"...Οι Νομοί της Ελλάδας..."

atrus42

Retro Member
Joined
5 Νοέ 2011
Μηνύματα
93
Αντιδράσεις
70
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ & ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους τους φίλους retromaniacs...!!! :)

Θα ήθελα φίλοι μου να μοιραστώ μαζί σας μια απορία που έχω, σχετικά με μια συλλογή που "μάζευα" μανιωδώς στα μέσα της δεκαετίας του '80...

Αφορούσε τους νομούς της Ελλάδας, οι οποίοι ήταν πλαστικοί και μπορούσε κάποιος με απλή κόλλα να τους κολλήσει σε ένα χάρτη από ενισχυμένο χαρτόνι με το σχήμα της χώρας μας...

Το χαρακτηριστικό της συγκεκριμένης συλλογής ήταν πως οι νομοί ήταν κομμένοι περιφερειακά στα πραγματικά τους γεωγραφικά όρια και είχαν διαφορετικά χρώματα μεταξύ τους...

Το σχήμα τους δηλαδή ήταν μια μικρογραφία των πραγματικών διαστάσεων και της πραγματικής μορφολογίας του κάθε νομού...

Όταν λοιπόν τους κολλούσαμε πάνω στο χάρτη, στην απόλυτα συγκεκριμένη θέση τους με βάση τα γεωγραφικά τους όρια, δημιουργούσαμε ένα πολύχρωμο "παζλ" με τους νομούς της Ελλάδας, οι οποίοι ταίριαζαν μεταξύ τους απόλυτα...

Τους νομούς Ημαθίας & Ρεθύμνου θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι τους είχα πετύχει γύρω στις 10 φορές...!!!

Δυστυχώς δεν έχει διασωθεί κάτι από μέρους μου, σε σχέση με αυτή τη συλλογή... :cry:

Μήπως τυχόν κάποιος φίλος τη θυμάται τη συγκεκριμένη συλλογή ή ακόμη καλύτερα έχει διασώσει κάτι από αυτήν...;;;

Θα ήταν μεγάλη συγκίνηση πραγματικά για 'μένα προσωπικά να έβλεπα αυτή τη συλλογή και πάλι...
 
Δεν την ξερω τη συλλογη αλλα θα ηθελα πολυ να την δω. Φανταζομαι ολοκληρωμενη θα ηταν σαν αναγλυφη. Ενδιαφερουσα και εκπαιδευτικη μαζι.
 
δεν μου θυμίζει κάτι η συλλογή...ήταν PANINI, CAROUSEL...; Αφού λες ότι είχες πετύχει τους νομούς Ημαθίας και Ρεθύμνου...10 φορές...τότε υποθέτω ότι οι νομοί κυκλοφούσαν σε σφραγισμένο φακελάκι...

Πάντως θα ήταν πολύ επιτυχημένη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι πλαστικοί νομοί-μικρογραφίες ήταν όντως σε κλειστό φακελάκι...

Panini δεν ήταν σίγουρα...

Ήταν ελληνική εταιρία...

Δεν θυμάμαι όμως ποια ήταν...

Για να γίνω περισσότερο κατανοητός, δείτε την παρακάτω εικόνα...

Η Αφρική έχει σχηματιστεί με τη μορφή "παζλ" από τις χώρες, οι οποίες την αποτελούν...

Οι χώρες έχουν το σχήμα των πραγματικών γεωγραφικών ορίων τους σε μικρογραφία, εκτός από τα κομμάτια των ωκεανών...

Είναι κατασκευασμένες από σκληρό χαρτόνι και έχουν διαφορετικό χρώμα...

Πρόκειται για το εκπαιδευτικό παζλ "ΧΑΛΑΣΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ" της δεκαετίας του '80, το οποίο έχω στην κατοχή μου...

Κάτι παρόμοιο ήταν και αυτό που σάς περιγράφω...

WP_20150315_11_01_26_Pro.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω ειμαι μικρος (Μη γελατε ρεε!! :p ), δε τα ξερω αυτα τα πραγματα.. Ειδικα αν δεν ειναι PANINI.

Μαλλον πρεπει να μας απαντησουν τα.. φυντάνια του paninistas.. ;)
 
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ & ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους τους φίλους retromaniacs...!!! :)

Θα ήθελα φίλοι μου να μοιραστώ μαζί σας μια απορία που έχω, σχετικά με μια συλλογή που "μάζευα" μανιωδώς στα μέσα της δεκαετίας του '80...

Αφορούσε τους νομούς της Ελλάδας, οι οποίοι ήταν πλαστικοί και μπορούσε κάποιος με απλή κόλλα να τους κολλήσει σε ένα χάρτη από ενισχυμένο χαρτόνι με το σχήμα της χώρας μας...

Το χαρακτηριστικό της συγκεκριμένης συλλογής ήταν πως οι νομοί ήταν κομμένοι περιφερειακά στα πραγματικά τους γεωγραφικά όρια και είχαν διαφορετικά χρώματα μεταξύ τους...

Το σχήμα τους δηλαδή ήταν μια μικρογραφία των πραγματικών διαστάσεων και της πραγματικής μορφολογίας του κάθε νομού...

Όταν λοιπόν τους κολλούσαμε πάνω στο χάρτη, στην απόλυτα συγκεκριμένη θέση τους με βάση τα γεωγραφικά τους όρια, δημιουργούσαμε ένα πολύχρωμο "παζλ" με τους νομούς της Ελλάδας, οι οποίοι ταίριαζαν μεταξύ τους απόλυτα...

Τους νομούς Ημαθίας & Ρεθύμνου θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι τους είχα πετύχει γύρω στις 10 φορές...!!!

Δυστυχώς δεν έχει διασωθεί κάτι από μέρους μου, σε σχέση με αυτή τη συλλογή... :cry:

Μήπως τυχόν κάποιος φίλος τη θυμάται τη συγκεκριμένη συλλογή ή ακόμη καλύτερα έχει διασώσει κάτι από αυτήν...;;;

Θα ήταν μεγάλη συγκίνηση πραγματικά για 'μένα προσωπικά να έβλεπα αυτή τη συλλογή και πάλι...
Καλημερα, είδα την ανάρτηση... λίγο καθυστερημένα βέβαια, και είπα να στείλω μια φωτογραφία.
Μήπως εννοείς αυτά;
 

Συνημμένα

  • 20210302_115929_1.jpg
    20210302_115929_1.jpg
    1,1 MB · Προβολές: 8
Πίσω
Μπλουζα