Οι Καλικάντζαροι / Καλλικαντζαροδουλειές (ΕΡΤ2 1985)

Δεν ημουν φανς των μαριονετων και δη των ελληνικων παραγωγων,ημουν φαν των καρτουνς.


Οποτε το συγκεκριμενο οπως και ολα τα αλλα παρομοιου ειδους τα προσπερναγα.
 
Ηταν καρα-καλτ, οχι παιδικο και μου αρεσε πολυ!

Εχω δει αυτο το πενταλεπτο καμια δεκαρια φορες...να σαι καλα Γρηγορη
 
Marty από νωρίς στα "βάσανα". [EDITED]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Ηταν καρα-καλτ, οχι παιδικο και μου αρεσε πολυ!
Εχω δει αυτο το πενταλεπτο καμια δεκαρια φορες...να σαι καλα Γρηγορη
Thanks Πανο!! :thumbup:

Marty McFly είπε:
Υ.Γ.: Πάντως, αν έχετε ή κάποιος γνωστός σας έχει On Telecoms (ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ, να εξυπηρετήσω θέλω!), η εταιρία μέσω του αποκωδικοποιητή αποθηκεύει το πρόγραμμα των κρατικών καλαλιών για 3 μέρες. Όποτε, όποιος θέλει, προλαβαίνει να γράψει τα επεισόδια της Τρίτης και Τετάρτης. [EDITED]
Καλως ηλθες! [EDITED]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mπραβο και απο μενα γρηγορη :thumbup: Εγω παντως γουσταρα και γουσταρω παρα πολυ τετοιες σειρες με κουκλες και ειδικα αυτο με τους καλικαντζαρους ηταν ολα τα λεφτα.Μιλαμε για μεγαλη ανωμαλια με πολυ περιεργους χαρακτηρες οπως το προσωπο με τα 3 ποδια που μαλιστα ενα προσωπο με 3 ποδια ειναι και εχθρος η αρχηγος σε καποιο παιχνιδι αλλα δεν μπορω να θυμηθω σε πιο.Αμα θυμηθω θα το ποσταρω.Γενικα παντως μακαρι να ειχα ολα τα επεισοδια θα το ξεκοκαλιζα.

Υ.Γ.Ο λυκος παντως με λιγη μονο βελτιωση μπορει να γιννει ανετα ο νεος τραγουδιστης σε καποιους απο τους Coroner,Celtic Frost,Six feet Under:D
 
κολλησα και εγω με το αποσπασμα καποιες απο τις μαριονετες τις εχω δει και απο κοντα εχω μια ελπιδα οτι επειδη επαιξε τωρα στην ετ1 και αρα εχει σωθει οτι θα μπορεσουμε με καποιον τροπο να το βρουμε
 
θανος είπε:
κολλησα και εγω με το αποσπασμα καποιες απο τις μαριονετες τις εχω δει και απο κοντα εχω μια ελπιδα οτι επειδη επαιξε τωρα στην ετ1 και αρα εχει σωθει οτι θα μπορεσουμε με καποιον τροπο να το βρουμε
Ας ελπισουμε η ΕΡΤ να μας ακουσει και να ανεβασει την σειρα στο ψηφιακο αρχειο!
 
angel_grig είπε:
Ας ελπισουμε η ΕΡΤ να μας ακουσει και να ανεβασει την σειρα στο ψηφιακο αρχειο!
εστειλα e-mail Μηπως μπορεσει και γινει κατι για να δουμε....
 
Γουστάρω spooky καλικάντζαρους. Τριπόδαρος power για να τρώνε τα παιδάκια το φαϊ τους...
 
metalcandyman είπε:
Mπραβο και απο μενα γρηγορη :thumbup: Εγω παντως γουσταρα και γουσταρω παρα πολυ τετοιες σειρες με κουκλες και ειδικα αυτο με τους καλικαντζαρους ηταν ολα τα λεφτα.Μιλαμε για μεγαλη ανωμαλια με πολυ περιεργους χαρακτηρες οπως το προσωπο με τα 3 ποδια που μαλιστα ενα προσωπο με 3 ποδια ειναι και εχθρος η αρχηγος σε καποιο παιχνιδι αλλα δεν μπορω να θυμηθω σε πιο.Αμα θυμηθω θα το ποσταρω.Γενικα παντως μακαρι να ειχα ολα τα επεισοδια θα το ξεκοκαλιζα.
Thanks Billy!!+10000!!!

metalcandyman είπε:
Υ.Γ.Ο λυκος παντως με λιγη μονο βελτιωση μπορει να γιννει ανετα ο νεος τραγουδιστης σε καποιους απο τους Coroner,Celtic Frost,Six feet Under:D

Stormwatch είπε:
Γουστάρω spooky καλικάντζαρους. Τριπόδαρος power για να τρώνε τα παιδάκια το φαϊ τους...
:biglaugh:
 
@foutix

Marty από νωρίς στα "βάσανα".

Δηλαδή;; :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την δουλειά για το ανέβασμα. ;)
 
foutix είπε:
Την δουλειά για το ανέβασμα. ;)
Παιδιά, να διευκρινίσουμε λίγο ότι "ανέβασμα" copyrighted υλικού στο Retromaniax, δεν πρόκειται να υπάρξει.

Ούτε μπορούμε να διαλαλούμε σαν πραμάτεια ότι "αν θέλετε το γράφω εγώ το επεισόδιο - απλά πείτε με".

Υπενθυμίζω (από το 1ο άρθρο των κανονισμών):

1. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο η δημόσια διαφήμιση / πρόταση για ανταλλαγή ή αντιγραφή οπτικοακουστικού υλικού που ενδέχεται να είναι copyrighted ή να εμπίπτει γενικότερα σε νομοθεσία περί πνευματικών δικαιωμάτων. Έτσι για παράδειγμα, μπορεί κάποιος να αναφέρει πληροφοριακά π.χ. ότι διαθέτει σε DVD μια συγκεκριμένη σειρά, αλλά μέχρι εκεί. Δεν μπορεί δημόσια ούτε να την διαλαλεί σαν 'πραμάτια', ούτε σαν 'εμπόρευμα', ούτε σαν 'ανταλλάξιμο' υλικό. Κάτι τέτοιο είναι ποινικά κολάσιμο και μόνο σε μπελάδες θα μπορούσε να τον βάλει. Εξυπακούεται βέβαια ότι το τι κάνετε στα PM είναι δική σας δουλειά (όπως επίσης και αποκλειστική σας ευθύνη!). Όσα μηνύματα εντοπίζονται να παραβαίνουν τον συγκεκριμένο κανονισμό θα διαγράφονται ή θα τροποποιούνται αναλόγως, χωρίς περαιτέρω προειδοποίηση. Μέλη που αρνούνται να συμμορφωθούν θα εγκαλούνται πρώτα και, αν παρ' όλα αυτά υποπέσουν εκ νέου στην ίδια παράβαση, θα διαγράφονται.
Οπότε παρακαλώ πάμε ontopic! ;)
 
Συγγνώμη, αλλά από πότε είναι παράνομο να γράφει κάποιος στο video μια σειρά ή μια εκπομπή ή έναν ποδοσφαρικό αγώνα από την ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, και να το δίνει ΑΝΕΥ ΑΜΟΙΒΗΣ σε κάποιον;; Από την στιγμή που κάτι προβάλλεται δημοσίως και δωρεάν, δεν μπορεί κάποιος να το κρατήσει και να το δανείσει σε κάποιον άλλον, και να το αναφέρει δημόσια; Πρέπει να πάρω γραπτή άδεια απο την ΕΡΤ για να το γράψω; Είχα την εντύπωση ότι αυτό το site είναι μια παρέα νοσταλγών των '80s, που θέλουν να ανταλλάζουν απόψεις και να ενημερώνουν/βοηθάνε τα άλλα μέλη να αποκτούν παλιές σειρές για προσωπική τους χρήση.

