Οδηγίες για υδατογράφηση (watermarking) φωτογραφιών

audiodee

RetroActive
Joined
26 Ιουν 2006
Μηνύματα
460
Αντιδράσεις
78
Για να βάλετε το λογότυπο του φόρουμ ως υδατογράφημα στις φωτογραφίες σας, κατεβάστε το αρχείο

Υδατογραφημα Retromaniax (Δεξι κλικ,Save Target As)

grm_watermark.png


και μέσα στο Photoshop κάντε το copy-paste από πάνω στο κέντρο, και σώστε το (Save for Web) με καλή ποιότητα:

Λεπτομερεστερη επεξηγηση βηματων για Photoshop

*Μέσα στο Photoshop, πάνω στο αρχείο b2r_watermark.psd επιλέξτε όλη την είκόνα με Ctrl+A (Select > All),

*Κάντε την copy με Ctrl+C (Edit > Copy), και στη συνέχεια επιλέξτε το αρχείο της φωτογραφίας και κάντε το paste με Ctrl+V (Edit > Paste).

*Τέλος, επιλέξτε File > Save for Web (Alt+Shift+Ctrl+S)

*Σώστε το αρχείο με Preset Jpeg και quality προτείνω 70 και άνω.

Oδηγιες για FastOne στο τριτο ποστ!
 
Το δοκιμασα και στο Gimp και δουλευει αψογα. Ευχαριστουμε Audiodee
 
FASTSTONE PHOTO RESIZER

Για ενσωμάτωση του υδατογραφήματος του B2R σε εικόνες και μάλιστα μαζικά χωρίς να υπάρχει η ανάγκη κατοχής ενός ακριβού και απαιτητικού εμπορικού προγράμματος σαν το photoshop, προσωπικά χρησιμοποιώ και προτείνω για το λειτουργικό των Windows χωρίς φόβο και πάθος το δωρεάν πρόγραμμα: FastStone Photo Resizer, το οποίο δεν δέχεται δυστυχώς αρχεία .psd αλλά κάλλιστα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε άλλα αρχεία που υποστηρίζουν διαφάνεια όπως π.χ.: .gif ή και .png

Το πρόγραμμα χαρακτηρίζεται για την ευκολία και την απλότητα του, εάν πάραυτα χρειαστείτε βοήθεια ρίξτε σύρμα και άμεσα θα απαντήσω με συγκεκριμένες οδηγίες επισυνάπτοντας και εικόνες, για το πως μπορείτε βήμα - βήμα να κάνετε ό,τι επιθυμήτε. Οι δυνατότητες του είναι πολλές και ενδιαφέρουσες, δώστε του μία ευκαιρία... εγγυάται ο Δικαστής για αυτό μετά από χρήση ετών. Το είπα; ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ (Freeware).

Features* Convert and Rename images in batch mode

* Support JPEG, BMP, GIF, PNG, TIFF and JPEG2000

* Resize, crop, change color depth, apply color effects, add text, watermark and border effects

* Rename images with sequential number

* Support folder/non-folder structure

* Load and save settings

* And much more...
PAINT.NET
Εναλλακτικά του ακριβού Photoshop αλλά και του δωρεάν Gimp, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για την επεξεργασία εικόνων και το επίσης δωρεάν πρόγραμμα (Open Source and Free) με την ονομασία PAINT.NET που αναπτύσσει ο Rick Brewster (dotPDN LLC) και έχω την εντύπωση ότι τελεί υπό την "αιγίδα" της microsoft αφού ξεκίνησε ως ο αντικαταστάτης του γνωστού - απλού Paint. Είναι ένα ενδιαφέρον και αρκετά εύκολο λειτουργικά πρόγραμμα, βεβαίως κινείται αρκετά μακριά από τα όποια εμπορικά, αλλά με τον καιρό γίνεται όλο και πιο ανταγωνιστικό στις απλές λειτουργίες.

Πίσω από αυτό το project υπάρχει μία κοινότητα αντίστοιχη με αυτή του Linux που υποστηρίζει το πρόγραμμα με συνεχείς αναβαθμίσεις, friendly help, tutorials και πολλά pluggins. Μόνες του απαιτήσεις Windows XP με SP2 ή εναλλακτικά Vista και να προϋπάρχει το .NET Framework 2.0.. Δυστυχώς λόγω της φύσης του, ούτε αυτό υποστηρίζει το φορμά .psd αλλά υπάρχει και εδώ η εναλλακτική των .gif και .png.

Features* Simple, intuitive, and innovative user interface

* Layers

* Active Online Community

* Frequently Updated

* Special Effects / pluggins

* Powerful Tools

* Unlimited History

* Open Source and Free
 
Πραγματι το FastTone που προτεινε ο Ambudare ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΠΛΟ, δωρεαν και δεν χρειαζεται καν εγκατασταση!

Σας παραθετω ενδεικτικες οδηγιες.

1)Κατεβαζετε το FastTone απο ΕΔΩ (Δεξι κλικ,Save Target As) ή ΕΔΩ

2)Το κατεβασμα θα διαρκεσει μερικα δευτερολεπτα μονο μιας και η εφαρμογη ειναι μολις 1300 kb

3)Ξε-zip-αρουμε και στο φακελο που θα προκυψει κανουμε διπλο κλικ στο FSResizer.exe

4)Aνοιγει η εφαρμογη

Clipboard01.jpg


Στο Source επιλεγουμε το folder που θελουμε, επιλεγουμε τις pics που επιθυμουμε και παταμε το κουμπι Add το οποιο τις στελνει στο δεξι κουτακι.

Τικαρουμε το Use Advanced Options και παταμε το κουμπι Advanced Options που εμφανιζεται

5)Και ανοιγει η παρακατω οθονη

Clipboard02.jpg


Παταμε το tab Watermark, τικαρουμε το Add Watermark και επιλεγουμε το grm_watermark.png

Στο Position επιλεγουμε Center και παταμε OK

6)Mας πηγαινει πισω

Clipboard03.jpg


Επιλεγω το Output Folder (δηλαδη που θελουμε να αποθηκευτουν οι pics) και παταμε το κουμπι Convert

Ετοιμοι!
 
Τελικά, είναι πολύ εύκολο... :D

Ακόμη και εγώ τα κατάφερα!!! :thanx2:

Έχω όμως μιά απορία. Στις εικόνες που έχουμε ήδη ανεβάσει στο φόρουμ σε διάφορα ποστ, πως θα γίνει να βάλουμε το σηματάκι μας;;; :xm:
 
Τις φτιαχνεις και τις ξανα-ανεβαζεις κανοντας edit το μηνυμα :)
 
Πως αλλιως εκτος απο τον κλασσικο τροπο ? - ξαναφτιαχνουμε τη φωτο με το υδατογραφημα την ανεβαζουμε στο Αλμπουμ - και αλλαζουμε το λινκ της εικονας στο ποστ.

*με προλαβε ο Καβου..ο Πανος
 
Ευχαριστώ κι εγώ άπαντες για τη βοήθεια, τις υποδείξεις και τις οδηγίες. Είναι πράγματι πολύ εύκολη η τοποθέτηση υδατογραφήματος με το πρόγραμμα.
 
Ερώτηση: τι δεν κάνω καλά και οι φωτο μου βγαίνουν παραμορφωμένες/τραβηγμένες? Please, υπάρχει κανένα tip μήπως στο μέγεθος στο resize? Δοκίμασα διάφορα και οι φωτογραφίες βγαίνουν αλλοιωμένες, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βάλω το υδατογράφημα...
 
mytinyworld είπε:
Ερώτηση: τι δεν κάνω καλά και οι φωτο μου βγαίνουν παραμορφωμένες/τραβηγμένες? Please, υπάρχει κανένα tip μήπως στο μέγεθος στο resize? Δοκίμασα διάφορα και οι φωτογραφίες βγαίνουν αλλοιωμένες, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βάλω το υδατογράφημα...
Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποίησες; Σε τι διαστάσεις τις κάνεις resize; Τι τύπος αρχείου είναι οι φωτογραφίες;

Εγώ προσωπικά απλά τις ανεβάζω στο photobucket και βάζω απλά ένα ShaktiRetromaniax σε όποιες θεωρώ πως είναι οι πιο σημαντικές για εμένα. Μαζικά τις κάνω resize με το picasa και τέλος.
 
Χρησιμοποίησα το πρόγραμμα που λένε τα παιδιά παραπάνω. Αυτό που χρησιμοποιώ εγώ για το λογότυπο που βάζω, δεν δέχεται διάφανο υδατογράφημα. Τώρα για το μέγεθος του resize, γι'αυτό ρωτάω να με βοηθήσουν όσοι το χρησιμοποιούν (ambu dare, Wally, juanita, stakovios) γιατί εγώ δοκίμασα όλα τα μεγέθη και η φωτογραφία βγαίνει τραβηγμένη στα πλάγια... Το picassa βάζει διάφανο υδατογράφημα? Μπορείς να με κατατοπίσεις shakti? Ευχαριστώ!
 
Ναι κοπέλα μου βάζει και είναι πανεύκολο. Το Picasa είναι εντελώς δωρεάν, είναι της Google κάνει τα πάντα, γιατί να παιδευόσαστε με τόσα προγράμματα;

Όποιος θέλει να χρησιμοποιήσει Picasa μπορεί να το κατεβάσει απο εδώ:

http://picasa.google.com/

Θέλετε να κάνω ένα tutorial για resize και υδατογράφημα για Picasa;

ΥΓ. Φωτογράφος/γραφίστρια τα τελευταία 8 χρόνια. Μη βλέπετε που τώρα ψάχνω για δουλειά και οι φωτογραφίες που ανεβάζω για τα retro πράγματα μου είναι τελείως τσάτρα πάτρα. :animlaugh:
 
Παιδια το tutorial που εχουμε για υδατογραφηση, αν ακολουθηθει ως εχει, δεν δημιουργει ουδεμια παραμορφωση.
 
Συγνώμη εκ των προτέρων αν είναι ηλίθια η ερώτηση μου, αλλά για windows 7 ισχύουν αυτές οι οδηγίες?
 
Λογικά δε θα έχεις πρόβλημα.
 
Πίσω
Μπλουζα