Οι Αντίζηλοι (The Persuaders!)

Lux Interior

RetroWannaBe
Joined
18 Δεκ 2008
Μηνύματα
59
Αντιδράσεις
10
Οι Αντίζηλοι (The Persuaders!, 1971-72), ΥΕΝΕΔ


Πρεμιέρα: ?


Αστυνομική τηλεοπτική σειρά που προβαλλόταν από την ΥΕΝΕΔ, γύρω στο 1975 (παραγωγής 1971-72) και την έχω συνδυάσει με μεσημεριανή ώρα.

Πρωταγωνιστές της ο Βρετανός Roger Moore (μετέπειτα 007) και ο Αμερικανός Tony Curtis, οι οποίοι υποδύονται ένα φαινομενικά αταίριαστο δίδυμο, τόσο λόγω καταγωγής όσο και ιδιοσυγκρασιακά που όμως καταφέρνουν σαν real buddies να εξιχνιάσουν μαζί, κάποιες μυστηριώδεις υποθέσεις που τυχαίνουν στο δρόμο τους.

Προ ολίγου καιρού, επεισόδια της σειράς διανεμήθηκαν με κάποια εφημερίδα, ενώ κάποια στιγμή σε δευτεροκλασσάτους κινηματογράφους προβλήθηκε ένα επεισόδιο μεγάλης διαρκείας.

Aπλά καταπληκτικό το μουσικό σήμα του πεντάκις οσκαρούχου John Barry:

http://rapidshare.com/files/176066406/Barry_John_-_the_Persuaders_theme.mp3.html

ενώ και τα opening credits έχουν μια '70s κοσμοπολίτικη αύρα και αντίστοιχη εικαστική νοστιμιά που δεν τη συναντάς πια:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=aO_yyCPmTu0]YouTube - The Persuaders opening
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η εφημερίδα ισοτιμία έδινε προ καιρού επεισόδια της αγαπημένης αυτής σειράς των 70s.

Πρέπει να τα έχω πάρει όλα (δεν θυμάμαι ακριβή αριθμό τώρα) και επίσης από ένα σημείο και μετά τα ξαναέδινε μέχρι που σταμάτησε. Η σειρά μυρίζει 70s (με αυτή την κοσμοπολίτικη αύρα - την οποία γουστάρψ τρελλά)

Φυσικά όταν μεταδώθηκε η σειρά από την ΥΕΝΕΔ ήμουν πολύ μικρός για να την παρακολουθώ.
 
Οταν στα πρώτα του βήματα το "Μέγκα Τσάνελε" έβαζε μεταξύ άλλων και παλιές αγαπημένες σειρές, είχε βάλει και αυτή. :)

Ηταν μία πρώτης τάξεως ευκαιρία για όσους δεν την παρακολούθησαν στο παρελθόν, να "πάρουν το αίμα τους πίσω". :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
Οταν στα πρώτα του βήματα το "Μέγκα Τσάνελε" έβαζε μεταξύ άλλων και παλιές αγαπημένες σειρές, είχε βάλει και αυτή. :) Ηταν μία πρώτης τάξεως ευκαιρία για όσους δεν την παρακολούθησαν στο παρελθόν, να "πάρουν το αίμα τους πίσω". :thumbup:
Ναι, ήταν η εποχή στις αρχές που το πρόγραμμα του Mega θύμιζε λίγο ΥΕΝΕΔ (πολύ το χάρηκα) με παλιές αγαπημένες σειρές
 
Το Mega οπως και το Star, στα πρωτα τους χρονια εδειχναν σχεδον ολες τις ξενες σειρες που ειχαμε αγαπησει απο την ΕΡΤ και την ΥΕΝΕΔ. Δυστυχως τωρα πια δεν δειχνουν ουτε μια για δειγμα. Δεν εχουν παρει χαμπαρι οτι υπαρχουν και στην Ελλαδα φανατικοι των παλιων καλων ξενων σειρων?
 
..και να το χουν παρει??τι εγινε??μηχανακι AGB εχεις σπιτι σου αγορι μου???δεν εεεεεεεεχεις?????
 
Κάποια εφημερίδα πριν 3-4 χρόνια έβαζε δώρο VCD με επεισόδια των Αντίζηλων και του Άγιου. Έχω ελάχιστα, αλλά δε θυμάμαι τον τίτλο της εφημερίδας
 
Η Ισοτιμία τα έδινε (δες 5 posts πιο πάνω - το έχω ήδη αναφέρει)
 
:sweato_Oops, sorry δεν το είδα! Τα γεράματα φταίνε!
 
ειμαι και γω φαν αυτης της σειρας οπως και του 'Αγιος','Χαβαη 5-0','περρυ μεισον' ,'πευτον πλεις' κτλ. Μπορει καποιος να τις κατεβασει απο τορρεντς αλλα για ελλ.υποτιτλους λιγο δυσκολο.
 
Pantolio καλώς όρισες.

Κάνε μια βόλτα απο τους κανονισμούς.
 
Η σειρά έχει στο σύνολό της 24 επεισόδια και ολοκληρώθηκε σε μία και μόνο σαιζόν. Από επαναδιανομές στην εφημερίδα "Ισοτιμία" έχω πάρει κι εγώ ορισμένα επεισόδια αλλά θα τα ήθελα όλα. Γνωρίζει κανείς αν έχει στοκ για να μπορέσω να παραγγείλω απ'αυτήν; Φυσικά μου λείπουν αρκετά κι απ'την σειρά "Ο Άγιος" με τον Roger Moore! Να πούμε μόνο πως ετοιμάζεται κινηματογραφική ταινία "The Persuaders" για το 2011! Το Hollywood για άλλη μια φορά αποδεικνύει πως δεν έχει ιδέες και αναζητά πηγές από παλιές πετυχημένες συνταγές. Δε μας πειράζει αυτό απαραίτητα, όμως! Έτσι δεν είναι; ;)
 
Αν θυμάμαι καλά, οι πρωταγωνιστές ήταν 2 πλούσιοι αλλά εντελώς διαφορετικοί χαρακτήρες, ο Moore ήταν ο άγγλος πλούσιος γόνος, από κολλέγιο και με λεπτoύς τρόπους playboy ενώ ο Curtis o αμερικάνος αυτοδημιούργητος που ξεκίνησε από πολύ χαμηλά, σχεδόν αμόρφωτος και ποιό brutal.

Κάποια στιγμή βρέθηκαν μαζί και σαν αταίριαστο δίδυμο ξεκίνησαν να κάνουν τους ντετέκτιβ και να λύνουν μυστηριώδεις αστυνομικές και κατασκοπικές υποθέσεις. (τότε ήταν της μόδας της παραπέτασμα κλπ κλπ κλπ)

Σαν σειρά ήταν σχετικά πλούσια γυρισμένη σε καλά αριστοκρατικά μέρη, με ωραία αυτοκίνητα κλπ...
 
Οι αντιζηλοι και ο Αγιος

Mandrake είπε:
Η σειρά έχει στο σύνολό της 24 επεισόδια και ολοκληρώθηκε σε μία και μόνο σαιζόν. Από επαναδιανομές στην εφημερίδα "Ισοτιμία" έχω πάρει κι εγώ ορισμένα επεισόδια αλλά θα τα ήθελα όλα. Γνωρίζει κανείς αν έχει στοκ για να μπορέσω να παραγγείλω απ'αυτήν; Φυσικά μου λείπουν αρκετά κι απ'την σειρά "Ο Άγιος" με τον Roger Moore! Να πούμε μόνο πως ετοιμάζεται κινηματογραφική ταινία "The Persuaders" για το 2011! Το Hollywood για άλλη μια φορά αποδεικνύει πως δεν έχει ιδέες και αναζητά πηγές από παλιές πετυχημένες συνταγές. Δε μας πειράζει αυτό απαραίτητα, όμως! Έτσι δεν είναι; ;)
Και βεβαια υπαρχει στοκ και μαλιστα μπολικο!

Πηγα εγω η ιδια τον χειμωνα που μας περασε και πηρα πολλα dvd του Αγιου.

Αυτο εγινε γιατι δεν υπαρχει τροπος να τα παραλλαβεις αλλιως. Πρεπει να πας μονος σου. Εκτος απο Αγιο, ειδα πως ειχε πολλα απο Αντιζηλους κι απο μια αλλη παλια αστυνομικη σειρα με την Νταιανα Ριγκ. Η τιμη για το καθε dvd, ασχετως τιτλου σειρας, ειναι 1 ευρω.

Εφημεριδα Ισοτιμια, Αβερωφ 26-28, Περισσος, τηλ. 210-2503135.

Θα τηλεφωνησεις απο Δευτερα ως Παρασκευη 15.00-17.00 και θα ζητησεις τον κυριο Δημητροπουλο που ειναι υπευθυνος για τα dvd.
 
αγαπημενη σειρα...σειρες με επιπεδο.
 
bambinella 100 είπε:
Και βεβαια υπαρχει στοκ και μαλιστα μπολικο!Πηγα εγω η ιδια τον χειμωνα που μας περασε και πηρα πολλα dvd του Αγιου.

Αυτο εγινε γιατι δεν υπαρχει τροπος να τα παραλλαβεις αλλιως. Πρεπει να πας μονος σου. Εκτος απο Αγιο, ειδα πως ειχε πολλα απο Αντιζηλους κι απο μια αλλη παλια αστυνομικη σειρα με την Νταιανα Ριγκ. Η τιμη για το καθε dvd, ασχετως τιτλου σειρας, ειναι 1 ευρω.

Εφημεριδα Ισοτιμια, Αβερωφ 26-28, Περισσος, τηλ. 210-2503135.

Θα τηλεφωνησεις απο Δευτερα ως Παρασκευη 15.00-17.00 και θα ζητησεις τον κυριο Δημητροπουλο που ειναι υπευθυνος για τα dvd.
Δυστυχώς bambinella μένω Ηράκλειο οπότε μου είναι αδύνατον ν'ανέβω τώρα επάνω απλά και μόνο για να περάσω απ'την εφημερίδα... Θα επικοινωνήσω τηλεφωνικά κι αν βγάλω άκρη, έχει καλώς! Ευχαριστώ για την ενημέρωση πάντως! Για να καταλάβω, παίρνεις το δισκάκι μόνο ή και το αντίστοιχο φύλλο της εφημερίδας;
 
Μονο το δισκακι με ενα ευρω το καθενα, οπως σου ειπα και πιο πανω. Εμενα με αφησαν και διαλεξα με την ησυχια μου, οσα ηθελα απο Αγιο και μου ειπαν οτι ειχαν κυκλοφορησει απο την Ισοτιμια 74 dvd. Eκει υπηρχαν ολα και σε πολλα αντιτυπα, οχι μονο απο Αγιο, αλλα και απο τις αλλες δυο σειρες που σου ειπα. Με ενημερωσαν μαλιστα, οτι το καλοκαιρι του 2010 η εφημεριδα θα εβαζε και τα υπολοιπα dvd του Αγιου. Ο καιρος εφτασε και δε μενει παρα να δουμε κατα ποσον αυτο θα επαληθευτει.

Αφου μενεις στην Κρητη, κοιτα τηλεφωνικως μηπως απο το χειμωνα εχει αλλαξει τιποτα και μπορεις να τα παραλαβεις και με αλλο τροπο, εκτος απο το να πας ο ιδιος.
 
Πολύ ωραία νέα με την συνέχεια της διανομής! Κάθε Καλοκαίρι το πάνε λοιπόν; Ότι έκανε ο Θέμος στην εφημερίδα του με τα "Φιλαράκια"; Για να δούμε! Το μόνο αρνητικό (που το αναφέρεις κι εσύ λάθος, εν τω μεταξύ) είναι ότι πρόκειται για χάλια ποιότητα VCD και όχι για DVD. Αλλά είναι η μοναδική Ελληνικά υποτιτλισμένη έκδοση που κυκλοφορεί ως "αυθεντική" στην Ελλάδα... Θα πάρω τηλέφωνο αυτές τις μέρες να δω αν μπορούν να μ'εξυπηρετήσουν. Δε την κόβω να περιμένω μέχρι τελειώσει το Καλοκαίρι, τώρα που έμαθα πως υπάρχουν ακόμη σε στοκ. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, πάντως! Άλλη μια έκδοση από σειρές που έχασα και που θα αγόραζα ευχαρίστως είναι η σειρά "Οι Περιπέτειες Του Σέρλοκ Χολμς" ("The Adventures Of Sherlock Holmes") ('84-'85) που είχε βγάλει μια εφημερίδα (μολονότι δε θυμάμαι πια απ'όλες...)!
 
John Barry για παντα. Ο ανθρωπος με αυτη τη μουσικη, απλως περασε στην ιστορια....http://www.youtube.com/watch?v=ykLCAfVa410
 
Τι να πει κανεις για το ανυπερβλητο μουσικο θεμα... Ή για την Τζόαν Κόλλινς γκεστ σε ένα απο τα επεισοδια!!!
 
Πίσω
Μπλουζα