Ντουέτα '70s '80s '90s

Ντουέτα... Καλά, είναι πολλά... Τα πρώτα πέντε που μου έρχονται στο μυαλό και μάλλον δεν αναφέρονται (γιατί κάποια δε φαίνονται πια).

Αλέκα Κανελλίδου - Γιώργος Γερολυμάτος
Όταν σε είδα


Ελένη Δήμου-Λάκης Παπαδόπουλος
Πάρε πασά μου


Δημήτρης Μητροπάνος - Αλέκα Κανελλίδου
Δίδυμα φεγγάρια


Τζένη Βάνου - Γιάννης Βογιατζής
Θέλω κοντά σου να μείνω


Μπέσυ Αργυράκη - Ρόμπερτ Ουίλιαμς
Σαν ένα όνειρο

 
Αναφορά στα ντουέτα του 70 δεν μπορεί να παραλείψει το ντουέτο Λήδα [Χαλκιαδάκη] - Σπύρος [Βλασσόπουλος}. Δεν κράτησαν πολλά χρόνια, 2-3 δίσκους έβγαλαν απ' όσο ξέρω αλλά είχαν γίνει πολύ δημοφιλείς, ιδιαίτερα με τις εμφανίσεις στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης την εποχή που είχαν αρχίσει να εμφανίζονται "ασυνήθιστες" συμμετοχές (Νοστράδαμος, Πελόμα Μποκιού, Πολ δίπλα στους στάνταρ τραγουδιστές του φεστιβάλ). Ο Σπύρος συνήθως ήταν δεύτερη φωνή, αλλά σε κάποια ακούγαμε τη φωνίτσα του μοναχή της, όπως σ' αυτό που διάλεξα για να σας τους θυμίσω, αν και όχι από τα καλυτερότερά τους.

 
Ο Βοσκόπουλος είχε μπόλικα ντουέτα με τη Δούκισσα, με το πιο γνωστό αυτό


Χμμμμ... ίσως να είναι τέλος δεκαετίας του '60 όμως. Ε, δεν πειράζει, ήταν διαχρονικό σουξέ.
 
"Αγκαλίτσες και φιλάκια"- ΜΑΝΤΩ & ΚΩΣΤΑΣ ΧΑΡΙΤΟΔΙΠΛΩΜΕΝΟΣ
(δίσκος "ΔΩΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΦΙΛΙ... ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ"
, εταιρεία MINOS MSM-803, 1989).
ΜΟΥΣΙΚΗ: Κώστας Χαριτοδιπλωμένος
ΣΤΙΧΟΙ: Γιώργος Μίτσιγκας - Κώστας Χαριτοδιπλωμένος

"Πες το πάλι"- ΜΑΝΤΩ & ΚΩΣΤΑΣ ΧΑΡΙΤΟΔΙΠΛΩΜΕΝΟΣ
(δίσκος "ΔΩΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΦΙΛΙ... ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ"
, εταιρεία MINOS MSM-803, 1989).
ΜΟΥΣΙΚΗ: Κώστας Χαριτοδιπλωμένος
ΣΤΙΧΟΙ: Γιώργος Μίτσιγκας - Κώστας Χαριτοδιπλωμένος


Αδιόρθωτη Αγάπη - Μαντώ & Δημήτρης Μητροπάνος (δίσκος "Ανήσυχο Βλέμμα", εταιρεία MINOS, 1994)
Στιχουργός: Τριγώνη Ηρώ
Συνθέτης: Παπαδημητρίου Αλέξης

Εμείς - Μαντώ & Αντώνης Ρέμος (Δίσκος "Αντώνης Ρέμος", εταιρεία Ακτή – AKT484483-1, 1996)
Μουσική - Στίχοι : Φοίβος

Έρωτας δηλητήριο - Μαντώ & Πασχάλης Τερζής(album Προδοσία , εταιρεία Columbia – COL 492839 2, 1998)
Στίχοι : Ελένη Γιαννατσούλια
Μουσική: Μαντώ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα