Ξυρίσματα και κουρέματα στις ελληνικές ταινίες

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.775
Η ιδεα για αυτο το θρεντ μου ηρθε πριν λιγο ενω ξυριζομουν... :D

Σε πολλες ελληνικες ταινιες βλεπουμε κουρεια,ξυρισματα,κουρεματα και αλλα παρομοια.

Εδω θα ποσταρουμε οτι εχει σχεση με τα προαναφερθεντα. :)

Δυο ταινιες που μου ηρθαν με την φλασια μου εφαγα ειναι οι εξης....

Απο την ταινια "Οι Θαλλασιες οι χαντρες" του 1967 με το ξυρισμα του Φωτη/Φαιδων Γεωργιτσης.

attachment.php


Χαρακτηριστικη ειναι η ατακα του Γιαννη Βογιατζη/Μεμας...

"Αυτη μεχρι και μουστακι θα σε βαλει να ξυρισεις.


Να μου το θυμηθεις...αν δεν σε κανει φλωρο εμενα να μη με λενε Μεμα!"


Και η δευτερη ταινια ειναι "Η Ωραια του κουρεα" του 1969 με τον Γιαννη Γκιωνακη στο ρολο του κουρεα!

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php



Πηγη φωτο #1


Πηγη φωτο
#2
 
Ο Αλεκος Αλεξανδρακης ξυριζεται σε δυο ταινιες του. Στο Κλωτσοσκουφι και στη Σωφερινα.

Το πιο εντυπωσιακο ειναι οτι και στις δυο περιπτωσεις ξυριζεται με ηλεκτρικη μηχανη εν ετει 1959 και 1964!
 
Αλλη μια ταινια με ξυρισματα,κουρεματα και τα σχετικα

ειναι και η "Ενα Ασυλληπτο Κοροιδο" του 1969 με τον Θαναση Βεγγο. :)

attachment.php


πηγη φωτο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Ο Αλεκος Αλεξανδρακης ξυριζεται σε δυο ταινιες του. Στο Κλωτσοσκουφι και στη Σωφερινα.Το πιο εντυπωσιακο ειναι οτι και στις δυο περιπτωσεις ξυριζεται με ηλεκτρικη μηχανη εν ετει 1959 και 1964!
Μιας και αναφέρθηκες στη "Σωφερίνα"...

Διάλογος μεταξύ Αλεξανδάκη και Κατσαδράμη...

Κατσ. "Και γω πάντα στην επέτειο του γάμου κάνω ένα δώρο στη γυναίκα μου. Αλλα όχι απ'αυτά... εγώ προτιμώ τα πρακτικά δώρα"

Αλεξ. "Δηλαδή?"

Κατσ. "Να σου πω... τη περασμένη φορά τις έκανα δώρο μια ξυριστική μηχανή απ'αυτές τις ηλεκτρικές"

Αλεξ. "Ξυρίζεται η γυναίκα σου??!!!"

Κατσ. "Όχι εγώ ξυρίζομαι αλλά...πριν την ταλαιπωρούσα, ζεστά νερά, ξυραφάκια, σαπουνάδες, της έκανα ένα μπάνιο χάλια. Ενώ τώρα, μπρρρρρρ κάθε πρωί εγώ και έχει το κεφάλι της ήσυχο αυτή" !!! :rofl:
 
στην ταινια "ο γαμπρος μου ο δικηγορος" βλεπουμε το κουρειο του Νικου Σταυριδη

1.JPG
attachment.php


2.JPG
 
Και να μην ξεχάσουμε το κούρεμα με την ψιλή στην ταινία "Νόμος 4000"!
 
Στην ταινια "Καλως ηλθε το Δολλαριο" του 1967 ακουμε τον εξης διαλογο...

Τζανετακος: -"Τι ειναι εκει";

Κωνσταντινου: -"Μια αποθηκη"

Τζανετακος: -"Και δηλαδη τι....;"

Κωνσταντινου: -"Δηλαδη αυριο πρωι-πρωι θα κανεις μια παχια σαπουναδα θα αρπαξεις την ξουραφα

θα γινεις ανθρωπακος του Θεου και θα πας εκει να πιασεις δουλεια."

