Οι Κυνηγοί του Ουράνιου Τόξου

caprice

RetroMasteR
Joined
30 Νοέ 2010
Μηνύματα
1.181
Αντιδράσεις
190
Τελικά οι «χωρίς σκοπό περιηγήσεις» στο διαδίκτυο φωτίζουν τη μέρα σου.

Δεν θυμάμαι πώς (όχι δεν είναι το προφανές) αλλά κατέληξα να ακούω το τραγούδι “Catherine” , του ελληνικού συγκρότηματος Vikings.

Στο δια ταύτα τώρα: Ψάχνοντας λοιπόν πληροφορίες για το εν λόγω γκρουπ έπεσα πάνω σε μία τηλεοπτική σειρά για την ιστορία του ελληνικού Ροκ (όπως συστήνεται στους τίτλους) «Οι κυνηγοί του ουράνιου τόξου». Καλλιτεχνική επιμέλεια: Κώστας Φέρρης, έρευνα και σκηνοθεσία: Κώστας Μινωπετρος (1986-87) και έμεινα άναυδη.

Στο διαδίκτυο έχει ανέβει ένα αρτιότατο ντοκιμαντέρ με τίτλο: Η ιστορία του ελληνικού ροκ 60ς – 70ς που αφορά την ιστορία ροκ συγκροτημάτων (αλφαβητικά από τους τίτλους) : ΑΓΑΠΑΝΘΟΣ, ARIS – ALBA, BLUE BIRDS, CHARMS, CINQUETTI, DRAGONS, GIRLS, HARLEMS, ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΙ ΛΕΡΝΑΙΑ ΥΔΡΑ, IDOLS, JUNIORS, LUBOC, ΝΟΣΤΡΑΔΑΜΟΣ, OLYMPIANS, ΠΕΛΟΜΑ ΜΠΕΚΙΟΥ, PLAY BOYS, SEAGULLS, SOCRATES, SOUNDS, SOVERGROUP, STORMIES, VIKINGS (αν δολοφόνησα κανένα στο typing ζητώ συγνώμη)

Στο ντοκιμαντέρ αυτό συμμετείχαν επίσης οι : ΛΑΚΗΣ ΒΛΑΒΙΑΝΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΓΕΡΜΑΝΟΣ, ΘΑΝΑΣΗΣ ΓΚΑΪΦΙΛΙΑΣ, ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΓΛΕΖΟΥ, ΔΑΚΗΣ, ΕΛΕΝΑ, ΑΛΕΚΟΣ ΚΑΡΑΚΑΝΤΑΣ, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΤΑΚΟΥΖΙΝΟΣ, ΣΤΑΥΡΟΣ ΛΟΓΑΡΙΔΗΣ, ΑΝΔΑ, ΜΑΡΙΝΑ, ΡΟΜΠΕΡΤ ΟΥΪΛΛΙΑΜΣ, ΠΑΣΧΑΛΗΣ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΑΔΗΣ, TONY PINELLI, ΝΤΕΜΗΣ ΡΟΥΣΣΟΣ, ΠΑΥΛΟΣ ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ, ALEX SPYROPOULOS, ΑΡΗΣ ΤΑΣΟΥΛΗΣ, ΛΑΚΗΣ ΤΖΟΡΝΤΑΝΕΛΛΙ, ΚΩΣΤΑΣ ΤΟΥΡΝΑΣ, ΤΕΡΗΣ ΧΡΥΣΟΣ και όχι μόνο.

Σπάνιες μορφές, σοφές κουβέντες, εμπειρίες εποχής, πρόσωπα απλά, αγαπημένα, μία Αθήνα και όχι μόνο που δεν προλάβαμε να ζήσουμε (μέρα και νύχτα), μουσικές διαδρομές, τι να πρωτοπώ. Ύμνος !!!!

Προσωπικά ξεστραβώθηκα σε πολλά και υποκλίθηκα στο μεράκι και στην αγάπη όλων αυτών των ανθρώπων για τη μουσική

Ποιές δισκογραφικές, ποιά συμφέροντα ...


Πηγές: diskoryxeion.blogspot.com, youtube
 
Ωραίο τόπικ, Caprice! :)

Έχω την εντύπωση κάπου αμυδρά στο μυαλό μου, ότι έχω δει αποσπάσματα, αλλά δεν παίρνω κι όρκο! Ο τίτλος είναι που μου θυμίζει κάτι!....

Κανονικά, θα έπρεπε κάποια στιγμή να γίνει ένα εκτεταμένο αφιέρωμα που να συνδέει όλη την ελληνική ροκ σκηνή: από τα 60's ως τα 90's!

(Μακάρι...)
 
Εξαιρετικο ντοκυμαντερ! Να σαι καλα!

BTW νομιζω οτι υπαρχει αλλο ενα ντοκυμαντερ για το Ελληνικο ροκ που εγινε απο την κρατικη τηλεοραση γυρω στο 2005. Θα ψαξω μηπως εχω κανει αναφορα και εδω μεσα.

Βλεποντας τις πηγες σου να πω οτι το Δισκορυχειον ειναι το αξιολογοτερο Ελληνικο μουσικο blog ασχετως μουσικων προτιμησεων. Ο κ. Τρουσας μοιραζεται τις απιστευτες γνωσεις του και ανοιγει αγνωστα μουσικα μονοπατια.
 
Πίσω
Μπλουζα