Οι Κληρονόμοι (1981 ΕΡΤ)

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
920
Οι Κληρονόμοι (1981), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Πέμπτη 7/5/1981



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php...ρονόμοι_(1981)

Κοινωνική σειρά 25 επεισοδίων που προβλήθηκε από την ΕΡΤ το 1981.

Το Σενάριο ήταν του Βαγγέλη Κατσάνη και του Βασίλη Μανουσάκη ενώ η την Σκηνοθεσία έκανε ο Πολ Σκλάβος.

Ηταν μια παραγωγή της ΣΤΙΓΜΑ TV.

Mε τους: Χρήστο Πάρλα, Αννυ Πασπάτη, Βασίλη Ανδρεόπουλο και Τασσώ Καβαδία

Η ιστορία έχει να κάνει με το άνοιγμα μιας διαθήκης ενός επιχειρηματία και τις προσπάθειες ενός εκ των συγγενών του νεκρού επιχειρηματία να επωφεληθεί ο ίδιος σε βάρος των συγγενών του.

Αξιόλογη σειρά με πολύ καλές ερμηνείες από τους πρωταγωνιστές της, δεν προβλήθηκε ποτέ σε επανάληψη, μιας και δεν υπάρχει πλέον στην ΕΡΤ εδώ και πολύ καιρό (προφανώς λόγω σβησίματός της).

Αντιθέτως η σειρά σώζεται στο εξωτερικό ολόκληρη (αν και είναι άγνωστο το πως)

Από τους τίτλους τέλους της σειράς

fetch


fetch


fetch


Το σήριαλ όπως ανέφερα και πιό πάνω ξεκίνησε να προβάλεται από την ΕΡΤ την Πέμπτη 7 Μαίου 1981 στις 22.10. Την ίδια μερα λίγες ώρες πριν έγινε το φινάλε του θρυλικού Λούνα Παρκ!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είσαι φοβερός για άλλη μια φορά!!!
 
Tsalk ο αρχαιοτηλεοπτικολογος. Ευγε!
 
Μικρό απόσπασμα από τους τίτλους τέλους (δυστυχώς χωρίς ήχο)

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mικρό απόσπασμα από την αρχή της ιστορίας

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

Η σειρά δεν έχει προβληθεί όπως έχω πει σε επανάληψη ποτέ, έχει όμως προβληθεί σε ελληνόφωνα κανάλια της Αυστραλίας και πιθανόν και αλλού και γιαυτό τον λόγω και η αγγλικοί υπότιτλοι που υπάρχουν στο απόσπασμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Yπόθεση και ηθοποιοί της σειράς

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο το απόσπασμα που ανέβασες απο το περιοδικο.
 
Απο την συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου για την εκλογή Διευθύνοντος Συμβούλου.

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο ρόλο της Νικόλ η Μαρτίν Σκλάβου σύζυγος του σκηνοθέτη Πόλ Σκλάβου:

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΟΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΙ (ΕΡΤ 1981)

Μια κοινωνική σειρά σε σενάριο Βαγγέλη Κατσάνη/Βασίλη Μανουσάκη και σκηνοθεσία Πόλ Σκλάβου που προβλήθηκε απο την ΕΡΤ το 1981.

τιτλοι τελουςhttp://www.youtube.com/watch?v=rnvBEN_oTik&context=C4fcce51ADvjVQa1PpcFPV HlMKxfMyi5apSdVM28n9clxEfjKkyT0=
 
Σημερα ειδα το επεισοδιο που προβαλε επετειακα η ΕΡΤ2.

Δεν την θυμομουν ουτε ως παιδι.

Παρολο που δεν ειμαι και σουπερ αυθεντια στους ηθοποιους, μου εκανε εντυπωση οτι αναγνωρισα πολυ λιγους απο τους πρωταγωνοστες!

Ειδα παντως ωραιες (αλλα αγνωστες) παρουσιες. :) Πχ ποια ξανθια ηθοποιος εκανε την (κακη?) συζυγο του (κακου?) πατερα που η κορη του θα παντρευοταν τον Παρλα? Ποια ηθοποιος εκανε την μελλουσα γυναικα του Παρλα?

Παραξενη φυσιογνωμια η ηθοποιος που εκανε την κυριουλα (δεν την συγκαταλαγω στην ανωθεν κατηγορια) στο εστιατοριο με τον χωρισμενο τυπο (που αντι να παραγγειλει πηγε στο μπαρμαν και εφερε ενα τεραστιων διαστασεων μπουκαλι)...

Γενικα παραξενη σειρα..
 
Wally είπε:
Σημερα ειδα το επεισοδιο που προβαλε επετειακα η ΕΡΤ2.
Δεν την θυμομουν ουτε ως παιδι.

