Ξεκινάω !!!!

cakelover

RetroN00b
Joined
31 Δεκ 2012
Μηνύματα
27
Αντιδράσεις
0
Σήκωσα τριψήφιο ποσό από την τράπεζα, και δεν σας κάνω καθόλου πλάκα.

Και δεν είμαι και κανένας με λεφτά, να εξηγούμαστε, κάτι οικονομίες που είχα στην άκρη.

Είμαι έτοιμος να κάνω μαζική παραγγελία από eBay, για να κάνω μια γερή αρχή.

Με το SNES έχω μια μεγάλη ιστορία... μίσους και πάθους... να μην τα αναλύουμε !

Που λέτε να "επενδύσω" ? Σε σπάνιους και ακριβούς τίτλους ή να κάνω μια δυναμική αρχή με φτηνούς και συνηθισμένους ?

Ευχαριστώ πολύ.
 
Ίσως θα μπορούσες να ξεκινήσεις με παιχνίδια που είχες παλιά και τώρα δεν έχεις καθώς και σε τίτλους-απωθημένα παιδικής ηλικίας. Απο εκεί και πέρα καλό θα ήταν να ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου αν θα κάνεις μια συλλογή απλά απο κασέτες ή θα είναι με κουτιά οδηγίες κτλ. Αυτό είναι καλό γιατί θα "τιθασεύσει" την επιθυμία σου να αγοράσεις οτι κινείται εκεί έξω. Σχεδόν όλα βρίσκονται αν έχεις υπομονή. Τέλος, όπως έχουν αναφέρει κάποια παιδιά σε άλλα τόπικ, πρόσεχε τα παιχνίδια-μαιμούδες που κυκλοφορούν και δυστυχώς για Snes είναι πάρα πολλά.
 
Να αγορασεις παιχνιδια που θελεις και λαχταράς για αρχη οπως λεει και ο @johnny salonica.Καλο ειναι να εχεις υπομονη και να κοιτας τις δημοπρασιες.Εκει μπορει να κερδισεις παιχνιδια πιο φθηνα σε σχεση με παιχνιδια που εχουν δυνατοτητα άμεσης αγοράς και συνήθως είναι πιο ακριβά.
 
Ξεκινα με τα γνωστα-καλα παιχνιδια. Καλυτερα να παρεις mario, donkey kong, street fighter, NBA JAM κτλ παρα ενα ακριβο σπανιο παιχνιδι που δεν παιζεται.
 
Έχε υπομονή και μην πας με την λογική του παίρνω τα πάντα στο ebay.Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να κάνεις πλούσιους κάποιους εμπόρους.

Αργά,σταθερά και χαλαρά αν θες την συμβουλή κάποιου που πήρε το πρώτο του Dreamcast πριν 3 χρόνια (μεγάλη ζημιά οι retromaniax αλλά και συνήθεια που έγινε λατρεία ταυτόχρονα).
 
Εγώ δεν ξέρω να σου πω πού να επενδύσεις... αλλά, αν είσαι καινούριος στο e bay, σου δίνω μιά φιλική συμβουλή #) : αν δεν έχεις αγοράσει ξανά, φρόντισε οι πρώτες σου αγορές να γίνουν από πωλητές με καλά feedback (ή όπως λέγονται ) που στέλνουν και στην Ελλάδα... ( γιατί μπορεί να κάνεις την καλύτερη προσφορά, να στείλεις κανονικά τα χρήματα μέσω κάρτας ή ανταλλακτηρίου και να μη λάβεις ποτέ το εμπόρευμα γιατί ο πωλητής δεν καταδέχεται τη χώρα μας...:burn: ).

 


Α... μέχρι να παραλάβεις και να στείλεις την επιβεβαίωση κρατάς όλα τα μεταξύ σας μέιλ αλλά και όποιο αποδεικτικό για τη μεταφορά των χρημάτων έχεις.
 
Aν πας για σπάνιους και ακριβούς τίτλους, θα φύγει το τρίψηφιο ποσό σε 2 παιχνίδια, αν είχες τετραψήφιο κάτι θα γινόταν. :p Πρώτα πρέπει να πάρεις αντάπτορα για αμερικάνικα και ιαπωνέζικα, ειδικά αρκετά κουτάτα ιαπωνέζικα είναι σχετικά φτηνά και σώζεις πολλά ευρώ για να παίξεις πχ. το super metroid, το super castlevania 4 ή τα donkey kong country.Μετά θα σου πρότεινα δημοπρασίες και ψάξιμο σε ebay γερμανία ή γαλλίας γιατί εκεί μπορείς να βρεις φτηνές εκδόσεις.Το πρόβλημα για το snes είναι στα rpg, δεν μπορείς να τα παίξεις στα ιαπωνέζικα άρα μένεις στα ntsc και pal όπου οι τιμές ανεβαίνουν συνεχώς.Εγώ τα δύο καλύτερα που έχω βρει κουτάτα με 30 ευρώ είναι τα illusion of gaia και a alink to the past,τώρα αν δεν σε απασχολούν τα κουτιά και τα manual, σίγουρα μπορείς να πετύχεις καλύτερες τιμές.
 
Tupamaro είπε:
Aν πας για σπάνιους και ακριβούς τίτλους, θα φύγει το τρίψηφιο ποσό σε 2 παιχνίδια,
Βασικά, το μέγιστο τριψήφιο ποσό δεν αρκεί για ορισμένος σπάνιους τίτλους.

Φίλε Cake, να σου πω την αλήθεια δε μου αρέσει που χρησιμοποιείς τη λέξη επένδυση κι ας είναι σε εισαγωγικά, εάν βλέπεις τη συλλογή ως επένδυση τότε βρίσκεσαι σε λάθος δρόμο. Θα συμβούλευα κάποιον που ψάχνει κάτι συγκεκριμένο αλλά εσύ μου φαίνεται πως ακόμη δεν ξέρεις τι θέλεις? Τι να κάνεις έναν σπάνιο και ακριβό τίτλο αν δεν το γνωρίζεις? Θα παραλάβεις ένα παιγνίδι για το οποίο θα χεις πληρώσει ένα μεγάλο ποσό και συναισθηματικά δε θα σε συγκινεί. Αν όχι όλοι, οι περισσότεροι από εμάς έχουμε κάνει λάθη ως συλλέκτες...για αυτό σου λέω φιλικά ότι είσαι σε λάθος δρόμο.
 
Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους σας για τις τοποθετήσεις επί του θέματος. Geo, έχω λιώσει στην κυριολεξία πάρα πολλούς τίτλους του SNES στο παρελθόν. Δεν επέλεξα τυχαία την κονσόλα. Μια συλλογή είναι όπως και να το κάνουμε επένδυση. Ακόμα και στην περίπτωση που δεν θα διατεθεί προς πώληση στο μέλλον. Έχει αξία η οποία μεγαλώνει με την πάροδο του χρόνου.
 
http://www.ebay.co.uk/itm/Castlevania-Akumaj-Dracula-NTSC-Japanese-for-Super-Nintendo-SNES-/350710754872?pt=UK_PC_Video_Games_Video_Games_JS&hash=item51a7fd6e38

Πάντως οι τιμές έχουν αρχίσει να ξεφεύγουν, αυτό που πήρα πριν κάτι μήνες με 30 ευρώ, τώρα το έχουν χτυπήσει στα 43 ευρώ και έχει 3 ώρες να τελειώσει.Πάντως μέχρι στιγμής ότι κι αν αγοράζεις η τιμή του δεν πέφτει, να δούμε μέχρι πού θα πάει η φούσκα κι αν σκάσει ποτέ.
 
Πίσω
Μπλουζα