Νυχάκι στο δάχτυλο !

Μου έτυχε οδηγός ταξί με νυχάκι τις προάλλες. Μάλιστα το χρησιμοποιούσε για το αφτί του :brick:
 
Μερικά από αυτά τα νυχάκια είναι φονικά όπλα.
 
Για το αυτί χρησιμοποιείται συνήθως το κλειδί του αυτοκινήτου.... lol
 
ακρως σιχαμενο..και απο μονο του, αλλα και ως εργαλειο... :xm: και αυτο με το κλειδι του αυτοκινητου πια λες και θα παρουνε μπρος....παντως εβλεπα παλια μονο κατι παππουδες
 
Παιδια εγώ ξερω ενα τύπο 35 χρονών στο γυμναστήριο μου που έχει νυχάκι και πολλές χρυσές αλυσίδες στα χέρια και στο λαιμό.Απλά τραγικό... :eek: δεν είναι 100% εξακριβωμένο ότι είναι και έλληνας...
 
Μόδα ήταν το νυχάκι στο δάχτυλο, ακόμα και σήμερα κάποιοι κρατούν αυτή τη συνήθεια! Θυμάμαι, στις μέρες μας, είχα δει ένα ταξιτζή και μου είχε κάνει εντύπωση το νυχάκι στο δάχτυλο. Πάντως το έβρισκα και το βρίσκω αποκρουστικό!
 
Εγώ το θυμάμαι σε οδηγούς λεωφορείων Icarus, δηλ. δεκαετία 90. Μάλιστα συνήθως ασορτί με χοντρά δάχυλα και χρυσό δαχτυλίδι στον παράμεσο. Όταν ο οδηγός προσπαθούσε να βάλει την όπισθεν, που δεν έμπαινε με τίποτα, έτρεμε όλο το χέρι του πάνω στο άσπρο πλαστικό άκρο του λεβιέ, και το νυχάκι "έγραφε" πολύ ωραία στο πλάνο (προσπαθήστε να το φανταστείτε).

Συνήθεια ασορτί και εξίσου αποκρουστική ήταν και η "ταυτότητα" ! Ναι, ναι, η χρυσή πλακέ ταυτότητα στον αριστερό καρπό, με αλυσίδα ποδηλάτου...
 
Τελευταία φορά το είδα σε ένα συμφοιτητή μου πριν καμιά 10+ χρόνια. Δεν κατάλαβα το λόγο ύπαρξης σε κάποιο 20χρονο. Κάποιοι επίσης το χρησιμοποιούν για να παίζουν κιθάρα!!
 
Πίσω
Μπλουζα