Ξαναβρήκα το Sega Game Gear μου!!!

mixalisopc

RetroN00b
Joined
16 Ιουν 2016
Μηνύματα
14
Αντιδράσεις
15
Σε πρόσφατη ανασκαφή,βρήκα το game gear μου και τα παιχνίδια του!!Παίζει ακόμα αλλά δυστηχώς έχει κάποια προβληματάκια με οθόνη και ήχο!Ελπίζω να τα αντιμετωπίσω με την υποστήριξη ειδικών...Παραθέτω σχετικές φωτογραφίες από την κονσόλα και τα παιχνίδια!









 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ωραιος ο θησαυρός σου!

Η παιχνιδομηχανή πού ειναι;
 
Και οι φωτογραφίες των παιχνιδιών σε μεγαλύτερη ανάλυση...





1.jpg

2.jpg
 
Ακούς ήχο ή ακούγεται πολύ χαμηλά. Συνήθως πρέπει να αλλάξεις τους πυκνωτές στο board του ήχου. Δες εδώ πως γίνεται


Η οθόνη τι ακριβώς σου κάνει;
 
Κάτι έκανα λάθος με τις φωτογραφίες της παιχνιδομηχανής (νέος γαρ) και δεν εμφανίσθηκαν. Εκ νέου λοιπόν!











BETTY BOOP είπε:
ωραιος ο θησαυρός σου!
Η παιχνιδομηχανή πού ειναι;
Ευχαριστώ πολύ Betty Boop, ελπίζω να το διόρθωσα...

3.jpg

4.jpg

7.jpg

5.jpg

6.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mixalisopc είπε:
Ευχαριστώ πολύ Betty Boop, ελπίζω να το διόρθωσα...
ναι, ειναι ενταξει...

...η παιχνιδομηχανή ήταν συγχρόνως και τηλεόραση; Γιατί αμυδρά θυμάμαι ένα συμμαθητή μου στην ΣΤ' Ταξη που ειχε game gear και επιανε τηλεοπτικά καναλια...
 
Μπέτυ για να πιάσει κανάλια όπως λες, ναι το έκανε, αλλά θέλει αντάπτορα tv tuner ο οποίος πουλιόταν ξεχωριστά.

Μιχάλη βλέπω πως χρειάζεται αντικατάσταση το πλαστικό διάφανο επάνω από την οθόνη γιατί έχει πολλές γρατζουνιές. Αυτό θα το βρεις στο ebay. Κατά τα άλλα η εικόνα είναι καλή;
 
Γενικα απο οτι βλεπω η εικονα δεν ειναι καθολου ασχημη...ο ηχος πως ειναι?ακουγεται καθολου ή μονο με ακουστικα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
...η παιχνιδομηχανή ήταν συγχρόνως και τηλεόραση; ...
Μόνο αν έβαζες τον ειδικό αντάπτορα της Sega!Τότε μπορούσες να δεις κανάλια τηλεόρασης!Σου βάζω φώτο από ίντερνετ..εγώ δεν είχα!

Πηγή:Ιντερνετ

telonio είπε:
Μιχάλη βλέπω πως χρειάζεται αντικατάσταση το πλαστικό διάφανο επάνω από την οθόνη γιατί έχει πολλές γρατζουνιές. Αυτό θα το βρεις στο ebay. Κατά τα άλλα η εικόνα είναι καλή;
Ευχαριστώ πολύ,πάρα πολύ ενδιαφέρον το λινκ που έστειλες!Ο ήχος όντως δεν ακούγεται καθόλου..παρά μόνο αν συνδεθούν ακουστικά!Όσο αφορά την οθόνη,ναι χρειάζεται αντικατάσταση το πλαστικό διάφανο λόγω γρατζουνιών!Επίσης η οθόνη δεν είναι λαμπερή πλέον,και βγάζει κάποιες γραμμές κάθετες περίπου στη μέση..θα δω μήπως την αλλάξω,αλλά δεν είμαι ειδικός σε αυτά!

angel_grig είπε:
Γενικα απο οτι βλεπω η εικονα δεν ειναι καθολου ασχημη...ο ηχος πως ειναι?ακουγεται καθολου ή μονο με ακουστικα?
Καλησπέρα angel_grig και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση σου!Ο ήχος δεν ακούγεται καθόλου,αλλά όπως πολύ σωστά είπες, μόνο αν συνδεθούν ακουστικά! Όσο αφορά την οθόνη, δεν είναι πλέον λαμπερή και βγάζει κάποιες γραμμές κάθετες περίπου στη μέση. Επίσης το πλαστικό διάφανο έχει πολλές γρατζουνιές.Χρειάζεται νομίζω μία νέα Lcd... :) Θα σου γράψω σχετικά..

image_140787.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το να βάλεις lcd οθόνη στο gamegear απαιτεί γνώσεις ηλεκτρονικού, δεν είναι απλά βγάζεις την μια και βάζεις την άλλη. Περισσότερα σχετικά δες εδώ

 
telonio είπε:
Το να βάλεις lcd οθόνη στο gamegear απαιτεί γνώσεις ηλεκτρονικού, δεν είναι απλά βγάζεις την μια και βάζεις την άλλη.
Ναι,το ξέρω,δεν τις έχω και γι'αυτό θα ζητήσω συνδρομή ειδικών!Ευχαριστώ για το λινκ,όντως πολύ χρήσιμο!
 
Oπως ειπε και ο Μαριος (telonio) πιο πανω η lcd θελει ειδικη διαδικασια για να αλλαχθει..εαν βαλεις την οθονη που δειχνει στο βιντεο και την φτιαχνει ο Γερμανος Μcwill,ειναι ακριβη και στοιχιζει γυρω στα 100 ευρω...
 
angel_grig είπε:
Oπως ειπε και ο Μαριος (telonio) πιο πανω η lcd θελει ειδικη διαδικασια για να αλλαχθει..εαν βαλεις την οθονη που δειχνει στο βιντεο και την φτιαχνει ο Γερμανος Μcwill,ειναι ακριβη και στοιχιζει γυρω στα 100 ευρω...
Ευχαριστώ για την πληροφόρηση,θα σου στείλω p.m
 
ωραίο το gg σου. για κάποιο περίεργο λόγο το αγαπημένο μου παιχνίδι από όσα έχεις είναι το asterix and the secret mission
 
psychic world!!!! μου το είχαν φέρει οι Γονείς μου απο ένα ταξίδι που είχαν πάει στην Αγγλία .

Περιττό να αναφέρω ότι ήρθαν και περίμενα το παιχνίδι αντι για τους γονείς μου! :p

Πολύ καλό platformer και σχετικά άσημο

Tzehos, βάλε και το asterix και το psychic world στην λίστα με τα παιχνίδια που θα αναλωθείς την Πέμπτη στο κανάλι σου! ;)
 
Το asterix θα παίξει σίγουρα. Β Φοβάμαι όμως ότι δεν μας φτάνουν ούτε 5 ωρες έτσι :) ραντεβού αύριο στις 10μμ youtube.com/user/tzehos
 
Πίσω
Μπλουζα