Ξένοιαστος παλαβιάρης (1971)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.316
Αντιδράσεις
6.271
Ξένοιαστος παλαβιάρης (1971)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9E%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82_%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B2%CE%B9%CE%AC%CF%81%CE%B7%CF%82

κωμωδία με τους Θανάση Βέγγο, Διονύση Παπαγιαννόπουλο, Νόρα Βαλσάμη, Δημήτρη Νικολαίδη...

Ο Θανάσης ένας απλός μεροκαματιάρης ονειρεύεται να μεταναστεύσει στην Αμερική, να αποκτήσει λεφτά και να γίνει επιτυχημενος...όμως δεν καταφέρνει να πραγματοποιήσει το όνειρό του. Ο φίλος του ο Νικηφόρος τον συμβουλευει να ζητήσει τη βοήθεια κάποιου Θανάση και ο Θανάσης αρχίζει να κάνει χίλιες δύο δουλειές. Ώσπου μια μέρα γνωρίζει την Ελπίδα, μια απελπισμένη κοπέλα που ήθελε να αυτοκτονήσει, τη σώζει και η ζωή του αποκτά νόημα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο τις αγαπημενες του Βεγγου,αφου οταν ημουν μικρος ειχα λιωσει την κασετα που ειχαμε αντιγραψει απο την Ετ2... Αυτο που μου αρεσει,περα απο τις αστειες καταστασεις που μπλεκει ο Θανασης, ειναι οτι στο σεναριο υπαρχει ενα βαθυτερο νοημα... Ο συμβολισμος των Ονοματων: Ο Θανασης που ψαχνει τον "Θαναση" παντου(δηλαδη τον εαυτο του,μια συμβουλη που του εδωσε ο "μεγαλυτερος" Νικηφορος) και βρισκει την "Ελπιδα"-Ονομα και πραγμα,οπως ελεγε... Θα μπορουσαν να βρουν εναν πιο εξυπνο τιτλο,αλλα νομιζω οτι αυτο συμβαινει σε πολλες παλιες Ελληνικες ταινιες...
 
Γλυκόπικρη και με λυπητερό φινάλε. Αν και μεγάλος ο Βέγγος προτιμώ τις ταινίες των 60ς που ήταν ξεκάθαρα σουρεαλιστικές.
 
Μια από τις ωραιότερες ταινίες του Βέγγου. Γεμάτη από γλυκιά μελαγχολία. Πανέμορφη και πολύ ταιριαστή παρτενέρ του Βέγγου η Νόρα Βαλσάμη. Σκηνή ανθολογίας αυτή όπου ο Βέγγος θαλασσοδέρνεται επί μέρες πάνω σε μια σχεδία και ρωτάει κάποιον βαρκάρη: "Και εσείς για Αμέρικα?", για να λάβει την απάντηση: "Όχι, για Κούλουρη"!
 
Λατρεμένη ταινία, που έχω αιώνες να την δω στην TV! Ο Βέγγος είναι από τους αγαπημένους μου ηθοποιούς και φυσικά η Βαλσάμη είναι όπως πάντα σας άγγελος.

Βρηκα αυτό το ενδιαφέρον άρθρο στην wiki

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%88%CE%BD%CE%B1%CF%82_%CE%BE%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82_%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B2%CE%B9%CE%AC%CF%81%CE%B7%CF%82
 
Aπό τις λίγες έγχρωμες του Βέγγου που μου αρέσουν...
 

Η Νόρα Βαλσάμη σε σκηνή της ταινίας


 


93.jpg
93.jpg
 
Την ειχα δει μια φορα μικρος. Δεν τη θυμαμαι ολη, αλλα απο αυτα που ειπατε μου ηρθαν εικονες στο μυαλο, που μου ειχαν μεινει για χρονια. Μου ειχε κανει εντυπωση η σκηνη οπου ο γιατρος ενημερωνει το Θαναση οτι η Ελπιδα εχει προβλημα υγειας, αφου καταρρακωνεται τον ρωταει "κι εσυ τι κανεις;" και κατοπιν ο γιατρος του λεει οτι για μια εγχειριση να σωθει θα χρειαστουν "πολλα λεφτα". Τοτε καταλαβα οτι γιατρός δε σημαινει "απλα σωζω τον κοσμο όπου σταθω κι οπου βρεθω", και οτι η ανθρωπινη ζωη κοστολογειται :(

Ομολογω οτι δεν μου αρεσε ο Βεγγος απο το σημειο που αρχισε να το γυριζει σε πιο μαυρες κωμωδιες.

Δεν ξερω αν ειναι αληθεια αυτο που λεει η wiki, οτι στο πρωτοτυπο σεναριο ο Θανασης αυτοκτονουσε. Κατι τετοιο θα ηταν απαραδεκτο για μενα :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Δεν ξερω αν ειναι αληθεια αυτο που λεει η wiki, οτι στο πρωτοτυπο σεναριο ο Θανασης αυτοκτονουσε. Κατι τετοιο θα ηταν απαραδεκτο για μενα :xm:
Είναι γιατί το έχει αναφέρει και ο Γιώργος Λαζαρίδης σε συνέντευξή του. Επίσης το έχω διαβάσει στο βιβλίο " Ένας άνθρωπος παντός καιρού"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλυτερα που γυριστηκε το αλλο φιναλε λοιπον :Ρ
 
tzias57 είπε:
Είναι γιατί το έχει αναφέρει και ο Γιώργος Λαζαρίδης σε συνέντευξή του. Επίσης το έχω διαβάσει στο βιβλίο " Ένας άνθρωπος παντός καιρού"
ναι ακριβως ειναι γεγονος.οι ταινιες μεχρι και αυτην την χρονια οριακα δυσκολα ξεφευγαν απο τον κανονα του happy-end η εστω πολυ δυσκολα θα αφηναν ενα τετοιο τελος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Καλυτερα που γυριστηκε το αλλο φιναλε λοιπον :Ρ
το καλυτερο ειναι σχετικο αν σκεφτουμε οτι ο κινηματογραφος ειναι μια απεικονηση της πραγματικοτητας

και καλο ειναι να μην την αγνοουμε
 
Πίσω
Μπλουζα