Παρολο που δεν ειμαι και σουπερ αυθεντια στους ηθοποιους, μου εκανε εντυπωση οτι αναγνωρισα πολυ λιγους απο τους πρωταγωνοστες!

Ειδα παντως ωραιες (αλλα αγνωστες) παρουσιες. :) Πχ ποια ξανθια ηθοποιος εκανε την (κακη?) συζυγο του (κακου?) πατερα που η κορη του θα παντρευοταν τον Παρλα? Ποια ηθοποιος εκανε την μελλουσα γυναικα του Παρλα?

Παραξενη φυσιογνωμια η ηθοποιος που εκανε την κυριουλα (δεν την συγκαταλαγω στην ανωθεν κατηγορια) στο εστιατοριο με τον χωρισμενο τυπο (που αντι να παραγγειλει πηγε στο μπαρμαν και εφερε ενα τεραστιων διαστασεων μπουκαλι)...ς

Γενικα παραξενη σειρα..

Τη μέλλουσα σύζυγο του Χρήστου Πάρλα την υποδυόταν η Ειρήνη Κακαβούλη. Ο χωρισμένος τύπος στο εστιατόριο ήταν ο Άρης Τσιούνης. Ο κακός πατέρας ήταν ο Νίκος Δενδρινός. Τις άλλες κυρίες δεν τις γνωρίζω.
 
Δεν ειχε κανει ιδιαιτερη αισθηση τοτε αυτη η σειρα και σημερα που ειδαμε το τελευταιο επεισοδιο του δευτερου "κυκλου" επεισοδιων, ομολογω πως ηταν δυσκολο να το παρακολουθησω με προσοχη. Κακα τα ψεμματα, δεν ηταν ολα τα σηριαλ καλα. Αν δεν ειχαν σβησει αυτα τα 15-20 θρυλικα σηριαλ και δεν θα γκρινιαζαμε τοσο...
 
Συμφωνώ ότι το συγκεκριμένο σίριαλ δεν είχε αφήσει εποχή. Πάντως, ήταν πλούσια παραγωγή για την εποχή και η ποιότητα της εικόνας στη χθεσινή μετάδοση ήταν πολύ καλή.
 
Wally είπε:
Σημερα ειδα το επεισοδιο που προβαλε επετειακα η ΕΡΤ2.
Δεν την θυμομουν ουτε ως παιδι.

Παρολο που δεν ειμαι και σουπερ αυθεντια στους ηθοποιους, μου εκανε εντυπωση οτι αναγνωρισα πολυ λιγους απο τους πρωταγωνοστες!

Ειδα παντως ωραιες (αλλα αγνωστες) παρουσιες. :) Πχ ποια ξανθια ηθοποιος εκανε την (κακη?) συζυγο του (κακου?) πατερα που η κορη του θα παντρευοταν τον Παρλα? Ποια ηθοποιος εκανε την μελλουσα γυναικα του Παρλα?

Παραξενη φυσιογνωμια η ηθοποιος που εκανε την κυριουλα (δεν την συγκαταλαγω στην ανωθεν κατηγορια) στο εστιατοριο με τον χωρισμενο τυπο (που αντι να παραγγειλει πηγε στο μπαρμαν και εφερε ενα τεραστιων διαστασεων μπουκαλι)...

Γενικα παραξενη σειρα..

Η Ξανθιά Ηθοποιός (η πολύ όμορφη) είναι η Ελένη Κισκύρα που έπαιζε στην Γειτονιά μας του Κώστα Πρετεντέρη. Στο ρόλο της μέλλουσας γυναίκας του Πάρλα η πασίγνωστη Ειρήνη Κακαβούλη (η δικαστικός της Λάμψης του Νίκου Φώσκολου) ενώ η κυριούλα στο μπαρ με τον Άρη Τσιούνη είναι η Αλέκα Τουμαζάτου.
 
Ευχαριστω Nick! Τι απεγινε η Κισκυρα? Δεν βρηκα καμια προσφατη πληροφορια για αυτην στο διαδικτυο.
 
Θα πρέπει να προστεθούν στη διανομή της σειράς στη retrodb οι ηθοποιοί Νίκος Δενδρινός, Άρης Τσιούνης, Ειρήνη Κακαβούλη, Ελένη Κισκύρα.
 
atanasio είπε:
Θα πρέπει να προστεθούν στη διανομή της σειράς στη retrodb οι ηθοποιοί Νίκος Δενδρινός, Άρης Τσιούνης, Ειρήνη Κακαβούλη, Ελένη Κισκύρα.
Αυτό θα ήθελα να το μάθω και εγώ.. Μαλλον θα πρέπει να κινηθώ γρήγορα και να βρώ τρόπο επικοινωνίας.. Έχω την αίσθηση οτι θα τα καταφέρω.. Θα δείξει...
 
Πίσω
Μπλουζα