Ξύλινα θρανία

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.903
Αντιδράσεις
3.922
Το παρακατω δεν ειναι ακριβως ξυλινο μιας και αποτελειται και απο μεταλικα στοιχεια,αλλα συντροφευσε τους περισσοτερους στην μεγαλυτερη διαρκεια των μαθητικων τους χρονων.

Τι βαζαμε απο κατω ,απο κρουασαν ,φορμες γυμναστικης,κομικς και φυσικα βιβλια και τετραδια,απο πανω υπηρχαν μαθητες που το ηθελαν καθαρο και πασχιζαν ολη την ωρα με ενα μπουκαλι οινοπνευμα να καθαρισουν τα σημαδια απο μπλανκο και αλλοι που το ηθελαν μεσα στην μπιχλα απο συνθηματα απο μαυρους μαρκαδορους.

Εννοειται και σκονακια γραμμενα με διαβητη. :D

Πολλοι προλαβαν ,ισως στο δημοτικο, τα παλια καφε ξυλινα θρανια που ηταν ενσωματωμενη η καρεκλα και το θρανιο ,ολα σε ενα,αυτο με την πλαγια επιφανεια που γλυστραγαν τα βιβλια και ηταν τοσο μαλακο το ξυλο που χαρασοταν και μονο με τον στυλο,ισως απο τα χρονια που κουβαλουσαν. :xm:

Εψαξα φωτο και δεν βρηκα. :angry:

7418.jpg
 
Εμας δεν ειχε μεταλικο "διχτυ".Ηταν λαμαρινα ανευ οπων.Ηταν αρρωστημενου γκρι χρωματος και πρασινο ξυλο που ψηλα (σε παλιες versions) ηταν σκαμμενο για να ακουμπαμε τα μολυβια και τα στυλο.

Αν θυμαμαι,επισης σε παλιες εκδοσεις,ειχε και γαντζο στα πλαγια για τη "σακα" (ρετρο φραση)
 
Εννοεις κατι τετοιο;

125.jpg


Αν ναι, ειχα προλαβει εγω. Καπου στο 1992. Και οχι επειδη ειχαμε ρετρο διευθυντη, απλα θεωρουσαν πως οι ποροι που διεθετε το κρατος για το σχολειο, ηταν καλυτερο να πανε στις τσεπες τους παρα να παρουν καινουργια θρανια.

Περα απο αυτο, μιας και ξαναειδα πριν λιγα χρονια ενα τετοιο θρανιο, ειναι μακραν ποιο βολικα απο τα κλασσικα που υπαρχουν σημερα. Κριμα που δεν τα βλεπουμε πλεον.
 
Αυτό είναι τόπικ για Κυριακή πρωί...

Παραλλαγέςε υπήρχαν πολλές - εμείς είχαμε και με δίχτυ από κάτω και σκαμμένα από πάνω για τα μολύβια, αλλά βέβαια και τα 'αρρωστημένα' γκρι που πώς να αφήσεις βιβλίο από κάτω που από τη βρώμα είχε γίνει ανώμαλη η επιφάνεια της θήκης; :D

@Getta Robo: αυτό είναι Βικτωριανό!!! Μιλάς σοβαρά ότι είχατε τέτοια;;;!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτά τα θρανία που περιγράφει ο Wally ειχα και εγώ. Πράσινα, με γκρι λαμαρινε θηκη απο κατω, και με σκάλισμα για μολύβια.

Στο γυμνάσιο Λύκειο, υπηρχαν τα άλλα με τοδ δίχτυ και χωρις την θεση για τα μολύβια.

Αχχχ τι μου θυμήσατε..
 
Καποια ενδιαμεση version απλωμενη a la μπουγαδα

268505935ca243302c7oa0.jpg
 
Οχι το συγκεκριμενο, απλα στο συγκεκριμενο στυλ. Ειχε το βαθουλωμα που ειπε και ο wally, η φωτογραφια απλα ηταν οτι πλησιεστερο βρηκα σαν εικονα. Αν ειχαμε αυτα, θα ειχε παρει φωτια τωρα το ebay :p
 
Το βρηκα το καφε που ελεγα,ειναι το παρακατω και το ειχαμε σε ενα ετοιμοροπο δημοτικο πριν μας μεταφερουν σε καινουργιο.

Προφανως ηταν απο το 60 ,ισως και παλαιοτερο.

Φανταστειτε το ολο καφε ομοιομορφο με χαραγμενες σανιδες οπως ο κορμος του ξυλου.

Το παρακατω στην φωτο φαινεται να εχει υποστει μια ανακατασκευη με προσθηκες καινουργιων σανιδων. :D

2698739660_3209dd4355.jpg
 
στο δημοτικο προλαβα το ξυλινο που ηταν ενα assembly ολο και ειχε νομιζω και μια μεγαλη κλιση η οποια μαλλον δεν βολευε, μετα θυμαμαι το θρανιο που προλαβε ο wally αν και σε λιγα κομματια και αργοτερα το περιφημο με το συρματινο διχτυ....θυμαμαι που εκανα πατεντες πανω σε αυτο για σκονακια....μια απο αυτες ηταν να σκαβω με κατι το ξυλο στο προφιλ του θρανιου που ειχε δεν ειχε παχος 2-3 εκατοστα και να βαζω μεσα σκονακια......επισης μια φορα εκανα το εξης...ο καθηγητης της φιλολογιας εβαζε την τσαντα του πανω στο θρανιο μου απο συνηθεια, ετσι λοιπον για να κοπει αυτη η συνηθεια του εδεσα την τσαντα πανω στο συρματινο διχτυ για τις σακες οποτε οταν βαρεσε κουδουνι

και την τραβηξε εγινε το ελα να δεις ,,,θρανια βιβλια τσαντες ολα στο πατωμα....αρεεε δοξες...
 
Θυμάμαι που μια χρονιά από τα μισά θρανία της τάξης για κάποιο λόγο έλειπε το πλέγμα στο κάτω μέρος. Κάθε μέρα κάποιος αγουροξυπνημένος μαθητής ήταν δεδομένο πως θα επιχειρούσε να βάλει βιβλία από κάτω και αυτά θα έπεφταν στο πάτωμα, οπότε θα είχε να αντιμετωπίσει την καζούρα των υπολοίπων!
 
Τα θρανία με το μεταλλικό δίχτυ από κάτω ήταν η upgraded version των θρανίων με την λαμαρίνα. Πρόλαβα και τα δύο στο δημοτικό.
 
Ακούστε και κάτι που θυμήθηκα με αφορμή τα ξύλινα θρανία που ήταν ενσωματωμένη και η καρέκλα και τα είχαμε στο δημοτικό..Λέω στη φιλενάδα μου που καθόμασταν μαζί "-Κοίτα τι άφησαν εδώ...τσ τσ τσ τσ...άδειο σακούλι απο γαριδάκια..α να και κάτι φοφίκο δίπλα..."..."Που καλέ "μου λέει εκείνη και γύραμε καλά καλά πίσω και οι δύο,εγώ να της δείξω και εκείνη να δει καλύτερα...Τελικά φέραμε μια ωραιότατη τούμπα αναστατώνοντας όλη την τάξη...Ευτυχώς είμασταν τελευταίες και δεν θρυνήσαμε... θύματα... :D
 
(off topic) Φοφίκο;;;!!!! Θεοί! Πόσα χρόνια είχα να το ακούσω αυτό;
 
Άστα φίλε μου,το καλύτερο θα ήταν να τα τρώγαμε κιόλας ... :cry:
 
Μάλλον θα έχει λήξει όλο το στοκ... είδατε που δεν θέλετε συντηρητικά στα φαγητά σας; :D
 
Θυμάμαι τον ήχο των θρανίων το πρωί.

Τι εννοώ...

Στο τρελοκομείο που ονόμαζαν σχολείο, κάποιοι είχαν την όρεξη την πρώτη ώρα να κοπανάνε τα θρανία άλλες φορές ρίχνοντάς τα στο πάτωμα υπό κλίση κι άλλες αφήνοντάς τα να πέσουν από κάποιο ύψος. Το τσίρκο αυτό συνοδευόταν συνήθως από άναρθρες κραυγές και συνθήματα υπέρ ποδοσφαιρικών ομάδων.

Ούτε σε βαριά βιομηχανία δεν ακούγεται πλέον τόσο δυνατός ήχος.
 
Αχου!!!!

Τα αγαπημένα μου θρανία!!!

Στο Δημοτικό στις πρώτες τάξεις είχαμε την τιμή να καθόμαστε σε εκείνα τα ενσωματωμένα τραπέζι καρέκλα...

Το πόσες ακίδες τσίμπαγαν τον εμμμ... πισινό μας δε λέγεται.

Αργότερα, μας έστειλαν σε σύγχρονα κτήρια και νέα θρανία!!!

Στο Γυμνάσιο με το θρανίο μου ήμουν συναισθηματικά δεμένη αφού το είχα χαρακώσει με διάφορα συνθήματα του θρύλου ποδοσφαιριστές που σήκωναν κύπελλα και διάφορα τέτοια.

Κάθε χρόνο που αλλάζαμε τμήμα το κουβαλούσαμε από τάξη σε τάξη. Μόνο που δεμένοι με το θρανίο μας ήταν και τα παιδιά του αντίθετου σχολείου και έτσι αρκετά συχνά με τη διπλανή μου ψάχναμε να το βρούμε.

Ααααχχχ... άραγε να υπάρχει ακόμη ή να έγινε προσάναμα σε κάποια κατάληψη;;;;
 
Aardvark είπε:
Αχχχχ....Δώδεκα χρόνια σε τέτοια θρανία... Καθαρό το είχα στο δημοτικό, γιατί υπήρχε έλεγχος, αλλά στο γυμνάσιο και στο λύκειο.... ε ρε γλέντια!!!

Τι μπλάνκο, τι μαρκαδόροι (μαύρος και κόκκινος), τι μαρκαδόροι πάνω σε μπλάνκο (και καλά ανάγλυφο!!!!), σκονάκια με στυλό (για να σβήνει), κουβέντα με την άλλη βάρδια, καταλήψεις (και μεις κοπανάγαμε τα θρανία)... ε ρε γλέντια!
 
Πρόλαβα τα πράσινα ξύλινα και τα ίσια με τις καρέκλες και το μεταλικό δίχτυ (σαν την εικόνα του Aadvark!) :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγώ τα πράσινα ξύλινα πρόλαβα,αλλά είχα δει παλιά σε σπίτι ένα τέτοιο θρανίο ενσωματωμένη η καρέκλα με το τραπέζι
 
Πίσω
Μπλουζα