Οθόνη Commodore 1084, πρόβλημα με διακόπτη. Βοήθεια;

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
199
Ένας καλός άνθρωπος κάποια μέρα μου χάρισε ένα monitor 1984 για να αντικαταστήσω το κάπως προβληματικό 1081 που χρησιμοποιούσα για πάνω από 20 χρόνια. Από την αρχή η οθόνη αυτή είχε ένα θέμα με τον διακόπτη on/off, αφού δεν έμενε στη θέση του όταν τον πάταγες και συχνά έπρεπε να δοκιμάσεις αρκετές φορές πριν πειστεί να καθίσει επιτέλους στο ΟΝ. Δυστυχώς όπως αναμενόταν η βλάβη μονιμοποιήθηκε και πλέον ο διακόπτης δεν στέκεται με τίποτα. Επειδή όπως έχω ξαναπεί αν και μηχανικός οι γνώσεις μου στην τεχνολογία Η/Υ αρχίζουν και τελειώνουν στο software, μήπως υπάρχει κάποιος εντός Αττικής που να μπορεί να βοηθήσει;
 
Υπάρχουν αρκετά μοντέλα 1084. Ψάξε να βρεις ποιο έχεις. Πιθανώς να μπορώ να το φτιάξω με τον πατέρα μου Άλκη, αλλά δεν μπορώ να σου δεσμευτώ, θα σου πω σίγουρα μέσα σε λίγες μέρες.
 
Κλασσικό πρόβλημα για αυτά τα μονιτορ... άλλα κολλάνε στο ΟΝ και άλλα πάντα κλειστά.

Ή αλλάζεις το διακόπτη ή το ανοίγεις - βραχυκυκλώνεις στο ΟΝ και το δουλεύεις με πολύπριζο που έχει διακόπτη alkis21
 
Εχω μερικα (!!!) spare μονιτορ, θα τσεκαρουμε ποιο εχεις, και θα αλλαξουμε ολοκληρο το "σασι" με ενα απο τα δικα μου.

Αν ταιριαζουν φυσικα.
 
Thanks ρε Μιχάλη, θα σου ήμουν υπόχρεος...
 
Αυτή ίσως είναι η καλύτερη δουλειά να κάνεις για να μην τυχόν στο ξαναεμφανίσει!
 
Παιδιά είναι το 1084S-D1:

attachment.php


Κάτω αριστερά βλέπετε τον ένοχο διακόπτη:

attachment.php
 
Εχω ενα τετοιο. Με καλό διακοπτη. Θα σου φερω το πισω κομματι της οθονης και κατσαβιδια για εγχειριση.
 
Χίλια ευχαριστώ φίλε.
 
alkis21 είπε:
Ένας καλός άνθρωπος κάποια μέρα μου χάρισε ένα monitor 1984 για να αντικαταστήσω το κάπως προβληματικό 1081 που χρησιμοποιούσα για πάνω από 20 χρόνια. .........................................................μήπως υπάρχει κάποιος εντός Αττικής που να μπορεί να βοηθήσει;

Οταν λες οτι το 1081 ειχε καποιο προβλημα, τι ακριβως εννοεις? Ηταν κατι μη επισκευασιμο απο καποιον τεχνιτη οπως <<πεσμενη>> χρωματικα οθονη, ή απλα δεν ηθελες να ασχοληθεις απο την στιγμη που βρεθηκε το αλλο?

Οσον αφορα το διακοπτη, εκτος του οτι μπορει να υπαρχει και στην Ελλαδα <<ξεχασμενος>> καπου, μπορεις να τον παραγγειλεις και απο εδω. Το μονο που θα χρειαστει να κανει ο τεχνικος που θα τον αντικαταστησει, ειναι να κοψει τα 3 μικρα ποδαρακια μπροστα που αφορουν το remote, και δεν χρησιμοποιουνται. :)

http://www.donberg.ie/catalogue/tv_monitor_spares/mains_switches/6583.html
 
Το 1081 κάνει κατά διαστήματα ένα "τσαφ" (ανεβοκατέβασμα οθόνης). Δεδομένου ότι χρησιμοποιούμε τις Amiga μας για αγωνιστικούς σκοπούς, κάτι τέτοιο ενώ για προσωπική χρήση δεν είναι μεγάλο πρόβλημα, για τουρνουά έχει αχρηστευτεί.
 
alkis21 είπε:
Το 1081 κάνει κατά διαστήματα ένα "τσαφ" (ανεβοκατέβασμα οθόνης). Δεδομένου ότι χρησιμοποιούμε τις Amiga μας για αγωνιστικούς σκοπούς, κάτι τέτοιο ενώ για προσωπική χρήση δεν είναι μεγάλο πρόβλημα, για τουρνουά έχει αχρηστευτεί.

Μαλιστα,... ακουγετε σαν σπινθιρισμος απο τον καθοδικο σωληνα (οθονη), και δεδομενου οτι το μονιτορ ειναι απο τα πρωτα μοντελα και θα εχει δουλεψει και πολυ, οντως δεν υπαρχει σωτηρια. Βεβαια μπορει να φταιει και κατι αλλο, αλλα αυτο απαιτει επιθεωρηση κλπ κλπ. :xm:

Οποτε σοφη η επιλογη σου να το βαλεις στην ακρη!
 
Και να και ο διακοπτης..... ;)

attachment.php
 
Eγω ειχα το προβλημα και στο 1083 και στο 1084s κι εκανα το εξης απλο. Ανοιξα το καλυμα και εσφιξα τον διακοπτη με ενα

πλαστικο δεματικο καλωδιων να ειναι μονιμα στο on. Και παροτι καποιοι το θεωρησαν χασιμο χρονου, (αφου τα πολυμπριζα

εχουν διακοπτη on/off), εγω εβαλα εναν διακοπτη on/off απο πορτατιφ σε ενα τροφοδοτικο καλωδιο οθονης και βουαλα, ειναι

πιο κυριλε.

Το σχολιο σε αλλο φορουμ ηταν "Λαμπατερ την καταντησες την Αμιγκα"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα