Ξάσπρισμα κίτρινων πλαστικών [Μεθοδος 2]

asemnos

RetroActive
Joined
11 Ιαν 2010
Μηνύματα
394
Αντιδράσεις
3
Ένας σύντομος οδηγός για εύκολη επαναφορά χρώματος άσπρων πλαστικών που έχουν κιτρινίσει με το πέρας των χρόνων. Η επαναφορά δεν είναι 100% αλλά αρκετά ικανοποιητική.

Τί χρειαζόμαστε:

- Ένα νωπό, καθαρό πανί.

- Οινόπνευμα (ΜΟΝΟ για άσπρα πλαστικά).

- Σπρέυ σιλικόνης (κατα προτίμηση WURTH).

- Πολυκαθαριστικό CIF.

Οδηγίες:

- Ξεβιδώνουμε - ανοίγουμε τα πλαστικά που θέλουμε να ξεκιτρινίσουμε.

- Τα τρίβουμε σχολαστικά με το νωπό πανί, αφού το έχουμε ποτίσει ελαφρώς με οινόπνευμα.

- Ξεπλένουμε καλά το πανί, το στραγγίζουμε και βάζουμε πάνω του αρκετή ποσότητα CIF.

- Τρίβουμε και συμπληρώνουμε CIF όποτε χρειάζεται.

- Αφού τελειώσουμε το τρίψιμο, αφήνουμε για κάποια λεπτά τα πλαστικά να στεγνώσουνε με το CIF πάνω τους.

- Μόλις στεγνώσει (10 λεπτά περίπου), καθάριζουμε και ξεπλένουμε τα πλαστικά με νωπό, καθαρό πανί το οποίο ξεπλένουμε με νερό τακτικά.

- Μόλις στεγνώσουμε τα πλαστικά με ενα πιστολάκι μαλλιών (ή απλά τα αφήνουμε να στεγνώσουν μόνα τους), με ενα καθαρό πανί εμποτισμένο ελαφρώς με σπρέυ σιλικόνης, περνάμε όλη την κονσόλα ώστε να αποκτήσει λάμψη.

Η κονσόλα Dreamcast όπως την παρέλαβα:

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Και έγινε:

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Yep το ξέρω και τα έχω διαβάσει όλα, και τα περισσότερα απο εδω τα άντλησα, αλλά σκέφτηκα οτι θα ήταν καλό να υπήρχε ενας εύκολος και οικονομικός οδηγός με φωτό. Αν θέλεις σβήσ'το, δεν τίθεται θέμα :)
 
Εννοειται πως δεν υπαρχει θεμα - και ενας ακομη οδηγος με φωτογραφιες ειναι παντα ευπροσδεκτος. ;)
 
Η αλήθεια είναι πως ο άλλος οδηγός του retromaniax έχει super αποτελέσματα, αλλά για να πώ την αλήθεια μόνο που βλέπω την διαδικασία κουράζομαι. Άμα είναι να φάω μισή μέρα σε υλικά και κουβάδες... πάει... βέβαια όποιος retromaniac κάνει την καλή και φτιάξει κάναν κουβά μείγμα ας με φωνάξει να φέρω και τα δικά μου πλαστικά :p

Οπότε νομίζω η εναλλακτική του άσεμνου είναι καλή. Αν και δεν είναι τόσο "ξάσπρισμα" πλαστικών παρά μάλλον θα έλεγα καθαρισμός μπόμπα. :D
 
Συγχαρητήρια άσεμνε!!!!

Τα δικά μου 4 Dreamcast πάντως τα καθάρισα με διαφορετικό τρόπο μια και ήθελα να αποφύγω τη χρήση χημικών.

Λύσιμο και καθάρισμα όλων των πλαστικών σε κουβά με νερό και υγρό πλυσίματος πιάτων. Τρίψιμο με μαλακή οδοντόβουρτσα, στέγνωμα με χαρτί κουζίνας και δέσιμο του μηχανήματος.

Βέβαια αν το μηχάνημα έχει κίτρινα πλαστικά, δεν θα κάνεις τίποτε. Αλλά ακόμα και τα χειριστήρια έγιναν σαν καινούργια.
 
Μπραβο asemnos! σε ευχαρστω που μοιρασες την ιδεα σου,καλο ειναι που υπαρχουν και αλλες προτασεις στο θεμα καθαρισμου ,για να μπορουμε να βλεπουμε ολες τις ιδεες και τις προσπαθειες απο τα παιδια.
 
To σπρέυ σιλικόνης που χρησιμοποίησα είναι αυτό

http://img14.imageshack.us/i/img0087u.jpg/

ενώ η κρέμα CIF είναι αυτή

http://3.bp.blogspot.com/_7zoSOTB7ImU/SrKYA73TlgI/AAAAAAAAEBw/EvwPKJeP_QQ/s800/Cif_250_2.jpg

Eπίσης ξέχασα να αναφέρω οτι και τα χειριστήρια έγιναν σαν καινούρια. Το μόνο που δεν καθάρισα είναι ενα 3rd party controller, θα το φωτογραφήσω όταν σχολάσω να δείτε σε πόσο τραγική κατάσταση είναι (έτσι ήταν τα πάντα όταν τα παρέλαβα).

Ελπίζω να βοήθησα :)
 
Πίσω
Μπλουζα