Η αντιμετώπιση σας είναι σαν να είπα ότι έχω αντιγράψει DVD αγορασμένο από εταιρία, και θα κάνω 10 copies να τα πουλήσω/δώσω. Αυτό είναι παράνομο, γιατί σε κάθε DVD γράφει οτι απαγορεύεται η αντιγραφή, διανομή, κτλ., χωρίς άδεια της εταιρείας, γιατί το κάθε DVD της έχει ένα αντίτιμο. Υπάρχει κάπου γραμμένος νόμος που να απαγορεύει να γράφουν θεατές τηλεοπτικά προγράμματα, και να τα δίνουν σε γνωστούς τους να τα βλέπουν; Αφού η ίδια η ΕΡΤ "ανεβάζει" στο web site της παλιές και νέες εκπομπές για ΔΩΡΕΑΝ θέαση! Ποιά είναι η διαφόρα με το να στείλω ένα link από ΝΟΜΙΜΟ site που έχει ανεβάσει μια εκπομπή προς ΔΩΡΕΑΝ θέαση, σε κάποιον να την δει, από το να την γράψω σε ένα DVD και να του την δώσω να θυμηθεί τα παιδικά του χρόνια; Το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Δεν είπα ότι θα το προβάλω σε κάποια λέσχη με αντίτιμο εισιτηρίου! Δηλαδή αν δει ο Μανουσάκης ή κάποιος από την ΕΡΤ ότι έγραψα το επεισόδιο και θα το δανείσω σε όποιον ενδιαφέρεται, θα μου κάνουν μύνηση; Εσείς που φαίνεστε να το έχετε ψάξει το θέμα, υπάρχει κάπου αυτός ο νόμος γραμμένος;

Εκτός αυτού, ένα μέλος εδώ ανέβασε ένα απόσπασμα από την σειρά στο You Tube και εν συνεχεία στο παρών forum, και απ'οτι βλέπω οι administrators το δεχτήκανε. Αυτό δεν είναι "ποινικά κολάσιμο"; Δεν απαγορεύει το You Tube copyrighted υλικό; Ναι. Οπότε, αυτό πως το επιτρέψατε;

Και σε άλλα forums στο site, έχω δει "ανεβασμένες" φωτογραφίες από σελίδες περιοδικών/κόμιξ/βιβλίων, κτλ. Αυτά δεν έχουν copyright; Μήπως θα μου κάνει μύνηση και η Universal που έβαλα την φώτο του McFly από το "Back To The Future" ως άβαταρ; Δεν ξέρω, ρωτάω!

Οκ, δηλαδή αν κατάλαβα καλά, αν γίνει κάποιο forum που να λένε 10 μέλη ότι ψάχνουν απεγνωσμένα επεισόδια από, ξέρω γω, "Του Κουτιού Τα Παραμύθια", δεν θα γράψω δημόσια ότι την έχω, αλλά θα στείλω 10 ξεχωριστά μυνήματα στον καθένα τους, μην πλακώσουν οι δικηγόροι της ΕΡΤ και με πάνε φυλακή. Είχα την εντύπωση ότι βρήκα ένα παρεϊστικο site για να θυμηθούμε/δούμε 100 χρονών σειρές, αλλά απ'ότι φαίνεται μπήκα στο..."Law and Order"!

Για να δούμε, θα γλυτώσει αυτό το μύνημα από την...λογοκρισία; Ή θα διαγραφεί κατευθείαν;
 
Marty McFly είπε:
Συγγνώμη, αλλά από πότε είναι παράνομο να γράφει κάποιος στο video μια σειρά ή μια εκπομπή ή έναν ποδοσφαρικό αγώνα από την ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, και να το δίνει ΑΝΕΥ ΑΜΟΙΒΗΣ σε κάποιον;; Από την στιγμή που κάτι προβάλλεται δημοσίως και δωρεάν, δεν μπορεί κάποιος να το κρατήσει και να το δανείσει σε κάποιον άλλον, και να το αναφέρει δημόσια; Πρέπει να πάρω γραπτή άδεια απο την ΕΡΤ για να το γράψω; Είχα την εντύπωση ότι αυτό το site είναι μια παρέα νοσταλγών των '80s, που θέλουν να ανταλλάζουν απόψεις και να ενημερώνουν/βοηθάνε τα άλλα μέλη να αποκτούν παλιές σειρές για προσωπική τους χρήση. Η αντιμετώπιση σας είναι σαν να είπα ότι έχω αντιγράψει DVD αγορασμένο από εταιρία, και θα κάνω 10 copies να τα πουλήσω/δώσω. Αυτό είναι παράνομο, γιατί σε κάθε DVD γράφει οτι απαγορεύεται η αντιγραφή, διανομή, κτλ., χωρίς άδεια της εταιρείας, γιατί το κάθε DVD της έχει ένα αντίτιμο. Υπάρχει κάπου γραμμένος νόμος που να απαγορεύει να γράφουν θεατές τηλεοπτικά προγράμματα, και να τα δίνουν σε γνωστούς τους να τα βλέπουν; Αφού η ίδια η ΕΡΤ "ανεβάζει" στο web site της παλιές και νέες εκπομπές για ΔΩΡΕΑΝ θέαση! Ποιά είναι η διαφόρα με το να στείλω ένα link από ΝΟΜΙΜΟ site που έχει ανεβάσει μια εκπομπή προς ΔΩΡΕΑΝ θέαση, σε κάποιον να την δει, από το να την γράψω σε ένα DVD και να του την δώσω να θυμηθεί τα παιδικά του χρόνια; Το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Δεν είπα ότι θα το προβάλω σε κάποια λέσχη με αντίτιμο εισιτηρίου! Δηλαδή αν δει ο Μανουσάκης ή κάποιος από την ΕΡΤ ότι έγραψα το επεισόδιο και θα το δανείσω σε όποιον ενδιαφέρεται, θα μου κάνουν μύνηση; Εσείς που φαίνεστε να το έχετε ψάξει το θέμα, υπάρχει κάπου αυτός ο νόμος γραμμένος;

