή κάτι δεν τους άρεσε, κι αυτό είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Ίδιον των φανατικών οπαδών αποκαλυπτικών θρησκειών να θέλουν τις δικές τους σκοταδιστικές προκαταλήψεις να τις ανακηρύξουν νόμους του κράτους ή ακόμη και νόμους της φύσης
 
Aardvark είπε:


Βλεπω το οπιθοφυλλο και αναρωτιεμαι.... :xm:

Αντε και πες....

οτι ο - κατ' αλλα μια χαρα Superhero ειναι και πολυ συμπαθητικος - θυμωμενος Luke Cage ηταν η φρικιαστικη φιγουρα

του καμουφλαρισμενου ΑΠΟΛΥΩΝ ( ακου προσφωνηση????!!!!..... :eek: ) με τα οργανα του.

Δηλαδη αν φιλοξενουσε το οπισθοφυλλο καμια τετοια εικονα.....

attachment.php


πηγη φωτο: reddit.com

....θα ηταν ολα μελι-γαλα? :biglaugh::biglaugh:
 
elephadas είπε:
Το να είναι οι γονείς μιας οικογένειας θρήσκοι και να επιβάλλουν τέτοιες απαγορεύσεις στα παιδιά τους είναι κάτι με το οποίο προσωπικά διαφωνώ αλλά είναι κατανοητό και κατά κάποιο τρόπο μέσα στα "δικαιώματα" των γονέων να μεγαλώνουν τα παιδιά τους με τον τρόπο που θεωρούν σωστό, εντός λογικών ορίων φυσικά. Αλλά εδώ μιλάμε για μια Γκεστάπο του αναγνωστικού υλικού η οποία απαιτούσε από το κράτος να επιβάλει γενική απαγόρευση επειδή κάτι δεν τους άρεσε, κι αυτό είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Ίδιον των φανατικών οπαδών αποκαλυπτικών θρησκειών να θέλουν τις δικές τους σκοταδιστικές προκαταλήψεις να τις ανακηρύξουν νόμους του κράτους ή ακόμη και νόμους της φύσης
Έχεις δίκιο, είναι δύο διαφορετικά πράγματα, αλλά στην ουσία όταν πολλοί τέτοιοι θρήσκοι γονείς ενώνονταν, δημιουργούσαν παρόμοιες πρωτοβουλίες. Και φυσικά έχοντας την πεποίθηση ότι κάνουν το καλό και σώζουν κόσμο από δαιμονικές επιδράσεις. Κι εγώ έχω ζήσει τέτοιες πιο μαζικές αντιδράσεις, πέρα από τις απαγορεύσεις μέσα στην οικογένεια, γι'αυτό είπα ότι τίποτα δεν μου κάνει εντύπωση.
 
Great Θάνος? (Το αντίθετο του Θάνου Μικρούτσικου, φαντάζομαι). Και μετά κάποιοι αμφιβάλλουν ότι ο θεός είναι Έλληνας. Όχι μόνο είναι, αλλά τον λεν Θανάση.

Κατα τ΄αλλα ο Απολλύων (με δύο λάμβδα, αλλά σιγά μην ήταν αυτό το μόνο λάθος των ανησυχούντων γονέων) είναι ο άγγελος της αβύσσου που για κάποιο λόγο τον είπανε Καταστροφέα. Αυτό θα πει Απολλύων, από το ρήμα "απόλλυμι" (=καταστρέφω), αν και δεν βλέπω να έκανε καμιά μεγάλη καταστροφή. Τον Απολλύοντα τον αναφέρει η Αποκάλυψη, εκεί που βγαίνου άγγελοι με καραμούζες και σαλπίζουν. Όταν σάλπισε ο πέμπτος άγγελος,

... ήνοιξε το φρέαρ της αβύσσου, και ανέβη καπνός εκ του φρέατος ως καπνός καμίνου καιομένης, και εσκοτίσθη ο ήλιος και ο αήρ εκ του καπνού του φρέατος. 3 και εκ του καπνού εξήλθον ακρίδες εις την γην, και εδόθη αυταίς εξουσία ως έχουσιν εξουσίαν οι σκορπίοι της γης· 4 και ερρέθη αυταίς ίνα μη αδικήσωσι τον χόρτον της γης ουδέ παν χλωρόν ουδέ παν δένδρον, ει μη τους ανθρώπους οίτινες ουκ έχουσι την σφραγίδα του Θεού επί των μετώπων αυτών. 5 και εδόθη αυταίς ίνα μη αποκτείνωσιν αυτούς, αλλΚΌ ίνα βασανισθώσι μήνας πέντε· και ο βασανισμός αυτών ως βασανισμός σκορπίου, όταν παίση άνθρωπον. 6 και εν ταις ημέραις εκείναις ζητήσουσιν οι άνθρωποι τον θάνατον και ου μη ευρήσουσιν αυτόν, και επιθυμήσουσιν αποθανείν, και φεύξεται απΚΌ αυτών ο θάνατος. 7 και τα ομοιώματα των ακρίδων όμοια ίπποις ητοιμασμένοις εις πόλεμον, και επί τας κεφαλάς αυτών ως στέφανοι όμοιοι χρυσίω, και τα πρόσωπα αυτών ως πρόσωπα ανθρώπων, 8 και είχον τρίχας ως τρίχας γυναικών, και οι οδόντες αυτών ως λεόντων ήσαν, 9 και είχον θώρακας ως θώρακας σιδηρούς, και η φωνή των πτερύγων αυτών ως φωνή αρμάτων ίππων πολλών τρεχόντων εις πόλεμον. 10 και έχουσιν ουράς ομοίας σκορπίοις και κέντρα, και εν ταις ουραίς αυτών εξουσίαν έχουσι του αδικήσαι τους ανθρώπους μήνας πέντε. 11 έχουσι βασιλέα επΚΌ αυτών τον άγγελον της αβύσσου· όνομα αυτω εβραϊστί Αβαδδών, εν δε τη ελληνική όνομα έχει Απολλύων.

(Συγγνώμην για το μονοτονικό, αλλά δυστυχώς όταν παραθέτω κείμενο σε πολυτονικό βγαίνουν ιερογλυφικά τελικά)

[edit] Όπως ξαναείπαμε, καλύτερα να μην μπλέξουμε με θρησκευτικά [edit]

Τώρα έχω την απορία, πώς αποφάσισαν οι ανησυχούντες γονείς ότι πίσω από τα κόμιξ δεν ήταν κάποιος άλλος από τους αγγέλους που πήραν τον κακό δρόμο αλλά ειδικά ο Απολλύων, ενώ ούτε έναν σκορπιό ή περίεργη ακρίδα δεν βλέπουμε σ' αυτά τα περιοδικά? Θα μου πείτε, τι σόι καμουφλάζ θα ήταν αν δεν ήταν μασκαρεμένα τα όργανά του? Αλλά τόσοι άλλοι σατανάδες, βελζεβούληδες, μεφιστοφελήδες, διάβολοι, τρίβολοι υπάρχουν, χώρια ο Εωσφόρος το μεγάλο αφεντικό. Γιατί δεν κατηγόρησαν κάποιον από αυτούς και αποφασίσανε ότι ο εκδότης των κόμιξ ήταν ο άγγελος της αβύσσου (και τα όργανά του, μην ξεχνάμε τα όργανά του)?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα