Ξενογλωσσα βιβλια [ZX Spectrum]

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Ο φιλος stathissayu χαρισε και τους τιτλους που φαινονται στις φωτογραφιες που παραθετω.

Η σειρα βιβλιων της Sunshine

H "βιβλος" Machine Code Made Easy Vol1 του James Walsh και το Over the Spectrum της Melbourne

Creating Arcade Games on Your Spectrum

Exploring Artificial Intelligence on Your Spectrum+ and Spectrum

Business Programming

Δεν εχω προλαβει να δω τι υπαρχει scanned στο WOS. Στη μικρη περιπτωση που κατι δεν υπαρχει θα επικοινωνησω με τον Martijn για τα καθεκαστα

image_36620.jpg

image_36621.jpg

image_36622.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νεκρανασταση

Καποια ενδιαφεροντα βιβλια για μελετη

Επισης μετα απο χρονια ξεκινησα να διαβαζω το Spectrum Machine Code Made Easy Vol I απο το hard copy στο πρωτο ποστ.

Παιδευτηκα λιγο να στησω το περιβαλλον του cross assembler Zeus για Windows που ειναι ολοκληρωμενο περιββαλον αναπτυξης (οποιος θελει βοηθεια, ριχνει φωνη) και εκανα πραγματικοτητα ενα απο τα παιδικα μου ονειρα...να γραψω assembly στον Spectrum (οποτε πηγαινα να προσπαθησω με κερδιζε το Green Beret και το Pheenix :)  )

Το πρωτο μου assembly προγραμμα κινει ενα τετραγωνακι στην περιφερεια της οθονης αφηνοντας trail...(παιδικο αλλα τεσπα)
 
Πάντα με γοήτευε ο προγραμματισμός και ιδιαίτερα η γλώσσα μηχανής. Δεν έχω γράψει όμως ποτέ μου ούτε μια γραμμή κώδικα. Και για να είμαι απόλυτα ειλικρινείς δεν έχω κατανοήσει ούτε τις βασικές αρχές της Assembly.

Έχεις να προτείνεις κανένα Ελληνικό βιβλίο της assembly, για τον Z80 για παράδειγμα; Για παντελώς αρχάριους εννοείται!
 
Πίσω
Μπλουζα