Εκτός αυτού, ένα μέλος εδώ ανέβασε ένα απόσπασμα από την σειρά στο You Tube και εν συνεχεία στο παρών forum, και απ'οτι βλέπω οι administrators το δεχτήκανε. Αυτό δεν είναι "ποινικά κολάσιμο"; Δεν απαγορεύει το You Tube copyrighted υλικό; Ναι. Οπότε, αυτό πως το επιτρέψατε;

Και σε άλλα forums στο site, έχω δει "ανεβασμένες" φωτογραφίες από σελίδες περιοδικών/κόμιξ/βιβλίων, κτλ. Αυτά δεν έχουν copyright; Μήπως θα μου κάνει μύνηση και η Universal που έβαλα την φώτο του McFly από το "Back To The Future" ως άβαταρ; Δεν ξέρω, ρωτάω!

Οκ, δηλαδή αν κατάλαβα καλά, αν γίνει κάποιο forum που να λένε 10 μέλη ότι ψάχνουν απεγνωσμένα επεισόδια από, ξέρω γω, "Του Κουτιού Τα Παραμύθια", δεν θα γράψω δημόσια ότι την έχω, αλλά θα στείλω 10 ξεχωριστά μυνήματα στον καθένα τους, μην πλακώσουν οι δικηγόροι της ΕΡΤ και με πάνε φυλακή. Είχα την εντύπωση ότι βρήκα ένα παρεϊστικο site για να θυμηθούμε/δούμε 100 χρονών σειρές, αλλά απ'ότι φαίνεται μπήκα στο..."Law and Order"!

Για να δούμε, θα γλυτώσει αυτό το μύνημα από την...λογοκρισία; Ή θα διαγραφεί κατευθείαν;
μην το βλεπεις ετσι τα δικαιωματα ανηκουν αποκλειστικα στην ετ1 αν μπει και δει οτι εχουμε εδω ανεβασμενο ολοκληρο το επεισοδιο τοτε μπορει να τραβηξει μια μυνηση στο forum και να το τρεχει στα δικαστηρια και εγω οπως και αλλοι ειχαμε λογαριασμους στο youtube που ανεβαζαμε εκπομπες και παλια παιδικα για δωρεαν θεαση ομως μας τους κλεισανε ουτε εμεις βγαζαμε χρηματα απο αυτο αλλα οι εταιριες δεν το βλεπουν ετσι ετσι και εδω περα προσεχουμε για να μην γινει κανενα θεμα τοσα forum μπορω να σου πω που εκλεισαν οπως ηταν το 80s collection το koproskilo.gr που εδιναν σειρες για κατεβασμα ομως τα εκλεισαν
 
Marty McFly είπε:
Συγγνώμη, αλλά από πότε είναι παράνομο να γράφει κάποιος στο video μια σειρά ή μια εκπομπή ή έναν ποδοσφαρικό αγώνα από την ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, και να το δίνει ΑΝΕΥ ΑΜΟΙΒΗΣ σε κάποιον;; Από την στιγμή που κάτι προβάλλεται δημοσίως και δωρεάν, δεν μπορεί κάποιος να το κρατήσει και να το δανείσει σε κάποιον άλλον, και να το αναφέρει δημόσια;
Δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις, αλλά η εντύπωσή μου είναι οτι γενικώς η διακίνηση copyrighted υλικού είναι παράνομη χωρίς την άδεια του κατόχου. Επιπλέον είναι άλλο το να δανείσεις σε κάποιον κάτι που έχεις γράψει και άλλο να διαλαλείς "όποιος θέλει να μου πει να του γράψω".

Τα copyrighted υλικά είναι στη διάθεση των κατόχων του. Θέλουν τα παίζουν δωρεάν, δεν θέλουν δεν τα παίζουν καθόλου. Απο κει και πέρα αυτό δεν μας δίνει το δικαίωμα να τα έχουμε και να τα διαχειριζόμαστε εμείς.

Είχα την εντύπωση ότι αυτό το site είναι μια παρέα νοσταλγών των '80s, που θέλουν ... να ενημερώνουν/βοηθάνε τα άλλα μέλη να αποκτούν παλιές σειρές για προσωπική τους χρήση.
Καλώς ή κακώς αυτό πρέπει να γίνεται στα πλαίσια της νομιμότητας

Αφού η ίδια η ΕΡΤ "ανεβάζει" στο web site της παλιές και νέες εκπομπές για ΔΩΡΕΑΝ θέαση! Ποιά είναι η διαφόρα με το να στείλω ένα link από ΝΟΜΙΜΟ site που έχει ανεβάσει μια εκπομπή προς ΔΩΡΕΑΝ θέαση, σε κάποιον να την δει, από το να την γράψω σε ένα DVD και να του την δώσω να θυμηθεί τα παιδικά του χρόνια;
Η διαφορά είναι οτι στο site της εταιρείας η εκπομπή είναι στη διάθεση της εταιρείας. Θέλει την κρατάει εκεί, δεν θέλει την κατεβάζει. Άμα την αντιγράψεις βρίσκεται (αντικανονικά) στη δική σου διάθεση. Το οτι είναι αναρτημένο δημοσίως σε ένα σάιτ δεν μας δίνει το δικαίωμα να το πάρουμε και να το έχουμε εμείς για όσο θέμε και να το κάνουμε ό,τι θέμε.

Δηλαδή αν δει ο Μανουσάκης ή κάποιος από την ΕΡΤ ότι έγραψα το επεισόδιο και θα το δανείσω σε όποιον ενδιαφέρεται, θα μου κάνουν μύνηση; Εσείς που φαίνεστε να το έχετε ψάξει το θέμα, υπάρχει κάπου αυτός ο νόμος γραμμένος;
Έτσι όπως το λες είναι τραβηγμένο. Δεν είναι όμως καθόλου τραβηγμένο το σενάριο όπου ένας δημόσιος χώρος λαμβάνει μήνυση, εξώδικο (ή ό,τι άλλο) επειδή οι διαχειριστές του ανέχονταν δημοσίως διακίνηση copyrighted υλικού.

Οκ, δηλαδή αν κατάλαβα καλά, αν γίνει κάποιο forum που να λένε 10 μέλη ότι ψάχνουν απεγνωσμένα επεισόδια από, ξέρω γω, "Του Κουτιού Τα Παραμύθια", δεν θα γράψω δημόσια ότι την έχω, αλλά θα στείλω 10 ξεχωριστά μυνήματα στον καθένα τους, μην πλακώσουν οι δικηγόροι της ΕΡΤ και με πάνε φυλακή. Είχα την εντύπωση ότι βρήκα ένα παρεϊστικο site για να θυμηθούμε/δούμε 100 χρονών σειρές
Κατ'αρχάς οχι, 10 μέλη δεν θα γράψουν δημόσια οτι ψάχνουν τα επεισόδια απο τα "Παραμύθια" γιατί το φόρουμ δεν είναι υπηρεσία έυρεσης αντιγραμμένου υλικού.

Κατα δεύτερον, ένα φόρουμ δεν είναι παρέα, αλλά δημόσιος χώρος. Ό,τι λέμε και γράφουμε μένουν και τα βλέπει ο καθένας όπως η ΕΡΤ και εταιρειες. Όπως δεν θα φώναζες σε ένα πάρκο "Έκλεψα ένα ρολόι, ενδιαφέρεται κανένας;" έτσι και σε ένα διαδικτυακό χώρο δεν μπορείς να λες ο,τι θες. Είμαστε παρέα αλλά σε κάποια πλαίσια.