Τζανετακος: -"Τι δουλεια ειναι αυτη Φιλιππα δηλαδη;"

Κωνσταντινου: -"Εκει στην αποθηκη,αποθηκαριος να πουμε.

Αλλα κοιταξε ρε να ξυριστεις γιατι οι ανθρωποι σε θελουν για δουλεια δεν σε θελουν για ευχελαιο,καταλαβες; :rofl: :rofl: :rofl:
 
Στην ταινία Ρόζ Γάτος ο Πάνος Μιχαλόπουλος και ο Σωτήρης Μουστάκας ξυρίζονται.

mix.JPG

sot.JPG
 
στην ταινία (νομίζω είναι βιντεοκασέτα) Περικλής ο Τρίχας ο Μουστάκας ερμηνεύει τον κουρέα του τίτλου.
 
Στον "Καζανοβα", ο Χατζηχρηστος ξυριζεται με ηλεκτρικη μηχανη και αφρο!...
 
Στο ένας τρελός τρελός αεροπειρατής, ξυρίζεται ο Βουτσάς και σε κάποια στιγμή μπερδεύει το ακουστικό με το βουρτσάκι για τον αφρό...
 
στην ταινια "το ανθρωπακι" ξυριζονται οι δυο υποψηφιοι γαμπροι της Μαρθας Καραγιαννη: ο Σπυρος Καλογηρου(με τον παραδοσιακο τροπο) και ο Κωστας Βουτσας (με συγχρονη μεθοδο),ο τελευταιος μαλιστα αρωματιζεται

attachment.php
attachment.php


attachment.php


an1.JPG

an2.JPG

an3.JPG
 
Στην ταινια "Ο Παπατρεχας" του 1966 ο Πολυδωρος/Θανασης Βεγγος

παει τον μελλοντα γαμπρο του (Ριγκο) στον ετερο μελλοντα γαμπρο του (Μικε) για κουρεμα. :)

attachment.php


Φωτο μεσω BS Player
 
"Ο κυρ Γιώργης εκπαιδεύεται" με τον χαρωπό κομμωτή, τον οποίο αποκαλεί ο Παπαγιαννόπουλος "ταραντέλα" και ο οποίος του κόβει το μουστάκι!
 
stakovios είπε:
"Ο κυρ Γιώργης εκπαιδεύεται" με τον χαρωπό κομμωτή, τον οποίο αποκαλεί ο Παπαγιαννόπουλος "ταραντέλα" και ο οποίος του κόβει το μουστάκι!
attachment.php
attachment.php


ki1.JPG

ki2.JPG
 
Στην ταινία "οι κληρονόμοι" κουρέας είναι ο Κώστας Χατζηχρήστος που αρνηται να ξυρίσει τον Κώστα Παπαχρήστο (του λέει ότι χρειάζεται τρακτερ για να ξυριστεί)
 
Δεν είναι ακριβώς off-topic : στην ταινία "Ένα βότσαλο στη λίμνη" ο Βασίλης Λογοθετίδης ονειρεύεται ότι θα του στείλουν δώρο από την Αμερική μια ξυριστική μηχανή, από αυτές που "σε δυο λεπτά σου κάνουν το μάγουλο γιαούρτι". Μάλιστα κάνει την κίνηση "παντομίμα" κάποιες φορές μέσα στην ταινία.

ΜΑΝΩΛΗΣ: Δωράκι;

ΒΕΤΑ: Ναι, δεν τ' άνοιξα ακόμα. Κάτι λέει για σένα και κάτι για μένα.

ΜΑΝΩΛΗΣ: Και για μένα, είπε και για μένα;

ΒΕΤΑ: Και για σένα!

ΜΑΝΩΛΗΣ: Έχει γούστο λέει, να είναι καμμιά ξυριστική μηχανή, από αυτές τις ηλεκτρικές, που τις βάζεις στην πρίζα και προυρουουυρου... σε ένα λεπτό σου κάνει το μάγουλο ταουκιουξού! (πηγή)

Όταν όμως με αγωνία ανοίγει το πακέτο, ...

