Οθόνη για κατασκευή arcade καμπίνας

geok

RetroN00b
Joined
17 Απρ 2012
Μηνύματα
11
Αντιδράσεις
0
Χαιρετώ την παρέα.

Τον τελευταίο καιρο ψαχνω απεγνωσμένα για να βρω οθόνη αφου αποφάσισα και εγώ

να φτιάξω μια καμπίνα.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βρώ με τίποτα.

Οτι βρίσκω είναι Αμερική που το βλέπω λίγο δύσκολο να ερθει Ελλάδα.

Υπάρχει κάτι να προτείνετε?

Προσπαθώ να βρώ ότι πιο κοντά στην "τρομερή" ποιότητα που είχανε τα μηχανάκια τότε.

Οποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα :)
 
Καλησπερα κ καλως ηρθες στην παρεα!!!

Ειμαι σιγουρος πως θα βρεις αυτο που ψαχνεις!!! Απλα εχε λιγο υπομονη... γιατι τα παιδια δεν μπαινουν καθε μερα στο φορουμ!
 
geok είπε:
Χαιρετώ την παρέα.Τον τελευταίο καιρο ψαχνω απεγνωσμένα για να βρω οθόνη αφου αποφάσισα και εγώ

να φτιάξω μια καμπίνα.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βρώ με τίποτα.

Οτι βρίσκω είναι Αμερική που το βλέπω λίγο δύσκολο να ερθει Ελλάδα.

Υπάρχει κάτι να προτείνετε?

Προσπαθώ να βρώ ότι πιο κοντά στην "τρομερή" ποιότητα που είχανε τα μηχανάκια τότε.

Οποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα :)
Βρες μια παλια CRT τηλεορασημε πραγματικο RGB SCART και απο κει και περα τα υπολοιπα ειναι σχετικα ευκολα,ωστε να μετατραπει σε κανονικη οθονη arcade.
 
Chahn είπε:
Βρες μια παλια CRT τηλεορασημε πραγματικο RGB SCART και απο κει και περα τα υπολοιπα ειναι σχετικα ευκολα,ωστε να μετατραπει σε κανονικη οθονη arcade.
Ναι και αυτό έχω υπόψιν απλά το αφήνω για τελευταία λύση. Ακόμα ψάχνω μήπως και βρω καμμια παλιά "γνήσια" οθόνη.

Οχι ότι είναι και εύκολο σήμερα να βρεις crt ε ? :)
 
geok είπε:
Ναι και αυτό έχω υπόψιν απλά το αφήνω για τελευταία λύση. Ακόμα ψάχνω μήπως και βρω καμμια παλιά "γνήσια" οθόνη.Οχι ότι είναι και εύκολο σήμερα να βρεις crt ε ? :)
Kατα 99% θα ειναι το ιδιο γνησια σε αποδοση πιστοτητας χρωματων και αναλυσεων.Οι arcade οθονες ειναι ουσιαστικα τηλεορασεις χωρις tuner και αλλα περιττα.

Το να βρεις μια τηλεοραση crt ειναι πανευκολο μεσω αγγελιων ή με μια βολτα τη κυριακη στο μοναστηρακι.
 
chahnτο δυσκολο ειναι νατην πακεταρω το ευκολο στειλε πμηπαρε τηλ.νικοσ ευχαριστω
 
Chahn είπε:
Kατα 99% θα ειναι το ιδιο γνησια σε αποδοση πιστοτητας χρωματων και αναλυσεων.Οι arcade οθονες ειναι ουσιαστικα τηλεορασεις χωρις tuner και αλλα περιττα.Το να βρεις μια τηλεοραση crt ειναι πανευκολο μεσω αγγελιων ή με μια βολτα τη κυριακη στο μοναστηρακι.
και τα λεγόμενα scanlines ? δεν έχει να κάνει με το refresh της οθόνης? κάτι που νομίζω δεν παίζει σε απλή TV. Πραγματικά ειμαι λίγο μπερδεμένος με το θέμα οθόνη και πιστεύω ότι αν δεν δει κάποιος με τα μάτια του δεν πρόκειται να καταλήξει.
 
geok είπε:
και τα λεγόμενα scanlines ? δεν έχει να κάνει με το refresh της οθόνης? κάτι που νομίζω δεν παίζει σε απλή TV. Πραγματικά ειμαι λίγο μπερδεμένος με το θέμα οθόνη και πιστεύω ότι αν δεν δει κάποιος με τα μάτια του δεν πρόκειται να καταλήξει.
Oταν η τηλεοραση δουλευει σε RGB mode(μεσω ''καθαρου''scart δηλαδη)βγαζει τα καταλληλα scanlines και refresh modes.Eχωντας δοκιμασει και τα 2 πολλες φορες και οχι απλα θεωρητικα,εχω γνωση σε αυτα που λεω,δεν υπαρχει διαφορα.

Το οτι η εξοδος εικονας του καλωδιου jamma μετατρεπεται αμεσα απευθειας σε scart(χωρις κατι αλλο ενδιαμεσα)και παιζει στις crt tvs,αυτο τα λεει ολα.

Απο κει και περα αν θελεις ντε και καλα arcade monitor,επικοινωνησε με το φιλο nikosmimosa να σου κανονισει ενα.
 
εχω προβλημα με την οθονη της καμπινας μου: δεξια κι αριστερα της οθονης εχει μια δεσμη χρωμματος,κιτρινωπη καπως..πως μπορω να την βγαλω,πρεπει να κανω κατι απο πισω?
 
καταρχην χρονια πολλα σε ολουσ..

μετα απο τα δυο χειρηστηρια που εφτιαξα περυσι αυτοσχεδια arcade κ πηγαν ολα καλα φετοσ αποφασισα να φτιαξω αυτο το μαραφετι που εφαγε πολλα πολλα πολλα δεκαρικα τη δεκαετια του 80...μιλαω για το tehkan world cup....το ...''ξαπλωτο η καθηστο ποδοσφαιρακι''το απιστευτο αυτο καμπινακι ασ το πω ετσι που ηταν ο λογοσ που γινονταν ομηρικεσ μαχες στα ουφαδικα-μπιμπλικια-ηλεκτρονικα...εκεινη την αξεχαστη αυθεντικη αλησμονητη εποχη...

εχω σχεδιασει στο μυαλο μου ΤΑ βασικα δλδ.... οθονη????λεω για 28 αν κ αν θυμαμαι καλα τοτε οταν παιζαμε ηταν ποιο μικρη κ ισωσ μακροστενη οπωσ στα ''αεροπλανακια''τησ εποχης...για μοχλουσ κ κουμπια εχω πρισευμα κ θα χρειαστω μονο πλακετες...ωστε να κανω κ τα κουμπια φωτιζομενα...ps εχω ενα αθλιο αλλα φιλοτιμο celeron παλιο κ για ξυλα λεω για μελαμινη μαυρη παχουσ 25 χιλιοστων...το πανω κοματι ισωσ κ ποιο παχυ αν εκει στηριχτει η οθονη...αντι για τζαμι θα βαλω πλεξι γκλασ 3χιλιοστα..διαστασεισ ??? δεν ξερω δεν θυμαμαι.... τοτε ειμαστε μικροι κ μασ φαινονταν ολα τα ηλεκτρονικα τεραστια ,,χαχα..καθε παρατηρηση βοηθεια κ συμβουλη καλοδεχουμενη...αυχαριστω πολυ...
 
Πίσω
Μπλουζα