Ξένες επιτυχίες που ακούγαμε στα πάρτυ. Θυμάστε;

Shakti

RetroActive
Joined
20 Οκτ 2010
Μηνύματα
240
Αντιδράσεις
26
Τα παπάκια:


Και πολλά πολλά άλλα, βάζω τα πιο στάνταρ που μου έρχονται στο μυαλό και τα ακούγαμε διαρκώς...

Τα τυροπιτάκια και λουκανικοπιτάκια, τα τοστάκια, οι πορτοκαλάδες, πέφταμε και με τα μούτρα, προσπαθούσαμε όμως να φάμε και με στύλ. To πως ντρεπόμασταν να χορέψουμε και την ώρα που περιμέναμε να χορέψουμε "τα μπλουζ". :gdance: :heartcloud: :wub:

Οι γονείς να παρακολουθούν διακριτικά, και αργότερα λίγο πιο μεγάλοι, να τους διώχνουμε στο άλλο δωμάτιο. Να κανονίζουμε με ποιους θα πάμε και τι ώρα, τι θα φορέσουμε.

Τι θυμάστε;
smile.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ΛΑΤΡΕΥΩ αυτο το κομματι και ειμαι πολυ ικανοποιημενη που το χορεψαμε στα παρτυ τα αλλα παιδια κι εγω σε σημειο εξαντλησης!

Don' t you want me baby?

Αθανατοι Human League!

[video=youtube;9EHpozHn-QA]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα λόγια είναι περιττά.....

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

αλλά και

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειδικά το Life is Life το πλέον ρετρό κομμάτι των 80's, απορώ πως το ξέχασα.

Τι ωραία που θα ήταν να κανονίζαμε ένα 80's πάρτυ.
smiley_emoticons_party2.gif
 
Πριν απο τρια χρονια περιπου ειχα πετυχει ενα παρτυ ραδιοφωνικο, Shakti.

Εκπομπη εξ' ολοκληρου αφιερωμενη στη δεκαετια της εφηβειας μας, στη δεκαετια του '80, με τρεις ωρες διαρκεια. Και τα κομματια οχι απο αυτα που δεν τα ξερει ουτε αυτος που τα' γραψε. Ολα επιτυχιες, ολα ενα κι ενα!

Ειχα περασει ενα απο τα πιο ομορφα βραδυα της ζωης μου και το καταευχαριστηθηκα, που λενε. Πηρα μαλιστα τηλεφωνο τον παραγωγο, τον ευχαριστησα και του ζητησα κι ενα τραγουδι. Ποιο αλλο θα ηταν απο το Don' t you want me; Λιγα λεπτα αργοτερα το ακουσα και χαρηκα γενικα τοσο πολυ, που εκεινη η εκπομπη εμεινε στη μνημη μου μεχρι σημερα και ισως να μεινει για παντα...

Τι εχετε να πειτε γι' αυτο που ακολουθει;

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

 


[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
όποτε ακούω το "big in japan" και ιδιαίτερα την εισαγωγή θυμάμαι το διαφημιστικό μιας συλλογής του ΄84 ονόματι "χρυσός διπλός" που διαφημιζόταν στα κρατικά λίγο πριν τις γιορτές του δεκεμβρίου τότε. τραγουδάρα-διαφημισάρα!

(βέβαια ο δίσκος περιείχε μέσα και το stay the night από chicago. ξέρετε... το βίντεο με την γυναικάρα...! :bow: )
 
Θυμάμαι το sunny & daddy cool των boney m καθώς και το born to be alive του μοναδικού Patrick fernandez
 
Ax bambinella μου πολύ θα χαιρόμουν αν πετύχαινα και εγώ κάτι τέτοιο! Συχνά πυκνά γίνονται κάτι 80's πάρτυ. Αν θυμάμαι καλά ένα πρέπει να ήταν μέσα Σεπτέμβρη στο Γκάζι. Τι ωραία που θα ήταν να κάναμε ένα. :beerz:

