Οι Γύφτοι

boomer

RetroActive
Joined
4 Οκτ 2009
Μηνύματα
459
Αντιδράσεις
78
Θα ήθελα ρε παιδιά να αναφερθώ σε μια υπερσπάνια, ταινία ξεχασμένη ακόμη κι απ' τους ηθοποιούς που έπαιζαν!! Πρόκειται για τους Γύφτους που συμμετέχει ο Χάρρυ Κλύνν και την είδα μόλις μια φορά πριν αρκετά χρόνια σε βιντεοκασέτα. Το μόνο που θυμάμαι είναι πως ήταν κάτι σε σπονδυλωτή, με το μόνο σκετς που να αξίζει είναι αυτό με το Χάρρυ Κλύνν που τον κυνηγούσαν και μεταμφιέζονταν πότε σε Παπανδρέου πότε σε Καραμανλή για να τους ξεφύγει! Στο ίδιο σκετς συμμετέχει και ο Κώστας Μακέδος στο ρόλο του Κοσκωτά! Στο retroDB δεν αναφέρει ακριβή χρονολογία αλλά εκτιμώ πως είναι το 1989 καθώς σατιρίζει γεγονότα γύρω απ' το περίφημο σκάνδαλο.

Κάτι άλλο που περιείχε θυμάμαι μια συζήτηση του Χάρρυ με το Μίμη Δομάζο και με τη Χαρούλα Αλεξίου καθώς και κάτι άλλα διάφορα!!

Πρόκειται σε γενικές γραμμές μια ταινία με χάλια παραγωγή, χάλια σενάριο, χάλια σκηνοθεσία κτλ. Είναι δηλαδή για μια ταινία που μόνο εμείς εδώ μέσα θα δίναμε σημασία.

Οποιος θυμάται κάτι παραπάνω ρε παιδιά ας βοηθήσει!!
 
Στο βάθος της μνήμης μου έχω και γω εικόνες από βιντεοκασέτα που είχε εξώφυλλο τον Χάρυ Κλυν αλλά η παρούσία του περιορίζονταν σε ένα μικρό σκετς (το οποίο δεν θυμάμαι). Αυτό που μου έχει μείνει είναι σκετς με τον Κάπη να κάνει τον μπέμπη και να λεεί "η μαμά μου η καλή καθαρίζει με Ρολί του μπαμπά μου το πουλί..."

Θυμάμαι που είχα ξενερώσει που μας έπιασαν κότσους (πιτσιρικάς τώρα, 86 και αν...)
 
Ναι τώρα που το λες πρέπει να έπαιζε και ο Γιώργος Κάππης!! Ο Χάρρυ συμμετέχει μόνο στα κομμάτια που προανέφερα!! Τα περισσότερα κομμάτια της ταινίας τα είχα τρέξει!! Και ήταν και μεγάλη. Πάνω από 2 ώρες!! Ηθελα να ΄ξερα πριν τι γυρίσουν τι είχαν στο νου τους οι άνθρωποι!!
 
Παιδια εχω στην κατοχη μου την συγκεκριμενη βιντεοταινια.Την απεκτησα πριν λιγες μερες.Πραγματικα ειναι ολα τα λεφτα εχω λιωσει στα γελια
 
To θυμάμαι αυτό το σκετσάκι με τον Χάρυ κλυν. Αλλά νόμιζα ότι ήταν από τις δικές του ταινίες ( πχ εις μνήμη χάρυ κλυν κλπ)...

 
Παναγιώτη όταν την δεις πες μου αν όντως έχει σκετς με τον Κάπη να κάνει τον μπέμπη...
 
Αλλη μια υπερπαραγωγή!!! Δεν γνώριζα την ταινία αυτή...
 
Τα μέρη της ταινίας όπου συμμετείχει ο Χάρρυ είναι όλα τα λεφτά όντως!! Τώρα για όλο το υπόλοιπο της ταινίας δεν παίρνω κι όρκο!! Ελπίζω κάποια στιγμή να ανέβει για να την ξαναδώ!!
 
Πίσω
Μπλουζα