Νυχάκι στο δάχτυλο !

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.461
Αντιδράσεις
1.058
Ίσως η φρικτότερη συνήθεια των 80's.

Θυμάμαι με πόση απορία έβλεπα κάποιους μεγαλύτερους σε ηλικία

(ως και αρκετά μεγάλους) να "αφήνουν νύχι".

Συγκεκριμένα, γαι κάποιο ανεξήγητο λόγο άφηναν

να μεγαλώσει το νύχι, του μικρότερου δάχτυλου του χεριού τους.

Το θέαμα ήταν λίαν αποκρουστικο (μην πω τίποτα άλλο) και ουδέποτε κατάλλαβα,

τι ρόλο βάραγε το "νυχάκι".

Κάποιος μου είχε πει ότι "ήταν μαγκιά". Ναι, σίγουρα !

Ευτυχώς στις μέρες μας, το φαινόμενο αυτό τείνει να εξαφανιστεί.
 
Όχι ήταν για να ξύνουν το αυτί !!! Τουλάχιστον αυτή την εξήγηση μου έδωσε κάποιος "νυχάς" ;-)
 
Χαχαχαχα!!! :biglaugh:

Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια κασσέτα που είχε βγάλει ο Σκούταρης, αλά Χάρρυ Κλύνν, (πρέπει να ήταν το '85-'86), όπου έλεγε σε κάποια φάση :

"Νύχι μακρύ, στο μικρό δαχτυλάκι δια πάσαν χρήσιν... Οδόντα, ρινός και ώτων"!!!!! :D
 
Το μακρύ νύχι την εποχήν εκείνην υποδείκνυε άνθρωπον ο οποίος δεν είχε την ανάγκη να εργαστεί για να επιβιώσει.

Το μακρύ νύχι συμβόλιζε παλιότερα (δεκαετία του 50 και του 60) κάποιον ο οποίος έκανε δουλειά γραφείου και αυτόματα είχε πολύ μεγαλύτερο στάτους από ότι ο οποιοσδήποτε χειρονάκτης που λόγω επαγγέλματος δεν ήταν δνατόν να αφήσει νυχάκι!!!!!

Στα 80's έγινε σύμβολο του εισοδηματία, του ανθρώπου που ζει ψωρίς να εργάζεται και απλά εισπράττει.

Παλιότερο άτυπο σύμβολο ευημερίας. Αποκρουστική συνήθεια πραγματικά.
 
Προφανώς υπάρχουν αρκετοί ρετρόφιλοι στο χώρο, γιατί εγώ το βλέπω ακόμα :6
 
Ήταν χαρακτηριστικό πολλών ταξιτσήδων θυμάμαι. Όταν είχα ρωτήσει έναν θείο μου ταρίφα με νύχι, μου είχε πεί ότι ήταν για να ανοίγει τη ζελατίνα από τα πακέτα των τσιγάρων.
 
Εγω στο γυμνασιο τα αφηνα ολα μακρυα και μυτερα, λογω fantasy-οπληξιας :)
 
gtsamour είπε:
Ήταν χαρακτηριστικό πολλών ταξιτσήδων θυμάμαι. Όταν είχα ρωτήσει έναν θείο μου ταρίφα με νύχι, μου είχε πεί ότι ήταν για να ανοίγει τη ζελατίνα από τα πακέτα των τσιγάρων.

:thumbup: ακριβώς για αυτό το λόγο το άφηναν.

Στην επαρχία το συναντούμε ακόμα.
 
Τα Ημισκούμπρια, το 1996, στον πρώτο δίσκο τους ("30 χρόνια επιτυχίες") εξύμνισαν σε ένα δίστιχο αυτή τη συνήθεια:

"Νυχάκι σαν του δράκουλα, μα μόνο το μικρό,

για να μη λεν' πως είμαι και άπλυτος εγώ".

Μου ξεφεύγει ο τίτλος του τραγουδιού. Νομίζω "ο εραστής".
 
gtsamour είπε:
...μου είχε πεί ότι ήταν για να ανοίγει τη ζελατίνα από τα πακέτα των τσιγάρων.
Πάλι καλά που δε συνήθιζε ... να τρώει φαγητά σε κονσέρβα ! :D
 
To νυχι στο μικρο δακτυλο ειχε και αλλη πιο βασιμη "μη-νομιμη" προελευση. Κοινως χρησιμοποιουνταν ως το μεσον για να δρομολογηθει πασης ειδους "παρανομη" σκονη στην ρινικη οδο.
 
Παμμέγιστε Exetlaie( :bow: ), παίζει και στις μέρες μας αυτή η καφρίλα.

Θυμάμαι και συμμαθητές μου να... φροντίζουν το μανικιούρ τους...

