Ντουέτα '70s '80s '90s

Για ολους τους ερωτες που τους σβηνει ο χρονος και η καθημερινοτητα... Αλεκα Κανελλιδου - Δακης.

[video=youtube;-H60ie56Jb8]http://www.youtube.com/watch?v=-H60ie56Jb8
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για τους έρωτες που είναι μόνο λόγια...


Μαρινέλλα και Κώστας Σπυρόπουλος-ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ-1992



Στίχοι:
Leo Chiosso and Giancarlo Del Re


Μουσυκή:
Gianni Ferrio


Ελληνική Απόδοση: Εύη Δρούτσα







http://www.youtube.com/watch?v=XmMYMznrm-M

Κατά την ταπεινή μου απόψη ήταν ατυχής η επιλογή Σπυρόπουλου για αυτό το τραγούδι.





Βέβαια αυτά που άφησαν εποχή ήταν το γαλλικό ντούετο της αξεπέραστης Dalida με τον Alain Delon

το αυθεντικό ιταλικό ντουέτο με την Mina και τον Alberto Lupo
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για ολους τους ερωτες που δεν εχουν να δωσουν τιποτα πια...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όλα μα όλα τα ντουέτα Μαρινέλλα - Κώστα Χατζή είναι αξεπέραστα σε ερμηνεία. Αν πρέπει να διαλέξω κάποιο θα σταθώ στο "Όλα η αγάπη τα υπομένει" αλλά .... αδικώ τα υπόλοιπα. Δεν γίνεται έτσι .... :xm:
 
Νομίζω ότι εννοείς το "Δυο καρδιές", από τον δίσκο του Γιάννη Πετρόπουλου, "Τα τραγούδια μου" (μουσική, Νίκος Ιγναντιάδης, στίχοι, Πάνος Φαλάρας) και είναι ντουέτο με την Λία Βίσση.

http://www.youtube.com/watch?v=MkyLXqWwBhU
 
Playmolover είπε:
Βρε παιδιά έχει κωλύσει τελείως το μυαλό μου.....
Αρχές 80'ς, ντουέτο, που τραγουδούσε το

"Δύο καρδιές που χτυπάνε μαζί

τις χωρίζει μονάχα ο θάνατος να ξέρεις

δυο καρδιές που χτυπάνε μαζί

να τις χωρίσει κανείς δεν μπορεί..."

Θυμάμαι και την μουσική αλλά δεν θυμάμαι καθόλου ποιοι το έλεγαν...

Λίγη βοήθεια παρακαλώ!
Νομίζω ότι εννοείς το "Δυο καρδιές", από τον δίσκο του Γιάννη Πετρόπουλου, "Τα τραγούδια μου" (μουσική, Νίκος Ιγναντιάδης, στίχοι, Πάνος Φαλάρας) και είναι ντουέτο με την Λία Βίσση.

http://www.youtube.com/watch?v=MkyLXqWwBhU
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικά ακόμα ντουέτα που "σφράγισαν τραγούδια" (προσοχή, είναι ντουέτα που και οι δύο τραγουδιστές έχουν "ρόλο" στο τραγούδι τραγουδώντας ανεξάρτητα, όχι ο ένας να κάνει δεύτερη φωνή στον άλλο, σαν να λέμε είναι τραγούδια που χρειάζονται οπωσδήποτε δύο πρόσωπα για να τα ερμηνεύσουν) :

Μαρινέλλα-Πάριος "Έστω κι αργά"

Μητροπάνος-Λάκης Παπαδόπουλος "Για να σ' εκδικηθώ"

Μητσιάς-Γαλάνη "Ένα μύθο θα σας πω" και "Πας για να βγάλεις τ' άχτι σου"

Mοσχολιού-Ζαμπέτας "Επεμβαίνεις"

Δάκης-Χριστιάνα "Μίλα μου"

Πάριος-Αλεξίου "Κόκκινο γαρίφαλο"

