Ξανθιές, μελαχρινές, κοκκινομάλλες, καστανές

Οι απαντήσεις

1. α) Ξανθια


β)Μελαχρινη



γ) Μελαχρινη



δ)Μελαχρινη



ε) Ξανθια



στ) Ξανθια



ζ) Ξανθια



2. Η Μπεατα Ασημακοπουλου ειναι καταξανθη στην ταινια Αντιο ζωη.



3. Η Νορα Βαλσαμη εχει το πιο σκουρο χρωμα μαλλιων, στην ταινια Πολυ αργα για δακρυα.



4. Συμφωνα με τα λεγομενα της Μαρθας Καραγιαννη, η Μαρθα οταν ειχε πρωτοξεκινησει να παιζει στο σινεμα, ειχε προτυπο ομορφιας τη Μαιριλιν Μονροε. Καποια στιγμη θελησε να γινει ξανθια πλατινε οπως η διασημη ηθοποιος, αλλα το αποτελεσμα ηταν τοσο ασχημο και αχρωμο, που η Μαρθα γρηγορα επεστρεψε στο παλιο της χρωμα προτου προλαβει να γυρισει ταινια.



Ετσι δεν την ειδαμε ποτε βαμμενη ξανθια!



5. Βλεπουμε τη Νικη Λιναρδου κοκκινομαλλα στην ταινια Καλως ηρθε το δολλαριο.



6. Η Μαιρη Χρονοπουλου ειναι πιο ξανθια απο ποτε στην ταινια Το παρελθον μιας γυναικας.


 





 


7. Εκτος απο τις πρωταγωνιστριες που αναφερατε, συμπληρωνω κι εγω καποιες που διατηρησαν το αρχικο τους χρωμα σε ολες τις ταινιες τους: Ελενη Ερημου, Ζωζω Σαπουντζακη, Μαιρη Κυβελου, Μεμα Σταθοπουλου, Ελλη Φωτιου, Σονια Ζωιδου, Χριστινα Συλβα, Νικη Τριανταφυλλιδη, Γκιζελα Νταλι.



8. Αντρες ηθοποιοι που αλλαξαν χρωμα στα μαλλια τους υπαρχουν αρκετοι και ολοι για καποιον λογο το ανοιξαν. Ειτε για τις αναγκες του ρολου τους, ειτε για λογο που ποτε δεν εγινε ευρυτερα γνωστος. Παντως ειναι κατι που μου εκανε εντυπωση, και γι' αυτο το εβαλα στο κουιζ.



Κωστας Καρρας: Παριζιανα, Υπολοχαγος Νατασα, Αιχμαλωτοι του μισους.



Νικος Γαλανος: Η Αλικη δικτατωρ.



Λευτερης Βουρνας: Αμοκ.



Σταυρος Παραβας: Ο μαγκας με το τρικυκλο.



Δημητρης Παπαμιχαηλ: Η νεραιδα και το παλληκαρι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αριαδνη είπε:
όσο για την Γκέλυ, σε μια ταινία με τον Σταυρίδη, δεν θυμάμαι πια όμως, αλλά ειναι αρκετά πιο ξανθιά απο οτι συνήθως, ειναι της μεταγενέστερης εποχης, δεν ειναι της πρώιμης κινηματογραφικής της πορεία!!

Όντως, Αριάδνη, η Γκέλλυ Μαυροπούλου είναι αισθητά πιο ξανθιά στην ταινία του 1967 "Ο ανακατωσούρας, μια κωμωδία του Γρηγόρη Γρηγορίου, με τον Ντίνο Ηλιόπουλο και τον Νίκο Σταυρίδη. Θα βάλω σχετική φωτό στο θέμα "Ταινίες με την Γκέλλυ Μαυροπούλου".
 
To μαλλί του Παπαμιχαήλ ήταν παράξενο και στους ''Έραστές του ονείρου'' ή ανέκαθεν ήταν η ιδέα μου? :p
 
Danailicious είπε:
To μαλλί του Παπαμιχαήλ ήταν παράξενο και στους ''Έραστές του ονείρου'' ή ανέκαθεν ήταν η ιδέα μου? :p
Kαθολου δεν ηταν η ιδεα σου, Danailicious, και ειναι απολυτα σωστη η επισημανση σου. Ηταν βαμμενο ανοιχτο καστανο, οπως και στη Νεραιδα και το παλληκαρι.

Ο λογος; Αγνωστος!
 
Όντως! Στους ''Εραστές'' είναι και πιο φανερό, μου φαίνεται. Ίσως επειδή είναι πιο μακριά ή κάτι τέτοιο και πάντα μου προκαλούσε εντύπωση.
 
Ναι, ηταν η κλασικη μαλλουρα που ηταν μοδα στους αντρες κατα το πρωτο ημισυ της δεκαετιας του '70. Και κανει εντονη εντυπωση το μαλλι του Παπαμιχαηλ στους Εραστες, και λογω του μακρους. Το ιδιο μεγαλη ομως κανει και στη Νεραιδα και ιδιως στη σκηνη οπου ο ηθοποιος πρωτοαντικρυζει την Αλικη, την ωρα που εκεινη χορευει στους αρραβωνες της με τον Καλογηρου. Προσεξε τη σκηνη και θα καταλαβεις τι λεω....Απο το 3.57 κι επειτα.

[video=youtube;M3bqX-MHvGk]http://www.youtube.com/watch?v=M3bqX-MHvGk
 
Ξανθιές, μελαχρινές, κοκκινομάλλες, καστανές Νο 2

1. Τι χρωμα μαλλιων εχει η Αννα Φονσου στις ακολουθες ταινιες;


α) Ο Φανουρης και το σοι του



β) Διψα για ζωη



γ) Ολοι οι αντρες ειναι ιδιοι



δ) Αυτο το κατι αλλο



ε) Δεκα μερες στο Παρισι



2. Η Θεανω Ιωαννιδου εμφανιζεται σε ολες τις ταινιες της με μαυρο μαλλι. Υπαρχει ομως μια ταινια οπου η ηθοποιος ειναι καταξανθη.



Για ποια ταινια προκειται;



3. Η Δεσποινα Στυλιανοπουλου ειναι ξανθια σε καθε της ταινια;



4. Ζωη Λασκαρη, Μαρω Κοντου. Υπαρχει μια ταινια για την καθεμια πρωταγωνιστρια οπου τα μαλλια της αλλαζουν χρωμα χωρις αυτο να ειναι κατι που το απαιτει ο ρολος της. Μπορειτε να βρειτε αυτες τις δυο ταινιες;



5. Σε ποια ταινια βλεπουμε τη Μπετυ Αρβανιτη ξανθια για πρωτη φορα;



6. Αναφερετε δυο κοκκινομαλλες σε ελληνικες ταινιες.



7. Τι χρωμα μαλλιων εχει η Λιλιαν Μηνιατη στις ακολουθες ταινιες;



α) Αν εχεις τυχη



β) Ο κοσμος τρελαθηκε



γ) Γευση απο ερωτα



δ) Υιε μου, υιε μου



ε) Ανθρωπος για ολες τις δουλειες



 
1. α) Ξανθούλα

γ) Καστανή

δ) Καστανή

5. Στο "Κάτι κουρασμένα παλλικάρια"

6. Τη Νϊκη Λινάρδου στο "Καλώς ήρθε το δολλάριο" και τη Ναταλία Λιονάκη :p

7. δ) Μαυρομάλλα
 
Η 1 σωστη ολοκληρη!

Η 7 σωστη!

Η 5 οχι, γιατι ειναι αλλη η ταινια.

Η 6 σωστη για τη Νικη Λιναρδου! Για τη Λιονακη κανεις πλακα, ετσι; :D :D:D
 
στην 1β. καστανη

1ε. ξανθια;

3.στην ταινια "ενας μεγαλος ερωτας" ειναι καστανη
 
Εισαι απολυτα σωστη, katerinak!

Στην 3, εκτος απο την ταινια που σωστα ανεφερες, η Δεσποινα ειναι μελαχρινη και στο Αν εχεις τυχη, οπως και σε ολες τις πρωτες της ταινιες.

Αρα η σωστη απαντηση ειναι Οχι.
 
Οι απαντήσεις

1. α) Ξανθια


β) Καστανη



γ) Καστανη



δ) Καστανη



ε) Ξανθια



2. Ο Μιμικος και η Μαιρη.



3. Οχι, στις πρωτες της ταινιες ειναι μελαχρινη.



4. Η Ζωη Λασκαρη στον Εγωισμο δεν εχει ιδιο χρωμα μαλλιων. Αλλου ειναι πιο σκουρο κι αλλου πιο ανοιχτο, ακομα και απο πλανο σε πλανο. Το ιδιο συμβαινει με τη Μαρω Κοντου στα Κιτρινα γαντια. Στην τελευταια σκηνη οπου ο Σταυριδης βαζει την καινουργια τουαλετα πανω στο σωμα της Μαρως, εκεινη εχει αρκετα πιο σκουρο μαλλι απο ο,τι σε ολο το υπολοιπο εργο.



5. Η εβδομη ημερα της δημιουργιας.



6. Νορα Κατσελη στον Φαντασμενο, Καιτη Παπανικα στο Ενας τρελος - τρελος αεροπειρατης.



7. α) Μελαχρινη



β) Ξανθια



γ) Ξανθια



δ)Μελαχρινη



ε) Ξανθια
 
Πίσω
Μπλουζα