Ξύλινα θρανία

Κι εμάς στο δημοτικό απ'ότι θυμάμαι τα θρανία ήταν εκείνα τα πράσινα με τη θήκη για τα μολύβια και την ελεεινή λαμαρίνα από κάτω.. όταν μετά στο γυμνάσιο αντικρύσαμε τα πιο "σύγχρονα" με το δίχτυ -στο γυμνάσιο απ'ότι θυμάμαι το δίχτυ και τα πόδια τους ήταν βαμμένα πορτοκαλί και στο λύκειο πράσινα (αντί για τα μπλε της φωτογραφίας) - μας είχαν φανεί ότι ήμασταν τόσο τυχεροί που τύχαμε τέτοιας αναβάθμισης σαν να ήταν τουλάχιστον Δρομέας ή Sato ;) ;)
 
Δυο παλια θρανια που ειχα βρει σε ενα δρομακι, στο χωριο Ανω Σωτηριτσα(πανω απο τον Αγιοκαμπο Λαρισης)

DESK 1.jpg

DESK 2.jpg
 
Τα ξύλινα τα είχα προλάβει σε τουλάχιστον 4-5 τάξης του δημοτικού.

Και μάλιστα όταν τα άλλαξαν ένα σχολείο που ήταν σχετικά κοντά στο σπίτι μου είχα πάρει καμιά 10ριά.. Τώρα από αυτά τα 4-5 τα έδωσα σε διάφορους και αγνοώ την τύχη τους, και τα άλλα με τα χρόνια κατέληξαν στο τζάκι..

Τώρα σκέφτομαι πόσο λάθος έκανα που δεν κράτησα τουλάχιστον ένα. :cry:
 
Στην τάξη μας είχαμε τα θρανία αυτά που φαίνονται στο 1ο ποστ και στην τάξη που έκανε η αδερφή μου μάθημα υπήρχε το μονοκόμματο καρέκλα/θρανίο. Θυμάμαι και αυτά που περιγράφει ο Wally με το αυλάκι ώστε να βάζεις μολύβια κ.α. Το καλύτερο όμως ήταν αυτό του πρώτου ποστ με το "δίκτυ". Έβαζες από κάτω την φόρμα και το βιβλίο σε περίπτωση διαγωνίσματος έκανες άνετα αντιγραφή. :diablotin:
 
Εγώ πρόλαβα αυτά στην Α' (ίσως και Β') δημοτικού

mouseio%20matitikis%20zois.jpg


http://www.astrosparalio.gr/?a=singlearticle&p=culture&id=476

και κατόπιν τα κλασσικά πράσινα με αυλάκι και με τον γκρί ενιαίο αποθηκευτικό χώρο από κάτω (εκείνα ήταν καλά για σκονάκια) αλλά μάζευαν όλη τη βρωμιά των απογευματινών ή πρωϊνών (ανάλογα τη βάρδια) μαθητών, τσίχλες, απομεινάρια φαγητών, κλπ

και τέλος τα ίδια πράσινα, χωρίς αυλάκι και με πορτοκαλί πλέγμα από κάτω.

mouseio matitikis zois.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και λίγο άσχετο με το θέμα, πριν λίγο καιρό έφτιαξα κάποια θρανία σε 3D...

2.jpg

Θεωρητικά θα έπρεπε να είχα ολοκληρώσει όλη την αίθουσα, αλλά κλασικά βαρέθηκα... :p
 
Θυμάμαι αυτά τα πράσινα που λέτε, με τη λαμαρίνα από κάτω, όπως και τα πράσινα με το πορτοκαλί, μεταλλικό δίχτυ (αυτά δεν μου άρεσαν, δεν βόλευαν για σκονάκι). Θυμάμαι όμως και τα λευκά, με το αυλάκι για τα μολύβια, λαμαρίνα από κάτω και βαμμένα μπλε πόδια. Δεν είδα να τα αναφέρει κανένας...
 
στο Δημοτικό είχαμε θρανία ξύλινα με πράσινη επιφάνεια και μεταλλικά στοιχεία, μια κοίλη επιφάνεια για τα μολύβια και τα στυλό και ενσωματωμένο πάγκο για κάθισμα, με μεταλλικό ραφάκι στο κάτω μέρος, εκεί εκτός από τα βιβλία που έβαζα, έβαζε και η διπλανή μου μισοφαγωμένες τυρόπιτες, κρουασάν...τα θρανία είχαν και 2-3 ξύλα ενωμένα κάτω για να ακουμπάμε τα πόδια.

στο Γυμνάσιο και Λύκειο τα θρανία ήταν ξύλινα, με ή και χωρίς εσοχή για τα μολύβια, με ραφάκι κάτω και ενσωματωμένο πάγκο, θυμάμαι στο Λύκειο μια χρονιά ήμουν σε θρανίο που δεν είχε στήριγμα για τα πόδια και ήταν πολύ άβολο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα