Ξενοδοχείο Αμόρε

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.427
Αντιδράσεις
49.684
Retrodb link: http://retrodb.gr/wiki/index.php/Ξενοδοχείο_Αμόρε




Κοινωνική σειρά 13 επεισοδίων που έκανε πρεμιέρα στο MEGA στις 17 Σεπτεμβρίου 1990. Η σκηνοθεσία είναι του Ανδρέα Θωμόπουλου. Πρωταγωνιστούν ο Αλέκος Αλεξανδράκης , η Σοφία Αλιμπέρτη , η Μπέττυ Βαλάση , ο Τίτος Βανδής , η Θέμις Μπαζάκα , ο Γιώργος Αρμένης , ο Τάκης Σπυριδάκης , ο Ηλίας Λογοθέτης , η Βίνα Ασίκη κ.α.

 


Υπόθεση : Ένας καπετάνιος ξεμπαρκάρει και εγκαθίσταται ως πελάτης στο ξενοδοχείο "Αμόρε" όπου παλιότερα είχε βρει το θάνατο ένας ασυρματιστής του καραβιού του , ο Αλέξης. Εκεί , διερευνώντας τις συνθήκες κάτω από τις οποίες πέθανε ο Αλέξης ανακαλύπτει τη φρικτή αλήθεια και τον δολοφόνο του...

 


Μια σειρά που δυστυχώς έχει πολλά πολλά χρόνια να προβληθεί σε επανάληψη από το κανάλι...

 


149.jpg


Προβολή συνημμένου 67235

Διαφημιστικό σποτ από τη σειρά

 


http://www.youtube.com/watch?v=Bcrqy3oO1ZE
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ μυστήρια σειρά με ενδιαφέρον απ' όσο θυμάμαι. Ωραία σκηνοθεσία του Θωμόπουλου και ιστορία επίσης ωραία . Μακάρι να προβληθεί ξανά κάποια στιγμή απ' το Mega.
 
Τη σειρά τη βλέπω για πρώτη φορά αυτές τις μέρες παρότι την είχα στο αρχείο μου τη σνόμπαρα δεν ξέρω γιατί. Είναι από τις πρώτες πετυχημένες σειρές του παλιού Μέγκα (1990). Είμαι φαν των αστυνομικών σειρών και βιβλίων του Μαρή τις οποίες έχω δεί αμέτρητες φορές όπως και όλες τις σειρές του Θάνου Λειβαδίτη. Είμαι στο 4ο επεισόδιο και πρέπει να πώ ότι είναι υπέροχη σειρά πρωτότυπη στο σενάριο, με αμειώτο ενδιαφέρον, σκηνοθεσία για άλλη μια φορά καταπληκτική του Θωμόπουλου (Στο Κάμπινγκ, Η αγάπη της Γάτας, Τμήμα Ηθών κα), με ένα κάστ λαμπρών ηθοποιών που οι περισσότεροι έχουνε φύγει από τη ζωή όπως ο Αλεξανδράκης, ο Σαμπάνης, ο Βανδής και ο πολύ καλός Καμπερίδης. Η Μπέτυ Βαλάσυ πολύ καλή στο ρόλο της, η αγαπημένη μου ηθοποιός Θέμις Μπαζάκα για άλλη μια φορά δίνει ρέστα ως Κατερίνα, όπως και η πανέμορφη και ταλαντούχα Χίλντα Ηλιοπούλου η οποία μετά για κάποιους λόγους βγήκε εκτός σταρ του συστήματος. Η σειρά κακώς για μένα έχει μπεί στα κοινωνικά, καθώς είναι σειρά μυστηρίου και πλοκής. Άφησα για το τέλος τον αείμνηστο Αλέξη Γκόλφη. Έναν τέραστιο ταλαντούχο και πανέμορφο ηθοποιό όπου έκανε μεγάλη καρίερα το 1975 στην ΕΙΡΤ υποδύοντας τον Χριστό στο Χριστό Ξανασταυρώνεται, έγινε αμέσως στάρ και μετά δεν είχε ανάλογη πορεία (παρότι έπαιξε και στον Συνταγματάρχη Λιάπκιν, για μια ολόκληρη δεκαετία του 80 είχε εξαφανισθεί από την τηλεόραση), καθώς είχε μπλέξει με τα ναρκωτικά και την ηρωίνη , όπου και πέθανε από αυτήν μόνος, χρεοκοπημένος και αβοήθητος σε ένα εγκατελελειμμένο σπίτι στα Πατήσια τον Αύγουστο του 2007. Μετά έπαιξε και σε άλλες αξιόλογες δουλειές όπως ο Φάκελος Αμαζών και φυσικά το Λόγω Τιμής. Δυστυχώς από το 1997 και για μια δεκαετία μέχρι το θάνατό του απουσιάζει από νέες δουλειές με εξαίρεση το 1999 την τελευταία τηλεοπτική εμφάνιση στη Συκοφαντία του Αίματος. Πολύ κρίμα για ένα τόσο ταλαντούχο ηθοποιό. Τραγική ειρωνεία είναι το γεγονός ότι στη σειρά αυτή στο Ξενοδοχείο Αμόρε υποδύεται το ρόλο ενός ασυρματιστή του Αλέξη Ασλάν, ο οποίος ήτανε εθισμένος στο καράβι με τη χρόνια χρήση ηρωίνης όπως και στην πραγματική του ζωή! Θα επανέλθω στα σχόλια όταν ολοκληρώσω τη σειρά.
ΥΓ: υπέροχη η τραγουδίστρια Ηρώ στο τραγουδάκι στους τίτλους τέλους της σειράς.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@sportbilly79 και @αριαδνη προσεξτε μονο να μην διαβασετε την υποθεση της σειρας στην RetroDB διοτι μας αποκαλυπτει τον ενοχο! :mad:
Εγω δεν ηξερα και την πατησα, οποτε τωρα δεν εχει νοημα να δω αυτη την σειρα. Μην κανετε κι εσεις το ιδιο λαθος.
 
@sportbilly79 και @αριαδνη προσεξτε μονο να μην διαβασετε την υποθεση της σειρας στην RetroDB διοτι μας αποκαλυπτει τον ενοχο! :mad:
Εγω δεν ηξερα και την πατησα, οποτε τωρα δεν εχει νοημα να δω αυτη την σειρα. Μην κανετε κι εσεις το ιδιο λαθος.
Την διάβασα, πριν δω την προειδοποίηση...κάηκα και εγώ...:fafoutis::fafoutis::fafoutis:
 
@sportbilly79 και @αριαδνη προσεξτε μονο να μην διαβασετε την υποθεση της σειρας στην RetroDB διοτι μας αποκαλυπτει τον ενοχο! :mad:
Εγω δεν ηξερα και την πατησα, οποτε τωρα δεν εχει νοημα να δω αυτη την σειρα. Μην κανετε κι εσεις το ιδιο λαθος.
Ευτυχώς δεν τη διάβασα! :)
 
@sportbilly79 και @αριαδνη προσεξτε μονο να μην διαβασετε την υποθεση της σειρας στην RetroDB διοτι μας αποκαλυπτει τον ενοχο! :mad:
Εγω δεν ηξερα και την πατησα, οποτε τωρα δεν εχει νοημα να δω αυτη την σειρα. Μην κανετε κι εσεις το ιδιο λαθος.
Όχι Μπάμπι δεν την διάβασα και ήδη είδα το πρώτο επεισόδιο είναι καλό με μυστήριο και παίζει και ο Τίτος Βανδής.
 
Ναι μαι και γω.Την σειρα την ειχα ακουστα ομως ποτε δεν την εχω δει και με αυτα που διαβαζω ομως θα ηθελα παρα πολυ να την δω.Αν τυχον υπαρχει πουθενα και μπορουμε να την δουμε ας το αναφερει καποιος η αν δεν επιτρεπεται ας με στειλει καποιο προσωπικο PM.
 
Ναι μαι και γω.Την σειρα την ειχα ακουστα ομως ποτε δεν την εχω δει και με αυτα που διαβαζω ομως θα ηθελα παρα πολυ να την δω.Αν τυχον υπαρχει πουθενα και μπορουμε να την δουμε ας το αναφερει καποιος η αν δεν επιτρεπεται ας με στειλει καποιο προσωπικο PM.
Οκ είσαι ready, μόλις την διάβασα για την σειρά μου ήρθες στο μυαλό πρόσεξε μην διαβάσεις τίποτα όμως σχετικό
 
Να σαι καλα αριαδνη χιλια ευχαριστω:thanks:
Όσο πάει γίνεται όλο και καλύτερο και συνδέεται το παζλ. Ο δολοφονημένος Αλέξης αλνταν δεν πιστεύει ότι μια γυναίκα 43 ετών μπορεί να μεινει έγκυος. Που να ξέρε...Πως αλλάζουν οι καιροί.
 
@Bambinella και @RIO τι εννοείται ότι λέει τον δολοφόνο η retroDB ;γιατί στο τέταρτο επεισόδιο μαθαίνουμε ποιοι σκότωσαν τον Αλέξη αλνταν και μετά ο Αλεξανδράκης ετοιμάζει σχέδιο εκδίκησης. Εκτός και αν γίνεται ανατροπή.Τώρα βλέπω το έκτο επεισόδιο και μέτα το πέμπτο γίνεται πολύ ενδιαφέρον.
 
  • Like
Reactions: RIO
@Bambinella και @RIO τι εννοείται ότι λέει τον δολοφόνο η retroDB ;γιατί στο τέταρτο επεισόδιο μαθαίνουμε ποιοι σκότωσαν τον Αλέξη αλνταν και μετά ο Αλεξανδράκης ετοιμάζει σχέδιο εκδίκησης. Εκτός και αν γίνεται ανατροπή.Τώρα βλέπω το έκτο επεισόδιο και μέτα το πέμπτο γίνεται πολύ ενδιαφέρον.
Δηλαδη ποιοι αποκαλυπτονται ως δολοφονοι στο τεταρτο επεισοδιο;
Βαλε spoiler για να μην κανουμε καμια ζημια. :)
 
το ζεύγος Μπιλ και μαργαριτα
Αυτοί είναι τελικά;
Νομιζω πως ειναι καλυτερα να μην ξερεις για να μη χαθει το ενδιαφερον. Αν ομως θελεις να μαθεις, διαβασε την υποθεση του εργου στην RetroDB.
 
Πίσω
Μπλουζα