Ελπίζω να σου κάλυψα κάποιες απορίες χωρίς να ειμαι ειδικός επι νομικών θεμάτων. Για τα υπόλοιπα ελπίζω να σε διαφωτίσεικάποιος άλλος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ επιθετικός είσαι!

Για να βάλουμε λίγο τα πράγματα στη σειρά τους.

Το να γράψεις κάτι από την τηλεόραση και να το έχεις μόνο για δική σου προβολή δεν είναι παράνομο. Το να το δώσεις σε άλλον όμως είναι και αυτός που θα την πάρει αλλά και εσύ διαπράττετε ποινικό αδίκημα. Δεν έχει σημασία αν αυτό που θα δώσεις στον άλλον θα το πουλήσεις ή οχι.

Είχα την εντύπωση ότι αυτό το site είναι μια παρέα νοσταλγών των '80s, που θέλουν να ανταλλάζουν απόψεις
Σωστό
και να ενημερώνουν/βοηθάνε τα άλλα μέλη να αποκτούν παλιές σειρές για προσωπική τους χρήση.
Λάθος. Αυτό είναι παράβαση πνευματικών δικαιωμάτων
Υπάρχει κάπου γραμμένος νόμος που να απαγορεύει να γράφουν θεατές τηλεοπτικά προγράμματα, και να τα δίνουν σε γνωστούς τους να τα βλέπουν;
Ναι. Ο νόμος περί πνευματικών δικαιωμάτων
Αφού η ίδια η ΕΡΤ "ανεβάζει" στο web site της παλιές και νέες εκπομπές για ΔΩΡΕΑΝ θέαση!
Τα δικαιώματα τα έχει η ΕΡΤ και συνεπώς στο site της μπορεί να κάνει ότι θέλει.
Ποιά είναι η διαφόρα με το να στείλω ένα link από ΝΟΜΙΜΟ site που έχει ανεβάσει μια εκπομπή προς ΔΩΡΕΑΝ θέαση, σε κάποιον να την δει, από το να την γράψω σε ένα DVD και να του την δώσω να θυμηθεί τα παιδικά του χρόνια;
Στην μεν πρώτη περίπτωση το νόμιμο site έχει πάρει τα δικαιώματα. Στη δική σου περίπτωση δεν έχεις άδεια να το κάνεις αυτό. Πρέπει να τα ζητήσεις (δλδ πληρώσεις για τα δικαιώματα αυτά)
Δηλαδή αν δει ο Μανουσάκης ή κάποιος από την ΕΡΤ ότι έγραψα το επεισόδιο και θα το δανείσω σε όποιον ενδιαφέρεται, θα μου κάνουν μύνηση; Εσείς που φαίνεστε να το έχετε ψάξει το θέμα, υπάρχει κάπου αυτός ο νόμος γραμμένος;
Και βέβαια θα σου κάνει. Και όχι μόνο σε σένα αλλά και σε μας. Και μάλιστα η "καμπάνα" είναι "βαρβάτη" Σου περισσεύουν χιλιάρικα σε ευρώ? Ο νόμος υπάρχει στην ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΦΕΚ Α' 25/4-3-1993 ΝΟΜΟΣ ΥΠʼ ΑΡΙΘ. 2121 Μπορείς να το διαβάσεις.

Εκτός αυτού, ένα μέλος εδώ ανέβασε ένα απόσπασμα από την σειρά στο You Tube και εν συνεχεία στο παρών forum, και απ'οτι βλέπω οι administrators το δεχτήκανε. Αυτό δεν είναι "ποινικά κολάσιμο"; Δεν απαγορεύει το You Tube copyrighted υλικό; Ναι. Οπότε, αυτό πως το επιτρέψατε;
Αν και εφόσον διαβάσεις το ΦΕΚ θα δεις οτι ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ επιτρέπονται χωρίς την άδεια αυτού που έχει τα πνευματικά δικαιώματα. Διακρίσεις δεν κάνουμε. Ότι είναι ενάντια των κανονισμών αφαιρείται.