Το Big in Japan είναι επίσης απο τα πιο ωραία και στάνταρ 80's τραγούδια που βάζαμε και στα πάρτυ, το Easy Lover δεν το έχω τόσο στην μνήμη μου να πω την αλήθεια, την φωνή του Brian Ferry και του Phil Collins όμως σαν φωνές εκέινης της εποχής ακόμα περισσότερο.

ntsmrtz για το Stay the Night συμφωνώ και επαυξάνω, μερίμνησα ανάλογα, είναι μέσα στα spoiler. :thumbup:

Amigovios ο πατέρας μου έχει μια πολύ ωραία ρετρό συλλογή απο δίσκους με πολλούς των Boney M, μια μέρα θα τους ξεθάψω και θα βγάλω φώτος.

Ένας πολύ γοητευτικός άντρας (κατά την ταπεινή μου άποψη) και μια πολύ ωραία φωνή.

Don't stop, don't stop the dance...

[video=youtube;OpRmxd-k7vU]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η αλήθεια είναι ότι γίνονται αρκετά πάρτυ τέτοιου τύπου, ναι στο γκάζι είχε ένα μέσα στον σεπτέμβρη

Shakti είπε:
ntsmrtz για το Stay the Night συμφωνώ και επαυξάνω, μερίμνησα ανάλογα, είναι μέσα στα spoiler. :thumbup:
Σ Ω Σ Τ Η ...!! (ο τόνος πάει στο Η :) )
 
ntsmrtz είπε:
η αλήθεια είναι ότι γίνονται αρκετά πάρτυ τέτοιου τύπου, ναι στο γκάζι είχε ένα μέσα στον σεπτέμβρη


Σ Ω Σ Τ Η ...!! (ο τόνος πάει στο Η :) )
Χαχαχα, σωστά!
images.jpg
Όντως γυναικάρα και κομματάρα. Μερίμνησα και στου Ferry, αυτός πιο γενναιόδωρος έχει δύο, αλλά των Chicago νομίζω πως είναι απο τις καλύτερες που πέρασαν.

Τώρα θα βάλω άλλη μία πολύ ωραία μπάντα που αγαπούσαμε στα 80's και παίζαμε τα κομμάτια τους στα πάρτυ, με μια πολύ ωραία φωνή και μια μεγάλη κυρία της ροκ και όχι μόνο, την Debbie Harry. Πολύ όμορφη και στυλάτη, πάντα μου άρεσε ο τύπος της.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
shakti έχεις απασφαλίσει και "βάλλεις κατά ριπάς" που λένε... εύγε!

το call me ήταν-είναι από τα αγαπημένα μου και η debbie μεγάλος έρωτας :worship:

τραγουδάρα-φωνάρα και φωνάρα..!
 
ntsmrtz είπε:
shakti έχεις απασφαλίσει και "βάλλεις κατά ριπάς" που λένε... εύγε!το call me ήταν-είναι από τα αγαπημένα μου και η debbie μεγάλος έρωτας :worship:

τραγουδάρα-φωνάρα και φωνάρα..!
Μα με εμπνέετε κάργα! ΧΑχαχα, χτυπήθηκα με το Call me! :D Μία απο τις αγαπημένες μου γυναίκες, αν ήμουν άντρας ή μου άρεσαν ερωτικά οι γυναίκες, θα ήμουν τρελή μαζί της. Και τώρα που μεγάλωσε πάλι γυναικάρα και φωνάρα την βρίσκω.

Άλλα δύο στάνταρ κομμάτια που γινόταν χαλασμός στο άκουσμα τους. Η Cindi Lauper δεν μου άρεσε σαν στυλ και φωνή γιατί μου θύμισε...νιαούρισμα ή ποντικάκι, αλλά το Girls just wanna have fun ήταν φανταστικό.