Κούκα-Καφετζόπουλος "Ο ωραίος κι η ωραία"

Κορκολής-Μητροπάνος "Κάποιες φορές"

και φυσικά το number one ever, Μούτσης-Μπέλλου "Δε λες κουβέντα".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
-Άννα Βίσση-Νίκος Καρβέλας: Eμείς

-Άννα Βίσση-Σοφία Καρβέλα: Kόλλα το
 
Πωωωω..πολύ δύσκολο θέμα!Είναι και 3 δεκαετίες,ε δεν τα λες και λίγα τα ντουέτα που έχουν βγεί..πρός υπεράριθμα μάλλον φέρνουν..Από δεκαετία 70 θα συμφωνήσω πως τα ντουέτα της μαρινέλλας είναι αξεπέραστα ενώ ιστορικό είναι βεβαιώς το "μίλα μου" με δάκη και χριστιάννα..Τώρα για μεταγενέστερα (που έχω και καλύτερη γνώση)στη κορυφή τοποθετώ "τα δίδυμα φεγγάρια" με τον αξεπέραστο μητροπάνο και την αισθαντική αλέκα κανελλίδου..Αλλά πολύ όμορφα ήταν και

-Χάρις Αλεξίου - Φατμέ "πες το κι εγινε"

-Δημήτρης Μητροπάνος - Νίκος Πορτοκάλογλου "κλείνω κι έρχομαι"

-Αλέξια - Αντώνης Καλογιάννης "ώρα μηδέν"

-Κώστας Χαριτοδιπλωμένος -Άντζελα "ναι"

-Πυξ Λάξ -Βασίλης Καρράς "αστη να λέει"

-Καίτη Γκρέυ - εκείνος κ εκείνος - "μια γυναίκα μόνο ξέρει"

-Χάρις Αλεξίου - οπα - "μες τα δυο της μάτια"

Τεχνικά δεν γνωρίζω αν εμπίπτουν στην έννοια του ντουέτου οι συνεργασίες συγκροτημάτων με καλλιτέχνες.Ωστόσο, παρότι δεν είναι μεμονωμένο άτομο μ'ενα άλλο, ουσιαστικά είναι ένας ο καλλιτέχνης. Επίσης είναι τοοοοοοσα πολλά τα καλά ντουέτα που σίγουρα ξεχνάω κάποια..Αν θυμηθώ κάποια,σίγουρα θα επανέλθω!
 
Στέφανος Κορκολής-Franscesca Schiavo Ti voglio-Σε θέλω

Θάνος Καλλίρης-Λόρνα Κερδίσαμε

Καίτη Γαρμπή-Διονύσης Σχοινάς Ζήσαμε

VIPS Χωρίς εσένα

Θάνος Καλλίρης-Καίτη Γαρμπή Έρωτα έρωτά μου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Στέφανος Κορκολής-Franscesca Schiavo Ti voglio-Σε θέλω Θάνος Καλλίρης-Λόρνα Κερδίσαμε

Καίτη Γαρμπή-Διονύσης Σχοινάς Ζήσαμε

VIPS Χωρίς εσένα

Θάνος Καλλίρης-Καίτη Γαρμπή Έρωτα έρωτά μου
Μπράβο bettyblue που το θυμήθηκες το ντουέτο του Κορκολή με τη francesca! Τρα-γου-δα-ρα, είχε κάνει πάταγο τότε και η φραντσέσκα κλασική φλογερή ιταλιάνα.. ;) Θυμάμαι μάλιστα ότι εκείνη την εποχή (ω, ναι...πέρασε σχεδόν μια 20ετία..απίστευτο! :cry: ) κυκλοφορούσε ευρέως η φήμη ότι είχαν συνάψει και προσωπικό δεσμό (πέρα από το καλλιτεχνικό.. :p

Τυχεροοοος!!!!) Επίσης καλό (όχι ότι παθαίνω και αμόκ..αλλά είναι οκ..) το ντουέτο της Γαρμπή με το Σχοινά.
 
-Καίτη Γαρμπή και Αντώνης Ρέμος ''Ασυμφωνία χαρακτήρων'', ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια
 
Ένα από τα πλέον επιτυχημένα ντουέτα και σπάνια περίπτωση καθότι το αποτελούν δύο άντρες τραγουδιστές και μάλιστα από τους πλέον καταξιωμένους. "Άγνωστε φίλε", ερμηνευμένο από τους Δημήτρη Κοντολάζο και Άγγελο Διονυσίου με την υπογραφή του μεγάλου Τάκη Μουσαφίρη. Το κομμάτι συμπεριλήφθηκε στον δίσκο "Μην κάνεις όνειρα για μένα" (1986) του Δημήτρη Κοντολάζου.

 
Betty blue καλό ντουέτο..Σκέφτηκα και γω να το εντάξω..Να προσθέσω επίσης και το ντουέτο Γλυκερίας - Πασχάλη Τερζή, το "χαθήκαμε", το "φοβάμαι" του τερζή με τη σοφία βόσσου και το ιστορικό δηλητήριο με το βασίλη καρρά και τη κωνσταντίνα. Παρότι ανατριχιάζω τούτην εδώ την ώρα που τα γράφω (καθώς εσχάτως ακούω κλαρίνο και με πιάνει ένα σύγκρυο και θέλω να αποκηρύξω τα λαικά ακούσματα που είχα ως έφηβος στο τελος της δεακετίας '90),εντούτοις οφείλω να ομολογήσω πως τα συγκεκριμένα μου άρεσαν πολύ..Ειδικά το πρώτο (καλά είναι και αγαπημένη η Γλυκερία..)
 
FORD231 είπε:
Ντουετα με τον κωστα τουρνα στο ΑΝΤ1παραμονη πρωτοχρονιας του 1995

με γνωστους τραγουδιστες στο τραγουδι

Ανθρωπε Αγαπα

http://www.youtube.com/watch?v=o6c83wfY_98
Επειδή το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο, λέω να ποστάρω ΟΛΟΚΛΗΡΗ την εκπομπή-αφιέρωμα στον ΚΩΣΤΑ ΤΟΥΡΝΑ και στο δίσκο "ΝΤΟΥΕΤΑ":

 
caprice είπε:
Όλα μα όλα τα ντουέτα Μαρινέλλα - Κώστα Χατζή είναι αξεπέραστα σε ερμηνεία. Αν πρέπει να διαλέξω κάποιο θα σταθώ στο "Όλα η αγάπη τα υπομένει" αλλά .... αδικώ τα υπόλοιπα. Δεν γίνεται έτσι .... :xm:
Συμφωνώ, το συγκεκριμένο ντουέτο ήταν μεγάλη έκπληξη της εποχής. Δύο καλλιτέχνες τόσο διαφορετικοί έδεσαν με τον πιο όμορφο τρόπο και μας έδωσαν έναν από τους δίσκους με τις περισσότερες πωλήσεις στην Ελλάδα. Ο έλληνας των 70's εκτιμούσε την ποιοτική μουσική σε σύγκριση με τους δίσκους που κάνουν περισσότερες πωλήσεις σήμερα. Άλλα ντουέτα που μου έρχονται στο μυαλό είναι:

Σαββόπουλος - Μπέλλου

Μούτσης - Μπέλλου
 
Άλλο ένα πολύ καλό δίδυμο ο Δημήτρης Κοντολάζος με την Αμαλία στο "Μια ιστορία" σε στίχους Ηρακλή Παπασιδέρη και μουσική Τάκη Σούκα. Δίσκος: "Μου λείπεις εσύ" (1980).

[video=youtube;-rvvkPAEuLA]

 
Πίσω
Μπλουζα