Και σε άλλα forums στο site, έχω δει "ανεβασμένες" φωτογραφίες από σελίδες περιοδικών/κόμιξ/βιβλίων, κτλ. Αυτά δεν έχουν copyright;
Απόσπασμα όπως είπα και πιο πάνω μπορείς να παραθέσεις από κάποιο έργο / αρθρο. Δεν είναι παράνομο αυτό. Ότι υπάρχει ολόκληρο από περιοδικό - comic υπάρχει και η σχετική ΆΔΕΙΑ. Το κεφάλι μας δεν το παίζουμε κορώνα - γράμμα.

Οκ, δηλαδή αν κατάλαβα καλά, αν γίνει κάποιο forum που να λένε 10 μέλη ότι ψάχνουν απεγνωσμένα επεισόδια από, ξέρω γω, "Του Κουτιού Τα Παραμύθια", δεν θα γράψω δημόσια ότι την έχω, αλλά θα στείλω 10 ξεχωριστά μυνήματα στον καθένα τους, μην πλακώσουν οι δικηγόροι της ΕΡΤ και με πάνε φυλακή.
Σε κάποιο άλλο φορουμ μπορείς να γράψεις ότι θες πως έχεις και θες να το δώσεις. Όχι εδώ στο Retromaniax.

Είχα την εντύπωση ότι βρήκα ένα παρεϊστικο site για να θυμηθούμε/δούμε 100 χρονών σειρές, αλλά απ'ότι φαίνεται μπήκα στο..."Law and Order"!
Για να θυμηθούμε ΝΑΙ. Όχι για να δούμε. Όταν έχει να κάνει κάτι με θέματα νομιμότητας είμαστε "Law and Order". Αν δεν αρέσει σε κάποιους λυπούμαστε.

Για να δούμε, θα γλυτώσει αυτό το μύνημα από την...λογοκρισία; Ή θα διαγραφεί κατευθείαν;
Όπως είδες το μήνυμά σου απαντήθηκε και δεν το έφαγε η λογοκρισία ούτε διαγράφηκε.
 
Παιδιά, ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ, κατ'αρχήν που "χάλασα" το topic, και δεύτερον, από τον ενθουσιασμό μου που βρήκα αυτό το site δεν κατάλαβα ότι είναι τόσο σοβαρά τα πράγματα! Ειλικρινά, νόμιζα ότι θα είναι σε φάση "ρε παιδιά, έχει κανείς παλιές βιντεοκασσέτες με Γούντυ Τρυποκάρυδο;", και να του απαντήσουν "ναι μεγάλε, έχω εγώ, όποτε θες σου κάνω ένα copy να σου δώσω". Ειλικρινά, δεν μπορώ να φανταστώ ότι η Universal (που έχει τα δικαιώματα του Γούντυ) ή η ελληνική εταιρεία που τα έβγαλε σε κασσέτες προ Χριστού (που λογικά, έχει κλείσει) θα ψαχουλεύουν το Ίντερνετ να βρουν στο Μοσχάτο (π.χ.) κάναν παράνομο να του πάρουν το σπίτι!

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι ΔΕΝ είπα να διαλαλούμε ότι αντιγράφουμε "Χάρι Πότερ" ή ότι κατεβάσαμε το "Χόμπιτ", και να τα ανταλλάζουμε! Δεν είναι το ίδιο με το παράδειγμα που ανέφερα! Εγώ μιλάω για σπάνια, ξεχασμένα από τον Θεό πράγματα!

Και πάλι, συγχωρέστε με, είμαι ολοκαίνουριος εδώ, και δεν ήξερα. Οκ, το εμπέδωσα τώρα, εδώ είναι ΜΟΝΟ ανταλλαγή απόψεων. Οτιδήποτε άλλο, σε προσωπικό μύνημα. Ελήφθη, όβερ.
 
Τέλος καλό όλα καλά :) Back to the topic λοιπόν
 
Πάντως όποιος θέλει έχω κατεβάσει όλα τα επεισόδια από "Walking Dead", άμα ενδιαφέρεστε τα πουλάω προς 20 ευρώ το DVD. Χα,χα,χα! Οκ, ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ, λίγο χιούμορ δεν βλάπτει!!

:biglaugh:

Υ.Γ. Και για να ξέρετε κάτι για μένα, γενικά ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΖΩ, ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΩ. Είμαι old fashioned! Ακόμα βλέπω βιντεοκασσέτες (καλά, επιλεγμένες και σπάνιες!) !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα