Οι Δανειστές - The Borrowers (1992)

saboter

RetroActive
Joined
11 Αύγ 2009
Μηνύματα
325
Αντιδράσεις
99
Οι Δανειστές -The Borrowers, ήταν μια δραματοποιημένη μεταφορά του ομώνυμου μυθιστορήματος της Mary Norton, με τη σφραγίδα του BBC.

Ήρωες, η οικογένεια Clock, κάτι λιλιπούτεια ανθρωπάκια, που ζούσαν σαν ποντικοί σε αποθήκες και καταγώγεια, και "δανείζονταν" τα υπάρχοντα των φυσιολογικών ανθρώπων, τα οποία αξιοποιούσαν με ευφάνταστους τρόπους!

Τον πατέρα υποδύονταν ο μεγάλος Ian Holm, η κόρη λεγόταν Αριέττι, και την έβλεπα φανατικά.

Η σειρά μας ταξίδευε σε ένα παραμυθένιο κόσμο, μετέδιδε μια ιδιαίτερα retro αίσθηση, είχε εξαιρετική σκηνοθεσία και τη γνωστή ποιότητα παραγωγής BBC.

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερή παιδική σειρά.

Θυμαμαι η αδερφή μου με ρώταγε αν είναι δυνατόν να υπάρχουν "δανειστές" και στο σπίτι μας.

Είχα δει αρκετά επεισόδια της σειράς, και σταμάτησε ξαφνικά η σειρά οταν βρήκαν κατι συγγενεις τους των οποιών οι γιοι τους, τους δημιούργησαν πολλά προβλήματα.

Παραπέρα δεν ξαναδα :(

Καποια στιγμή το πρόβαλε σε επανάληψη.

Μήπως ξερει κανεις τι γινεται πιο πέρα (στην πλοκή)?
 
σειρά με μικροσκοπικά ανθρωπάκια...[The Borrowers]

καλησπέρα κι από μένα, είμαι νέο μέλος :)

ψάχνω εδώ και πολλά χρόνια (και όχι μόνο δεν έχω βρει το όνομα, αλλά ούτε κάποιον που να θυμάται τη σειρά) ένα παιδικό (όχι cartoon) που παιζόταν ακριβώς πριν "το χρονικό της νάρνια". αν δεν κάνω λάθος ήταν στην ΕΤ1 αυτές οι σειρές. ήταν μια οικογένεια από μικροσκοπικά ανθρωπάκια που ζούσαν μια κανονικη ζωή, αν και πάντα κρύβονταν. θυμάμαι οτι είχαν μια κουβαρίστρα για τραπέζι ::)

την θυμάται κανένας άλλος αυτή τη σειρά;; ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ!!!!
 
Κάτι μου θυμίζει-νομίζω-μήπως ήταν με Έλληνες ηθοποιούς?Μήπως προβαλλόταν στις αρχές της δεκαετίας του '90?
 
Ίσως να είναι ένα από τα εξής:

The Borrowers

[edit] Το video δεν είναι διαθέσιμο [edit]

The Return of the Antelope

large_21e8f7b312a747fea1b16b560c990522.jpg


10898.jpg
10898.jpg

The Littles


[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το The Littles λέει, με πρόλαβες =]
 
Όχι, όχι... το The Borrowers εννοούσα!

Σ'ευχαριστώ τόσο πολύ NorthStar!

:) :) :) :)
 
Λορένα είπε:
Φοβερή παιδική σειρά.
Θυμαμαι η αδερφή μου με ρώταγε αν είναι δυνατόν να υπάρχουν "δανειστές" και στο σπίτι μας.

Είχα δει αρκετά επεισόδια της σειράς, και σταμάτησε ξαφνικά η σειρά οταν βρήκαν κατι συγγενεις τους των οποιών οι γιοι τους, τους δημιούργησαν πολλά προβλήματα.

Παραπέρα δεν ξαναδα :(

Καποια στιγμή το πρόβαλε σε επανάληψη.

Μήπως ξερει κανεις τι γινεται πιο πέρα (στην πλοκή)?
Από το σημείο αυτό έχει σχεδόν άλλη μια season. Εν ταχει:

Η οικογένεια των δανειστών καταλήγει εκτός σπιτιού οπου επιβιώνει με τη βοήθεια ενός "άγριου" δανειστή.

Αργότερα βρίσκουν κάτι σαν υπάιθριο μουσείο με σπίτια μινιατούρες και πάνε και μένουν σε ένα από αυτά.

Τους βοηθάει και μια κυρία που αργότερα βγαίνει θεία του αγοριού που τους βοηθούσε όταν έμεναν στο σπίτι.

Η σειρά θυμάμαι τελειώνε αρκετά απότομα με του δανειστές να μένουν μόνιμα στο σπιτάκι μινιατούρα με τη βοήθεια του αγοριού και της θείας του.

(Σίγουρα είχαν γίνει και άλλα που τα ξεχνάω... :) )
 
Πολύ καλή σειρά, κι εγώ την έβλεπα φανατικά. Ο απίστευτος Ian Holm εννοείται ότι έκανε τη διαφορά και έπαιζε καλύτερα από όλους.
 
bambinella 100 είπε:
Ο τιτλος ειναι ομως σκετη απελπισια! :)
Όντως :) Οι "Δανειστές" έτσι πάντα ξεγελούσαν τους εαυτούς τους στη σειρά κι έλεγαν ότι "δεν κλέβουμε, δανειζόμαστε". Εννοείται ότι δεν επέστρεφαν τίποτα πίσω.
 
Την είχα ξεχάσει αυτή την σειρά. Πολύ καλή, την έβλεπα φανατικά..
 
Πίσω
Μπλουζα