Προβολή συνημμένου 66348
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tonytony είπε:
Και να μην ξεχάσουμε το κούρεμα με την ψιλή στην ταινία "Νόμος 4000"!
Τι πιο ρετρό από ένα τέτοιο κούρεμα; Σε λίγες ταινίες το βλέπουμε, αν και ήταν κάτι συνηθισμένο για τις φυλακές, την αστυνομία, τους νεοσυλλέκτους στο στρατό και τους μαθητές στα σχολεία. Σήμερα, έχει επιβληθεί σε όλους μας λόγω ΔΝΤ κλπ. Αλλά ας μην ξεφεύγω από το θέμα.

Λοιπόν, ο Θάνος Παπαδόπουλος κουρεύεται "γουλί" από την αστυνομία, επειδή γιαουρτώνει (κανονικά αποπειράθηκε) να γιαουρτώσει τον καθηγητή του:

thanos papadopoulos tddy2.jpg

Ταινία: Νόμος 4000 (1962)

Σε ταινίες, όπως η "Στεφανία" ακούμε και πληροφορούμαστε ότι το κούρεμα με την ψιλή ήταν ποινή για απειθαρχία στα κορίτσια στο αναμορφωτήριο.

Το ίδιο κούρεμα βλέπουμε, με κωμικό φυσικά τρόπο και στο Θανάση Βέγγο, όταν γίνεται κουρέας σε ένα κέντρο νεοσυλλέκτων. Το κούρεμα με την ψιλή καταργήθηκε στον ελληνικό στρατό το 1982.

kourema neosyll veggos.jpg

Ταινία: Είναι ένας τρελός...τρελός Βέγγος!

Ο Βέγγος τελειώνει το .... άψε σβήσε κούρεμα με τη μηχανή και στο τέλος λέει στον ταλαίπωρο φαντάρο:

-Άντε, σήκω, τι περιμένεις; Να σου κάνω και παρκέ; Άλλος, ποιος έχει σειρά;

(στον επόμενο νεοσύλλεκτο): Α, ωραίο μαλλί έχεις φίλε μου, αλλά τι να γίνει; Η Πατρίς χρειάζεται θυσίες!

Τέλος, κούρεμα με την ψιλή βλέπουμε και σε έγχρωμη ταινία, εν είδει "Φουλ Μέταλ Τζάκετ" (μου φαίνεται ότι ο Κιούμπρικ αντέγραψε (1987) τον σκηνοθέτη των "Κεκαρμένων! (1986)").

Στο ξεκίνημα των "Κεκαρμένων" (1986) βλέπουμε ομαδικό κούρεμα νεοσυλλέκτων, των ηρώων της πρώτης ιστορίας της σπονδυλωτής ταινίας.

neosyll kourem kekarm.jpg

Αντώνη, πρέπει να καλύφθηκες, δεν το ξεχάσαμε :)

thanos papadopoulos teddy1.jpg

thanos papadopoulos astynomia.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο Πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης ( νομίζω), Ο Βέγγος κουρεύει κάτι φαντάρους με την ψιλή...
 
Το είχα θέσει ως quiz περίπου ένα έτος πριν αλλά δεν απάντησε κανείς.

Εντάξει, ήταν δύσκολο.

Το ξαναεπαναλαμβάνω όπως το είχα θέσει τότε · αν ούτε τώρα το βρει κάποιος, θα το απαντήσω.

"Τώρα που το συλλογίζομαι, το επάγγελμα του κουρέα προβλήθηκε αρκετά στις παλιές ταινίες.


Να λοιπόν δυο ερωτήματα όχι και τόσο τετριμμένα :



- σε ποιά ταινία υποδύεται τον κουρέα ο Μ. Φωτόπουλος και πόσα άτομα ξυρίζει/κουρεύει σε μια μέρα ;



- σε ποιά ταινία εμφανίζεται ο πιο εξωφρενικός - έως και επικίνδυνος - κουρέας που έχουμε δει ;"





(η δεύτερη ταινία έχει σχέση με στρατιωτική θητεία στο ναυτικό, η δε πρώτη είναι της δεκαετίας του '50)

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα