Οι Απαράδεκτοι - QUIZ

audiodee

RetroActive
Joined
26 Ιουν 2006
Μηνύματα
460
Αντιδράσεις
81
Oι Απαράδεκτοι (1991-93), MEGA


Πρεμιέρα: Τετάρτη 18/9/1991



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Απαράδεκτοι_%28Οι%29

Ένα quiz ερωτήσεων να τσεκάρετε πόσο Απαράδεκτοι είσαστε!

Προσθέστε και δικές σας.

1. Σε ποια οδό μένει η παρέα των Απαράδεκτων και που βρίσκεται στ'αλήθεια;

2. Το όνομα Ναυσικά στη σειρά τι σας λέει;

3. Τι αυτοκίνητο έχει ο Σπύρος;

4. Πόσο χρονών είναι ο καθένας από την παρέα συμφωνα με τη σειρά;

5. Σε ποιο επεισόδιο πρωτοείπε ο Γιάννης τη Ρένια "αστροπελέκι";

6. Πόσες φορές έχει ακουστεί ο Βλάσης να λέει "Σκάσε!";

7. Σε ποια επεισόδια συναντάμε το όνομα Φιλιώ;

8. Τι περούκα φοράει ο Βλάσης όταν αντικαταστεί τη Σουζάνα, τη μπαργούμαν στο "Ποια Ελένη";

9. Τι μουσική υποτίθεται ότι αρέσει στο διευθυντή του Σπύρου;

10. Σε ποιο μπαρ δίνανε ραντεβού οι Απαράδεκτοι για τις τηλεγνωριμίες τους;

11. Σε ποιο πανεπιστήμιο της Αμερικής είπε ότι έχει σπουδάσει η Δήμητρα όταν πήγε να πιάσει δουλειά ως τηλεφωνήτρια;

12. Πως έλεγαν εκείνον που νόμισε ότι συνάντησε ο Γιάννης στην Πορτογαλλία;

13. Στο επεισόδιο "Σεξ, τσόντες και βιντεοκασσέτες", πως έλεγαν τον πορνοστάρ της ταινίας που νοίκιασε η Δήμητρα;

14. Μετά το βιντοκλίπ του Βλάση, ποιος τραγουδιστής πήρε τηλέφωνο τη Δήμητρα να την καλέσει να παίξει σε βιντεοκλίπ του; (Και τι είπε; )

15. Πως έλεγαν το φαγητό που έφτιαξε ο Γιάννης με τη Δήμητρα στη δημιουργική μαγειρική τους;

Τι έγινε ρε παιδιά; Θα απαντήσετε;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
16.Πόσα επεισόδια ήταν σίγουρα τελικά οι Απαράδεκτοι ; :D :D :D :D
 
Συγνωμη... ειναι μετρημενες οι φορες που ειπε ο Βλάσσης.. σκασε? 8)

στην ερωτ. (6) λεω
 
Λορένα είπε:
Συγνωμη... ειναι μετρημενες οι φορες που ειπε ο Βλάσσης.. σκασε? 8)
στην ερωτ. (6) λεω
Αν παρακολουθήσουμε όλη τη σειρά με ένα σημειωματάριο θα βρούμε κατά προσέγγιση πόσα είπε! Άλλά υπάρχουν κι ευκολότεροι τρόποι για μια προσέγγιση...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=vDBHlOmReSQ]YouTube - aparadektoi-SKASE (mponatsos)
 
1. Αδάμαντος 4...και είναι φανταστική οδός,δηλαδή δεν υπάρχει!Στην πραγματικότητα είναι στο Λυκαβηττό!

2. Πρώην σχέση του Βλάσση...αλλά δεν έπαιξε στη σειρά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1. Αδάμαντος 4, Λυκαβηττός (δεν ξερω αν οντως βρισκεται εκει)

4. Ο Γιάννης στο επεισοδιο με τα γενεθλια του κλεινει τα 33, οι αλλοι δεν ξερω.

7. Στο επεισοδιο με τη Ναταλια Τσαλικη.

12. Παρασκευά?

13. Η Παπαρήγα η καλή?

14. Ο Γιάννης Πάριος

15. Παστίτσιο δεν ειχαν φτιάξει?

16. 34 επεισόδια την πρωτη χρονια, 13 τη δευτερη (σαν την ΕΡΤ) και το διωρο εορταστικο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1)Το σπίτι στο οποίο μένουν οι Απαράδεκτοι βρίσκεται στη φανταστική οδό Αδάμαντος 4 στον Λυκαβηττό. Η πολυκατοικία η οποία χρησιμοποιήθηκε για τα εξωτερικά πλάνα βρίσκεται όντως στον Λυκαβηττό, στη συμβολή των οδών Συνεσίου Κυρήνης και Κοσμά Μελωδού.

2)H γκομενα του Βλασση που οταν την χωρισε κουβαληθηκε στον Γιαννη(επεισοδιο κανε μου λιγακι μμμ=πρωτο επεισοδιο)

3)Ρενω 146 GT (βολτα με κλεμμενο αμαξι)..ασχετο..το 146 δεν ειναι Alfa Romeo?

4)Ο Γιαννης στα γενεθλια ηταν 33 για τους αλλους δεν το εχω ψαξει ακομα

5)επεισοδιο Χρονια πολλα(οταν μπαινει μεσα λεει,Αλλο Αστροπελεκι!!)

6)η απαντηση στο βιντεακι του youtube!!

7)Kαλιστεια 92 και στο παρακολουθησεις πρωτου τυπου καθως και στο εργαζομενο κοριτσι ,οταν μιλαει η Δημητρα στο τηλεφωνο στην εταιρεια Mocus company!!!

8)μια με μαυρα μαλλια ,φουντωτα (επεισοδιο Ποια Ελενη)

9)Καστα Ντιβα!!(ειμαι εγω γυναικα φινα!!)

10)Μπαρ Πηγασος!!! (Νεος ζητει Νεα!!)

11)Λος Αντζελες!!(Εργαζομενο Κοριτσι!!)

12)Βαγγελης ο Ναυτικος!!(Λος Απαραδεκταος!!)

13)Ο Steve!!Ο Steve και οι ερωμενες του!! (Σεξ,τσοντες και βιντεοκασσετες!)

14)Γιαννης Παριος- Ελα Γιαννακη?? (Βιντεοκλιπαδες!!)

15)μοσχαρι σαντιγιον!!!!(Ι am you are Θανασης!!!)

για τα επεισοδια..τουλαχιστον 49

Στο imdb αναφερει 50 επεισοδια απο την σεναριογραφο Δημητρα!!

ασχετο αλλα θελω το πω <<Γιαννης=Καταραμενε Σκωτσεζε...what do you want from me???παναθεμα σε με το φουσκωτο πραμα που μας κουβαλησες!!>> (νεος ζητει νεα!!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντάξει, Birla, έδωσες ρέστα! Μέχρι και την πραγματική οδό της πολυκατοικίας;! Αλλά μπράβο και στον/στην audiodee για το quiz.
 
Υποκλινομαι στις γνωσεις του Birla. Και προσθετω μια ερωτηση:

"Τι σχεση εχει το ψευδωνυμο του με τους Απαραδεκτους?" (ας μην απαντησει ο ιδιος...)
 
Πολύ σωστά με το κουίζ, αλλά κανείς δεν παίρνει αριστείο!

Ούτε εσύ το φαβορί μας, Birlas Korkos, διότι έκανες 2 ερωτησούλες σχεδόν λάθος!

Στην ερώτηση 4 o Γιάννης είναι 33 (που σύμφωνα με μίνι έρευνα αυτή πρέπει να είναι η πραγματική του ηλικία) και τη Ρένια στο τέλος του ίδιου επεισοδίου τη ρωτάει ο αστυνομικός (Πέτρος Φιλιππίδης) πόσο χρονών είναι και λέει 25 (που κατα πάσα πιθανότητα είναι η πραγματική της ηλικία τότε, και ο Φιλιππίδης στο εορταστικό λέει ότι είναι 28, που μπορεί να έιναι η πραγματική του ηλικία, όπως με τα πραγματικά ονόματα έβαζαν και τις πραγματικές τους ηλικίες, η Δήμητρα Παπαδοπούλου πάντα στην πρωτοπορία, υποκλίνομαι).

Η ερώτηση 8 ήταν ερώτηση τρικ, καθώς ο Βλάσης δεν φοράει περούκα, έχει τα δικά του μαλλιά χτενισμένα ως αντικαταστάτρια της Σουζάνας!! (δείτε το βίντεο ξανά και ξανά!)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=38YSud1xz1s]YouTube - aparadektoi ti ektroma einai auto
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
17. Ποιά μεγάλη guest* (γυναίκα) συμμετείχε σε επεισόδιο και ήταν η μοναδική που δεν είχε το βαφτιστικό της όνομα ως όνομα στη σειρα;

*μεγάλη guest εννοω ηθοποιό που δεν εμφανίστηκε απλά να συμπληρώσει το επεισόδιο αλλά έπαιξε αρκετή ώρα συμβάλλοντας στην ιστορία του επεισοδίου!
 
17. Μαλλον θα εννοεις τη θεια Βιργινία, κατα κοσμον Αλικη Αλεξανδρακη.
 
17. Χμμ... δεν εννοούσα τη θεία Βιργινία, διότι επειδή αναφέρεται σε κάθε επεισόδιο δεν την θεώρησα guest. Για τη Μαιρούλα τη μπαρόβια έλεγα, τη Γεωργία Καλέργη.

...που κώλοσε!

Σάσα: Από την αγγλική λέξη μπαρ και την κατάληξη -όβιος;

Δήμητρα: Καλά, μην το κάνουμε θέμα τώρα!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=vdyyvnuqPq0]YouTube - H Mairoula i barovia
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περισσότερες ερωτήσεις για το quiz ανά επεισόδιο, για να δούμε πόσο Απαράδεκτοι είσαστε!

19. Κάνε μου λιγάκι μμμ: Τι χαρακτήρα προσπάθησε να ντύσει ο Γιάννης τη Δήμητρα για να ρίξει το Σπύρο και τι βγήκε τελικά;

20. Βόλτα με κλεμμένο αμάξι: Τι συνταγή έδωσε η Δήμητρα στον αστυνομικό;

21. Η Έξωση: Τι έτρωγε η Δήμητρα όταν άκουσε το ουρλιαχτό, το σύστημα δηλαδή που είχε συνδέσει ο Σπύρος με το φούρνο να μην καίγεται το φαΐ και έτρεξε με τη σκούπα να δει;

22. Χρόνια πολλά: Τι μάρκα ήταν η Yves Saint Laurent μπλούζα που πήρε η Δήμητρα δώρο στον Γιάννη;

23. Ο Doctor: Τι χάπια έδωσε τελικά ο Γιάννης στον πατέρα της Ρένιας;

24. Ο Kαραφλός δολοφόνος: Πως έλεγαν τον Παύλο Κοντογιαννίδη στο επεισόδιο;

25. Ασφάλεια ζωής: Σε ποια ασφαλιστική δούλεψε ο κύριος Χαλακατεβάκης;

26. Ποιητική Βραδιά: Τι δώρο κέρδιζαν οι διαγωνιζόμενοι στο διαγωνισμό ποίησης;

27. Αμα θες να φύγεις φύγε: Πως ακριβώς ήταν η αραβική λέξη που έμαθε ο Γιάννης στη Δήμητρα όταν γύρισε στα ψέματα από την Αλεξάνδρεια;

28. Μόδα '91: Πως ονόμασε ο Γιάννης τη Ρένια στην επίδειξη μόδας που ήθελε να κάνει;

29. Είμ' εγώ γυναίκα φίνα ντερμπεντέρισα: Τι φαγητό μαγείρεψε η Δήμητρα όταν κάλεσε ο Σπύρος τον διευθυντή του;

30. Γαλλική κουλτούρα: Πως έλεγαν το Γάλλο επισκέπτη του Γιάννη;

31. Καλά Χριστούγεννα: Τι δώρο έκανε ο κύριος Χαλακατεβάκης στον Σπύρο και στη Δήμητρα;

32. Ο Εραστής έρχεται: Από που ήταν ο Τάκης Παπαματθαίου;

33. Πληρωμένη εκδίκηση: Πόσα λεφτά πήρε ο μπράβος για να δείρει τον Βλάση;

34. Γκρέμιστα... Γκρέμιστα: Ποιες λέξεις ανέλυσε η κυρία Σάσα εκείνη τη βραδιά;

35. Έρχεται η θεία ...stop: Τι ζήτησε να της προσφέρουν η θεία Βιργινία όταν έφτασε στο σπίτι του Γιάννη;

36. Eurovision '92: Πόσα ζήταγε ο συνθέτης από τον Σπύρο για να κάνει τη μουσική για τη διαφήμιση;

37. Φρηκ Άουτ: Τι κασέτα πήγε η Δήμητρα στα παιδιά;

38. Επενδύω... Επενδύεις... Επενδύει...: Σε ποιο μέρος ήταν το χωραφάκι της Δήμητρας που πήγαν να επενδύσουν στον κύριο Βαρδαξή-Κουτρουμπέση;

39. Την υγειά μας να 'χουμε: Ποιο τραγούδι έβαλε ο Γιάννης με το ραδιοφωνάκι στο νοσοκομείο και χόρευαν;

40. Παρακολουθήσεις πρώτου τύπου: Πως χαρακτήρισε την κόμωση της Ναταλίας Φονταίν η Δήμητρα;

41. Επιστροφή στη φύση: Πως έλεγαν τον άγγλο που γνώρισε η Δήμητρα και πως τον αποκαλούσε η ίδια;

42. Ο Ζωντανός ο χωρισμός: Τι παρείγγειλε η Δήμητρα όταν πήγαν για φαγητό τη βραδιά που της ζήτησε ο Σπύρος να χωρίσουν;

43. Λεβέντες οικολόγοι: Από που ήταν ο φίλος του Σπύρου;

44. Δραματική σχολή: Τι ζήτησε ο Δημήτρης Φραγκιόγλου να φάει όταν έκαναν μάθημα στο σπίτι του Γιάννη;

45. Εργαζόμενο κορίτσι: Τι πτυχία είπε ο Γιάννης στο κύριο Χωριανόπουλο ότι έχει η Δήμητρα;

46. Νέος ζητεί νέα: Τι λουλούδι θα κρατούσαν όσοι πήγαιναν στο μπαρ;

47. Βιντεοκλιπάδες: Πως χαρακτήρισε ο Γιάννης το βίντεο κλιπ του Βλάση και συμφώνησαν όλοι;

48. Ο Τέλειος άνδρας: Τι φαγητό ήθελε να μαγειρέψει η Δήμητρα στην επέτειό τους;

49. Το ΚΟ.ΛΑ.Ν.: Όταν ήταν στην τηλεόραση ο Σπύρος και πείνασε, τι έφαγε;

50. Ο Έρωτας γεννήθηκε για δύο: Ποιο τραγούδι χόρευε το ένα απ'τα δύο κορίτσια στο μπαρ που είχαν πάει ο Σπύρος και ο Βλάσης με έναν θαμώνα;

51. Αναξιοπαθούντες: Πόσες αμαρτίες είπε ο Βλάσης ότι έχει η αδελφή Ιωάννα και κάθεται και προσεύχεται;

52. Επιθεώρηση: Τι ζήτησε να πιει η Δήμητρα στο στιγμιότυπο με το σαλούν;

53. Θα τον φάω τον Παρασκευά: Πως έλεγαν τη γκαλερί του Κωνσταντέν και πως την είπε η Δήμητρα;

54. Ο Ψυχίατρος: Τι είδε στο τέλος ο Βλάσης στο νιπτήρα;

55. Ποια Ελένη: Τι πήρε για μωρό η Δήμητρα όταν πήγε στο σπίτι της Ελένης;

56. Ιστορία μου, αμαρτία μου: Τι είπε ο Γιάννης όταν του είπε η Δήμητρα ότι το όνομα του καινούριου απο πάνω είναι Αλέξης;

57. I am, you are Θανάσης: Τι είχε μέσα η τσάντα της Ρένιας όταν την πόνταρε στα χαρτιά;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
19)Γκιζελα Νταλι

20)Γιουβετσακι Κοτοπουλο(<<δεν τρωω κοτοπουλο>>,γιατι φοβαστε μην βγαλετε βυζια?>>)

21)χαλβα

22)η Αθανατη ΒΙΟΤΕΧΝΙΑ ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΑ, ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ!!!(<<εε Γιαννη ειναι προφανης η απατη...ο Yves Saint Laurent εχει αντιγραψει τον Κουτρουμπα!!>> <<Σπυρο...το βρισκω λιγο τραβηγμενο αυτο ..αστο...>>)

23) ηταν να του δωσει τα χαπια της θειας Βιργινιας για την πιεση αλλα δεν φαινεται αν του τα εδωσε τελικα !!!ανοιξε την γραβατα και σηκωσε λιγο τα ποδια.Μαλλον δεν του εδωσε τιποτα!! (<< Ενα γιατρο για το γιατρο!!! ενα γιατρο για το γιατρο!!)

24)Jack

25)Δουλευε στην Ιnterlife(οχι απο τα αγαπημενα μου επεισοδια λογω των ασφαλιστων που επαιζαν..ειδικα αυτος της Nationale Personale ηταν για πολυ ξυλο!!)

26)500.000 δραχμες και εκδοση της ποιητικης συλλογης στον εκδοτικο οικο Μελανο!!

27)τι ρωτας τωρα!!! κατι σαν <<αμπαχαι.αμπαχαλιλ.αλ μιλαχαλιλουα>>

28 )Ξαβιερα...σε εκεινο το σημειο λεει η Ρενια την πραγματικη ηλικια της επισης(εκτος απο το επεισοδιο με το κλεμμενο αμαξι!!)

29)Κοτοπουλο με μπαμιες(ενω ο Σπυρος ηθελε κοτοπουλο με δαμασκηνα)

30)Ζεραρ!!<<ο Ζεραρ..που εχει βγαλει την Σορβωννη,που τωρα θα κανει εκθεση στην Μπομπουρ>> << Που?>> <<Στην Μπομπουρ!>> <<Που?>> <<Στη Μπομπουρ!! που!!!>>

31)την καφετερια τους ,που την ειχαν απαλλοτριωσει καποια πιτσιρικια στα καλαντα!!

32)Θεσσαλονικη

33)λεει οτι εκανε ειδικη τιμη αν και κανονικα παιρνει μεταξυ 30 και 50 χιλιαδων δραχμων!!

η συνεχεια μετα γιατι τωρα παω στην δουλεια!!! τα λεμε αργοτερα...γαμωτο..πανω που επαιρνα φωτια!!! χαχαχα!!!

Επεστρεψα απο την δουλεια και συνεχιζω(για το κουιζ δεν πηγα γυμναστηριο!!)

34)κατσε να θυμηθω λιγο....προσκαλω,καταρχην,μπαροβιος,φερ'της,κόλλωσε...θες και τις αρχαιες λεξεις και φρασεις???ενταξει..δεν θυμαμαι και το οξυν αγγελεις λακεδαιμονιοις απ'εξω!! αν το θυμομουν θα με λεγανε Σάσο αντι για Σάσα!!

35)ουισκι με παγακια(on the rockw ειπε χαρακτηριστικα)

36)ενα εκατομμυριο

37)κατι λαικα με την Αντζελα Δημητριου <<εσυ τι λες ,θα γινουμε επιτελους εραστες,τζαμπα καιει η λαμπα!!)

38 )Σουβαλα Αιγινας (<<μα αυτο εχει πολυ μεγαλη αξια>>=Τζον Βαρδαξης Κουτρουμπεσης)

39)κατσε να θυμηθω...κατι απο Πρωτοψαλτη.....νομιζω αυτο με το βενζιναδικο και τα συννεφα...(δεν ειμαι και πολυ καλος στα ελληνικα)

40)δυσκολο αυτο...το ελεγε στην μανα της οταν διαβαζε για αυτην σε ενα περιοδικο..νομιζω οτι ειπε οτι το μαλλι της ειναι σαν λαχανο...

41)Πετερ και η η Δημητρα τον ελεγε Πητα!!!

42)ρωταγε για μπιφτεκια φιορεντινα και για κατι βενεντσιανα και κατι σνιτσελ με γκορντον μπλου αλλα τελικα ειπε ο Σπυρος να παραγγειλουνε καρμποναρα ...μετα ρωτησε αν θα παρει σαλατα του σεφ ή κατι αλλο..

43)Ο Νικος ηταν μαζι του στο Πολυτεχνειο και ειχε ενα κτημα-φαρμα εξω απο την Χαλκιδα

44)<<Συγνωμη δασκαλε αλλα μηπως εχετε λιγο ψωμι με ζαμπον να φτιαξω ενα σαντουιτς!??>>

45)χμμμ....νομιζω ειχε πει 2 CV(Curicculum Vitae) και 3 μπατσελορ...ή 4 μπατσελορ..κατι τετοιο

46)Δημητρα =γαρυφαλλο,Βασιλης=γαρδενια--->οταν μιλαγε η Δημητρα σαν να εχει χρονια φαρυγγιτιδα

47)φτωχομπινεδιαρικο!!!

48 )παγωμενη παπια!! αυτο κανει η Σιρλει στον Ομαρ!!

49)μακαροναδα!!

50)ενα τουρκογυφτικο του Αντυπα..ειμαι στα χαι μου οταν σε εχω μου πλαι μου..ή κατι τετοιο...πολυ κιτς!!

51)εκατομμυρια!!!!! με χαρακτηριστικη Βλασσια φωνη!!(Σπυρος <<Περαστε μεσα..διστακτικο σας βλεπω .περασε μεσα αι στο διαολο!!>>και του δινει μια επικη σπρωξια!!)

52)μια πορτοκαλαδα μπλε!!! οι αλλοι νερο που καιει!!

53)Γκαλλερι φαλαινα και η Δημητρα την ειπε Καρχαρια...!!!!

54)βοηθεια βοηθεια...ειδα ενα βατραχο στον νιπτηρα!!

55)το μεταξωτο πουκαμισο του Γιαννη (πιο πριν ειχε πει ο Γιαννης<<μαζεψτε οτι πανια εχετε>> Βλασσης<<τι πανια βρε και αηδιες!!!>>)

56)Αλεξις Καρρινγκτον??

57)ενα γραμμα μιας φιλης της,γυαλια ηλιου και το σαντουιτς που το δαγκωσε λιγο!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Birlas_Korkos είπε:
45)χμμμ....νομιζω ειχε πει 2 CV(Curicculum Vitae) και 3 μπατσελορ...ή 4 μπατσελορ..κατι τετοιο
4 μπάτσελορ!

Απίστευτος! Όχι μόνο σωστές απαντήσεις, αλλά με ατάκες συμπληρώματα όπως ακριβώς θα τα απαντούσα κι εγώ!
 
Birlas_Korkos είπε:
11)Λος Αντζελες!!(Εργαζομενο Κοριτσι!!)
Συγκεκριμένα στο Όξφοοοντ!

Σπούδασε executive producer, business administration και political economic scientist, στο πανεπιστήμιο Όξφοοοντ έξω από το Λος Άντζελες, όπως κατεβαίνεις ευθεία τη Γουώλ Στρητ εκεί που βρίσκεται τώρα το χαμπουργκεράδικο του Μήτσου του Αντωνιάδη, έκανε πολλά λεφτά στην Αμερική, φοβερή φυσιογνωμία.

Α, και

58. Ποιο προϊόν είπε ότι διαφήμισε στον Χωριανόπουλο; Εδώ σας θέλω.
 
Είστε πολύ απαράδεκτοι πάντως...εγώ 1 φορά τα έχω δει μόνο αλλά δεν τα πρόσεξα και πολύ!
 
Πίσω
Μπλουζα