Η Sade απο την άλλη πολύ πιο απαλή και αισθησιακή φωνή και παρουσία. Κατάλληλο για...αγκαλίτσες. :gdance:

[video=youtube;PIb6AZdTr-A]

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη SME, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια θα ηταν να καναμε ενα παρτυ ολοι εμεις οι ρετρομανιακοι!

Shakti και ntsmrtz για την Debbie συμφωνω και επαυξανω και συγχρονως απορω με τον εαυτο μου που δεν την ανεφερα σ' αυτο το thread!

Δεν πειραζει ομως. Την γνωμη μου για αυτην την εχω καταθεσει εδω:

Post No 33

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?p=249082#post249082
 
bambinella δεν πειράζει καλή μου, εδώ είμαστε εμείς, θα υπενθυμίζουμε ο ένας στον άλλο στις σταθερές αξίες. #)

Μου έχει κολλήσει η ιδέα για το πάρτυ και αρχίζω και ψήνομαι. Πως, που, πότε;

Χμ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Ωραια θα ηταν να καναμε ενα παρτυ ολοι εμεις οι ρετρομανιακοι!Shakti και ntsmrtz για την Debbie συμφωνω και επαυξανω και συγχρονως απορω με τον εαυτο μου που δεν την ανεφερα σ' αυτο το thread!

Δεν πειραζει ομως. Την γνωμη μου για αυτην την εχω καταθεσει εδω:

Post No 33

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?p=249082#post249082
για το πάρτυ καλή διάθεση να υπάρχει και όλα γίνονται.

το thread που παραθέτεις για κάποιο λόγο δεν είχε πέσει στην αντίληψή μου 8) (και ομολογώ πως χρειάζεται ενδελεχή μελέτη :D , όχι μόνο retro gaming και handhelds)
 
ntsmrtz είπε:
για το πάρτυ καλή διάθεση να υπάρχει και όλα γίνονται.το thread που παραθέτεις για κάποιο λόγο δεν είχε πέσει στην αντίληψή μου 8) (και ομολογώ πως χρειάζεται ενδελεχή μελέτη :D , όχι μόνο retro gaming και handhelds)
Λογικό, το retromaniax είναι ολόκλητη database!

Γι αυτό πρέπει να έχετε και γυναικείες παρουσίες εδώ, να ξεσηκώνουν τα πνεύματα λίγο πιο ανάλαφρα.
pleasantry.gif
 
Ωραίο θέμα Shakti. Θα μπορούσα να γράψω ένα σκασμό αλλά ας αρκεστώ στα παρακάτω:

Luba - Let it go


Bee Gees - Tragedy

http://www.youtube.com/watch?v=SPcsMMEMbfw
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και συνεχίζουμε το πρόγραμμά μας με:

- Electricity - Orchestral Manoeuvres in the Dark

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

- Electric dreams - Human League

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη UMG, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

- Down Under - Men at Work

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη SME, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

- Africa - Toto

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη SME, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

- La bamba - Los Lobos




 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shakti είπε:
Άλλα δύο στάνταρ κομμάτια που γινόταν χαλασμός στο άκουσμα τους. Η Cindi Lauper δεν μου άρεσε σαν στυλ και φωνή γιατί μου θύμισε...νιαούρισμα ή ποντικάκι, αλλά το Girls just wanna have fun ήταν φανταστικό.
Shakti εδω μου τα χαλας!!!!! Η Cyndi Lauper ειναι τρομερη κ εχει μια απο τις καλυτερες φωνες!!!!!!!!!! ;)

Μου αρεσουν πολυ ολα τα τραγουδια που βαλατε ολοι (μιας και τετοια ακουω κατα το ημιση!!!)

Επισης στα παρτυ ακουγοταν πολυ το in the heat of the night της αγαπημενης μου sandra !!!!!!!! Aρε τι μουσικη εβγαινε τοτε.........αυτα ειναι!!!!!!

[video=youtube;VZbk86x-GxM]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα