Οι Απόμαχοι

sportbilly79

RetroWannaBe
Joined
6 Ιουλ 2008
Μηνύματα
220
Αντιδράσεις
215
Το 1983 παίχτηκε η σειρά της ΕΡΤ ΄΄Απόμαχοι΄΄ με τον Σταύρο Παράβα, Δέσπω Διαμαντίδου, Σπύρο Κωνσταντόπουλο, Βασίλη Ανδρονίδη και άλλους ηθοποιούς. Η σειρά αφορά τη ζωή μιας ομάδας συνταξιούχων που τους φροντίζει ο Σταύρος Παράβας σαν κοινωνικός λειτουργός. Η μουσική είναι το Σταμάτη Σπανουδάκη και είναι καταπληκτική, όπως πάντα. Έχω στο αρχείο μου 3 επειδόδια της σειράς. Η σειρά προβλήθηκε σε επανάληψη από την ΝΕΤ το 2004.
 
Και η μουσικη και το σεναριο αλλα και το τελικο αποτελεσμα ηταν καταπληκτικα - η σειρα εχει πολυ υψηλη ακροαματικοτητα τη χρονια εκεινη παροτι δεν ακολουθουσε την πεπατημενη των "Δαλιανιδικων" παραγωγων που σαρωναν τοτε.
 
Ανεβασα μερικες φωτο από τους τιτλους αρχης της σειρας.
 
Οι Απόμαχοι προβάλλονται ξανά σε επανάληψη από αύριο Δευτέρα 27/9 κάθε μέρα στις 13.00 από την ΕΤ.1
 
Και πάλι σε επανάληψη η σειρά....μετά την Οδό Ανθέων στην ΕΤ1 από την Τετάρτη 4 Νοεμβρίου στις 12 το μεσημέρι.
 
tonytony είπε:
Και πάλι σε επανάληψη η σειρά....μετά την Οδό Ανθέων στην ΕΤ1 από την Τετάρτη 4 Νοεμβρίου στις 12 το μεσημέρι.
Τι στο καλό? "Ξέμειναν" από σειρές στην ΕΡΤ? Διότι από υλικό δόξα το Θεό...
 
Καλημέρα. Μήπως παίζει και η Ζωρς Σαρή ;
 
bernard.c είπε:
Τι στο καλό? "Ξέμειναν" από σειρές στην ΕΡΤ? Διότι από υλικό δόξα το Θεό...
Εχουν, αλλα φαινεται πως δεν θελουν να μας τις δειξουν...
 
Οι Απόμαχοι

Τα σέβη μου.

Μήπως κάποιος/α θυμάται σειρά της κρατικής τηλεόρασης , (έγχρωμη) δεκαετίας '80 με τον Παράβα στο ρόλο του υπεύθυνου ενός γηροκομείου; Η συμπεριφορά του τον έκανε πολύ αγαπητό στους τροφίμους με αποτέλεσμα όταν θέλησαν να τον διώξουν να γίνει κατάληψη απο τα παππούδια. Μάλιστα, στο σχετικό επεισόδιο ήταν γκεστ-σταρ η Λιάνα Κανέλλη, υποδυόμενη τον ..εαυτό της ως ρεπόρτερ που μεταβαίνει στο γηροκομείο για να μάθει το λόγο της κατάληψης.
 
Πίσω
Μπλουζα