Οι Ένοχοι (1977 - ΕΡΤ)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.131
Αντιδράσεις
48.289
Οι Ένοχοι (1977 - ΕΡΤ)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ένοχοι_(1977)

 


Αστυνομική σειρά μυστηρίου 14 45λεπτων επεισοδίων , η οποία ξεκίνησε την Τρίτη 25 Ιανουαρίου 1977 στην ΕΡΤ και ολοκληρώθηκε την Τρίτη 3 Μαίου 1977.



Πρωταγωνιστούν ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ , η Μάρω Κοντού , ο Αλέξης Δαμιανός , ο Ανδρέας Φιλιππίδης , η Λίλυ Παπαγιάννη , ο Τίμος Περλέγκας κ.α. Η σκηνοθεσία είναι του Κώστα Κουτσομύτη!


 


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σ ευχαριστουμε πολυ Αντωνη!!αν και δεν προλαβαμε να δουμε τη σειρα,τουλαχιστον μπορουμε να διαβασουμε τις πληροφοριες που μας δινεις :)

αυτη η σειρα ξερουμε αν υπαρχει στα αρχεια της ΕΡΤ;
 
Πράγματι καταπληκτικά όλα αυτά που ανεβάζει ο Tony - Tony. Όσο για το αν σώζεται η σειρά αυτή στο αρχείο της ΕΡΤ, είναι αμφίβολο, αλλά καμιά φορά δεν ξέρεις τι μπορεί να βρεθεί κάπου ξεχασμένο... Το ζήτημα είναι αν θα μάθουμε ποτέ....
 
nick είπε:
Πράγματι καταπληκτικά όλα αυτά που ανεβάζει ο Tony - Tony. Όσο για το αν σώζεται η σειρά αυτή στο αρχείο της ΕΡΤ, είναι αμφίβολο, αλλά καμιά φορά δεν ξέρεις τι μπορεί να βρεθεί κάπου ξεχασμένο... Το ζήτημα είναι αν θα μάθουμε ποτέ....
παντως απ τις περιληψεις που εβαλε ο Αντωνης σιγουρα προκειται για ενδιαφερουσα σειρα,μου θυμισε λιγο ενα διπλο επεισοδιο της σειρας"οι ιστοριες του αστυνομου Μπεκα" που το εδειχνε στον alpha..
 
katerinak είπε:
σ ευχαριστουμε πολυ Αντωνη!!αν και δεν προλαβαμε να δουμε τη σειρα,τουλαχιστον μπορουμε να διαβασουμε τις πληροφοριες που μας δινεις :) αυτη η σειρα ξερουμε αν υπαρχει στα αρχεια της ΕΡΤ;
Μακάρι να ξερα και πολύ θα το ευχόμουν Κατερίνα να υπάρχει....
 
Respect, tonytony! Οι "Ένοχοι" ήταν μια από τις πιο αγαπημένες σειρές των παιδικών μου χρόνων. Φανερά εμπνευσμένο από τα έργα της Άγκαθα Κρίστι ("Ποντικοπαγίδα", "Δέκα μικροί νέγροι"), με υπέροχη ατμόσφαιρα (Κουτσομύτης στη σκηνοθεσία) και ωραίες ερμηνείες, ιδιαίτερα από τον Παπαμιχαήλ στον ρόλο του ιδιοκτήτη του ξενοδοχείου.
 
Τι καστ, Θεε μου!

Ηθοποιοι διαλεγμενοι ενας προς εναν και φτιαγμενοι για αστυνομικη σειρα!

Αν Οι Ενοχοι ειχαν διασωθει και η ΕΡΤ τους εβαζε στο αρχειο της, θα επεφτα με τα μουτρα στα επεισοδια. Σε δυο μερες θα ειχα δει ολη τη σειρα. :)
 
bambinella 100 είπε:
Τι καστ, Θεε μου!Ηθοποιοι διαλεγμενοι ενας προς εναν και φτιαγμενοι για αστυνομικη σειρα!

Αν Οι Ενοχοι ειχαν διασωθει και η ΕΡΤ τους εβαζε στο αρχειο της, θα επεφτα με τα μουτρα στα επεισοδια. Σε δυο μερες θα ειχα δει ολη τη σειρα. :)
Συμφωνώ απόλυτα! Τρελαίνομαι για τις αστυνομικές σειρές...Το χουμε ξαναπεί πολλές φορές αλλά θα το ξαναπώ...Τι εγκλήματα έκαναν αυτοί οι άνθρωποι!
 
-μονο το τελευταιο επεισοδιο ειχα δει σε ενα διπλανο σπιτι.[με τον παπαμιχαηλ στην τελευταια σκηνη,μονος του να κοιτα ενα αναμμενο τζακι.]μετα απο λιγο καιρο πηραμε μια τηλεοραση SABA.-ενα ωραιο αστυνομικο παιχτηκε το 1979 στην ερτ.το παιχνιδι. καθε σαββατο με τον φαιδωνα γεωργιτση και την ελενη ερημου.αυτο δεν το ξεχνω γιατι ειχε φοβερο σασπενς.σεναριο βασιλης κωσταρας,σκηνοθετης κωστας κουτσομυτης.
 
Χωρις να εχω δει κανενα απο τα δυο, εχω ακουσει πως μια προσφατη σειρα ονοματι Η Εκδρομη βασιστηκε στους Ενοχους.
 
Χωρις να εχω δει κανενα απο τα δυο, εχω ακουσει πως μια προσφατη σειρα ονοματι Η Εκδρομη βασιστηκε στους Ενοχους.
Η Εκδρομή του ΑΝΤ1 που γυρίστηκε το 2014 έχει παρόμοιο σενάριο με παρέα που εγκλωβίστηκε σε μια πανσιόν στο βουνό και εκεί συμβαίνουν διάφορα περιστατικά και δολοφονίες , αλλά στην Εκδρομή δεν υπάρχουν λίρες από τα χρόνια της Κατοχής. Η Εκδρομή μου είχε κάνει φοβερή αίσθηση όταν την είδα με πολύ καλό επιτελείο ηθοποιών, σκηνικά και σκηνοθεσία. Μακάρι να υπήρχε κάτι να δούμε από τους Ενόχους! Άλλη μια σειρά που έσβησαν! Δεν νομίζω να σώζεται!
 
Τελικά η σειρά δεν σώζεται! Βρήκα αυτό από ιστοσελίδα και μαζί με έγχρωμη φωτό από τη σειρά με τη Μάρω Κοντού και τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ! Κρίμα!
 
Πίσω
Μπλουζα