Ξένα άλμπουμ ποδοσφαίρου

Ευπαλίνος

RetroActive
Joined
12 Αύγ 2009
Μηνύματα
680
Αντιδράσεις
413
Ένα άλμπουμ του αγγλικού ποδοσφαίρου της περιόδου 1969-70. Εξώφυλλο ο Τζωρτζ Μπεστ της Μαντσεστερ Γ. κορυφαίος Ευρωπαίος για το 1968. Σηκώνοντας κάθε χαρτάκι, διαβάζει κανείς απο κάτω το ιστορικό κάθε παίκτη.

Αγγλικο ποδοσφαιρο 1 ευπαλινος.jpg

Αγγλικο ποδοσφαιρο 2 ευπαλινος.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλλο ενα ρετρο αλμπουμ της Bergmann, με τη bundesliga 1973-74.

Γερμανικο ποδοσφαιρο 1 ευπαλινος.jpg

Γερμανικο ποδοσφαιρο 2 ευπαλινος.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτά τα αλμπουμ σε ποια χώρα κυκλοφόρησαν ?
 
Kambia είπε:
Αυτά τα αλμπουμ σε ποια χώρα κυκλοφόρησαν ?
Λογικα ετσι οπως τα βλεπω

το 1ο Αγγλια και το 2ο Γερμανια. :)
 
Στο 2ο διαβάζουμε:

Unsere Fussballstars! = "Τα ποδοσφαιρικά μας αστέρια" (όταν το Fussball γραφόταν με "β" και όχι με "ss" όπως έχει επικρατήσει από τα μέσα του '90 κι έπειτα! :) )

Ein (κάτι που δε μπορώ να δω γιατί γυαλίζει η φωτό) Sammelalbum = "Ένα _ _ _ _ _ _ λεύκωμα"! :)

Ήθελα να δω, αν μπορώ να μεταφράσω και το κειμενάκι της Bayern Μονάχου, αλλά είναι μάλλον μικρά και θολά τα γράμματα...
 
D@redevil είπε:
Ein (κάτι που δε μπορώ να δω γιατί γυαλίζει η φωτό) Sammelalbum = "Ένα _ _ _ _ _ _ λεύκωμα"! :)
Ein Bergmann Sammelalbum : ένα λεύκωμα της Bergmann...

Και είσαι και μικρό κορίτσι, αλλά τα γέρικα ματάκια μου τα κατάφεραν πιό καλά. :p

Αν και νομίζω ότι το Sammelalbum αποδίδεται καλύτερα ως "Συλλεκτικό Άλμπουμ"¨.
 
Maddog είπε:
Ein Bergmann Sammelalbum : ένα λεύκωμα της Bergmann...

Και είσαι και μικρό κορίτσι, αλλά τα γέρικα ματάκια μου τα κατάφεραν πιό καλά. :p

Αν και νομίζω ότι το Sammelalbum αποδίδεται καλύτερα ως "Συλλεκτικό Άλμπουμ"¨.


Περισσότερα εξώφυλλα από παλιά άλμπουμς της Bergmann (https://archive.is/www.stickerfreak.de).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
Λογικα ετσι οπως τα βλεπω
το 1ο Αγγλια και το 2ο Γερμανια. :)
Οντως ετσι ειναι. Βεβαια και στις 2 χωρες κυριαρχησε λιγα χρονια μετα η Panini. Ενδεικτικα ειναι τα 2 παρακατω αλμπουμ της Panini απο Γερμανια και Αγγλια.

Panini Bundesliga 1980 ευπαλινος.jpg

Panini Bundesliga 2 1980 ευπαλινος.jpg

Panini Premiere Leauge 1978 ευπαλινος.jpg

Panini Premiere Leauge 2 1978 ευπαλινος.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Maddog είπε:
Ein Bergmann Sammelalbum : ένα λεύκωμα της Bergmann...Και είσαι και μικρό κορίτσι, αλλά τα γέρικα ματάκια μου τα κατάφεραν πιό καλά. :p

Αν και νομίζω ότι το Sammelalbum αποδίδεται καλύτερα ως "Συλλεκτικό Άλμπουμ"¨.
Ρε, τι δούλεμα μ' έχετε ρίξει για μια λεξούλα! :biglaugh:

Ντάξει, κύριέ μου! Όταν είμαστε πάνω από 14-16 ώρες σ' ένα πισι, ε, όσο να το πεις, δε βλέπουμε! :p

Σωστά νομίζεις, btw... Προτίμησα να κάνω "ελεύθερη" μετάφραση, γιατί την ίδια φράση χρησιμοποιούν και για τα λευκώματα!...

Αυτολεξεί πάντως, είναι ακριβώς όπως το λες.

boots είπε:
Περισσότερα εξώφυλλα από παλιά άλμπουμς της Bergmann (http://www.stickerfreak.de/Bergmann%20Seiten/Auswahl%20Bergmann.html).
Το link είναι θεϊκό! Ευχαριστούμε! :thumbup:

Ευπαλίνος είπε:
Οντως ετσι ειναι. Βεβαια και στις 2 χωρες κυριαρχησε λιγα χρονια μετα η Panini. Ενδεικτικα ειναι τα 2 παρακατω αλμπουμ της Panini απο Γερμανια και Αγγλια.
Ευπαλίνε, όχι μόνο έχεις ΦΟ-ΒΕ-ΡΟ υλικό, αλλά έχεις και εξαιρετική διάθεση να το μοιραστείς! Ευχαριστούμε πολύ! :flower:

P.S. Και μιας και πλέον βάλαμε στο παιχνίδι και άλμπουμς της Panini, έκανα ένα μικρο-λίφτινγκ στον τίτλο! ;)
 
Η παρουσίαση του όποιου υλικού έχει ο καθένας D@redevil αποκτά ενδιαφέρον όταν υπάρχουν εξαιρετικοί σχολιαστές όπως εσύ και η υπόλοιπη παρέα.
 
Κανονίστε να βρεθούμε πάλι όλοι μαζί και να δείτε τι έχουμε να φέρουμε ο Ευπαλίνος κι εγώ...
 
Πίσω
Μπλουζα