Έρε ξύλο… :ccool:

phil_vr είπε:
To νυχι στο μικρο δακτυλο ειχε και αλλη πιο βασιμη "μη-νομιμη" προελευση. Κοινως χρησιμοποιουνταν ως το μεσον για να δρομολογηθει πασης ειδους "παρανομη" σκονη στην ρινικη οδο.
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=MuWSPxMzH0Y]YouTube - Eric Clapton : Cocaine
 
Δύο άνθρωποι που μπορώ να θυμηθώ οι οποίοι ήταν λάτρεις της συνήθειας αυτής, είχαν και οι δύο αποφοιτήσει από ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα.

Άρα τείνω στην εκδοχή πως το να αφήνει κανείς μακρύ το μικρό νύχι είναι θέμα (υπο)κουλτούρας :)

Γυν: Κόψε τα νύχια του κόνδορα απ' τα πόδια.


Άνδρ: Tα θέλω στη δουλειά, να γυμνώνω τα καλώδια.


 


Ημισκούμπρια (Αντρικές γουρουνιές)
 
Απαίσιο φετίχ!!!

Η κίτρινη φυλή (ταξιτζήδες) είναι ακόμη φανατική σ'αυτή την αντρική παράδοση!

Επιτρέψτε μου να αναφερθώ και στην γυναικεία αντίστοιχη συνήθεια των 80's όπου οι γυναίκες λίμαραν σχεδόν μυτερά τα νύχια τους (σε αντίθεση με τώρα που τα λιμάρουμε τετράγωνα) , πολύ μακρυά και τα έβαφαν με περλέ αποχρώσεις του ροζ ή κατακόκκινα!
 
MamaMyrto είπε:
Επιτρέψτε μου να αναφερθώ και στην γυναικεία αντίστοιχη συνήθεια των 80's όπου οι γυναίκες λίμαραν σχεδόν μυτερά τα νύχια τους (σε αντίθεση με τώρα που τα λιμάρουμε τετράγωνα) , πολύ μακρυά και τα έβαφαν με περλέ αποχρώσεις του ροζ ή κατακόκκινα!
σε 10-15 χρόνια που ξανά θα τα λιμάρετε μυτερά, θα απορείτε με το σημερινό σας --ακατανόητο τότε-- συνήθειο να τα λιμάρετε τετράγωνα και το "γαλλικό" θα φαντάζει κιτς! Η μόδα, και ειδικά η γυναικεία μόδα, κύκλος είναι και γυρίζει! ::)
 
Πραγματικά απαίσια έξη .

Βλέπω τόσους πολλούς σήμερα με αυτήν , που ούτε φανταζόμουνα πως υπήρχε και παλιά ...
 
Starbuck είπε:
σε 10-15 χρόνια που ξανά θα τα λιμάρετε μυτερά, θα απορείτε με το σημερινό σας --ακατανόητο τότε-- συνήθειο να τα λιμάρετε τετράγωνα και το "γαλλικό" θα φαντάζει κιτς! Η μόδα, και ειδικά η γυναικεία μόδα, κύκλος είναι και γυρίζει! ::)
:D Μήπως υπάρχει κανένα νυχάκι μακρύτερο ::) ... και προσπαθείς να το σώσεις :augenrollen: ?
 
Αναρωτιέμαι πόσοι άντρες προτιμούν πραγματικά το τετραγωνισμένο ασπρουλιάρικο "γαλλικό" από ένα μακρύ κόκκινο νύχι. Προσωπικά θα ψηφίσω παραδοσιακά. Wally, ιδέα για poll... :p
 
Κι όμως, ο Pooky έχει απόλυτο δίκιο!

Κρατάει σχεδόν από τη δεκαετία του '30 για να υποδηλώνει την ευγενική - αστική τάξη που δεν είχε ανάγκη από κανενός είδους εργασία για να επιβιώσει... (αναφέρεται και κάπου στο βιβλίο της Περλ Μπακ "Ανατολικός - Δυτικός Άνεμος" νομίζω)

Ήταν συνήθεια πολλών ναυτικών και μάλλον από αυτούς εισήχθη και στη χώρα μας αφού, όντας ταξιδεμένοι και με αρκετά χρήματα, έπρεπε με κάποιο τρόπο να ξεχωρίσουν...

Βέβαια, ως πρωτοπόροι οι Έλληνες δεν περιορίστηκαν στο διαχωρισμό των τάξεων αλλά μάλλον με τις πολλαπλές χρήσεις που "ανακάλυψαν" :D αντέστρεψαν τα δεδηλωμένα περί καλής αγωγής... :xm: (όχι πως είναι μόνο ελληνικό προνόμιο η χρήση του νυχιού αντί για: μπατονέτα, χαρτομάντηλο, κατσαβίδι, χαρτοκόφτη... :precry: )
 
Πίσω
Μπλουζα